Eljegyzés utáni hidegzuhany: gyakori a gyűrűs szakítás?

Hirdetés

A statisztikák szerint egy évben csupán 4 pécsi pár mondja le a már lefoglalt esküvői időpontját, a szakember szerint ennél sokkal több esetben szakad meg az eljegyzés. Sok oka lehet a gyűrűs szétválásnak, egy biztos: gyakran csak a boldogító igen után bújik ki a szög a zsákból.

Szinte mindenki közeli ismerősei között van olyan pár, akik hosszú évekig nyújtották a lánykérést, majd a boldogító igen után boldogtalan búcsút vettek egymástól. Értetlenül állhatunk a helyzet előtt, hiszen ha valami annyi éven át jól működött, akkor miért akkor nem működik, ha már „igazán komolyra” fordult volna a párkapcsolat? – Hát mert nem működött igazán jól – válaszolja meg Mármarosi Melinda, pécsi párkapcsolati tanácsadó.

Még mielőtt bármit is kijelentenénk, felkerestük az illetékeseket, hogy mégis mik a pontos számok. Hiszen akik házasságra adják a fejüket, azoknak első dolguk, hogy a házasságkötési szándékukat együttesen, személyesen jelentik be az anyakönyvvezető előtt. Mint dr. Horváth Endrétől, az önkormányzat Hatósági Főosztályvezetőjétől megtudtuk, az évi 700-800, házassági szándékát bejelentő pár közül hozzávetőlegesen 0,5 százalék mondja vissza a már lefoglalt időpontot. Persze nem lehet tudni ezeknek a lemondásoknak az okát, a valóságban azonban a jegyes szakítások száma sokkal nagyobb, mint fél százalék.

– A valódi probléma gyökere, hogy nem tudatosan választunk párt. Az elsődleges szempont általában a csinos, vicces, jóképű, de abba már nem gondolunk bele, hogy ezek nem felelnek meg egy jövőbeli anya- vagy apaképnek, és a választott „csinos partnerünk” valójában együttélésre alkalmatlan – mondja el Mármarosi Melinda.

A szakember szerint rendkívül gyakori az olyan párkapcsolat, ami hosszú évek óta, a maga megszokott ritmusában zajlik, az élet igazi akadályaitól hermetikusan elzárva. Ezek a párok csak az eljegyzés után szembesülnek a gondokkal, ekkor kell komolyabb döntéseket hozniuk, valódi kompromisszumokat kötniük és lemondaniuk dolgokról. Nem véletlen, hogy már a gyűrű mellett kibújik a szög a zsákból, vagy ekkor jelentkezik egy „harmadik fél”.

– A hosszú évek óta együtt élő párok esetében sajnos erős lehet a környezeti nyomás is. Sokszor hallják a siránkozó édesanyákat, akik unokák után sóvárognak, és el kell viselniük a cukkoló kérdéseket a baráti körben, hogy mikor lesz már az esküvő. Ezek a párok gyakran engednek a nyomásnak, aminek nem biztos, hogy jó vége lesz – mondja a párkapcsolati tanácsadó.

Hozzáteszi, hogy a megszokáson alapuló kapcsolat – ezzel nem árulunk zsákbamacskát – hosszú távon nem működik.

Mi a megoldás?

Mármarosi Melinda szerint a rózsaszín ködből néha nem árt kikukucskálni, és tudatosan megtervezni a jövőnket. Persze ez nem azt jelenti, hogy ne legyenek spontán döntéseink, hanem azt, hogy olyan partnert keressünk, aki passzol az életünkbe, akivel tudunk olajozottan együtt élni és olyan tulajdonságai vannak, amiket hosszú távon is szeretni tudunk.

– A legtöbb páciensem meglepődik, amikor mondom nekik, hogy vegyenek elő egy papírt és ceruzát, és írják föl a partnerük pozitív, és negatív tulajdonságait, illetve azt, hogy hogyan akarsz élni húsz év múlva. Pedig ez volna minden jó házasság alapja – mondja.

Azt is javasolja a szakember – ami bár közhely lehet –, hogy merjünk feltenni kínos kérdéseket egymásnak, igenis beszélgessünk tabutémákról és osszuk meg az érzéseinket egymással.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét