Hirdetés

Negyven napirendi pontja volt a keddi pécsi közgyűlésnek, de az egyik legfontosabb témát, az energiatakarékossági csomagot pénteken, rendkívüli ülésen tárgyalja majd a képviselő-testület. Bár javarészt technikai jellegű előterjesztések és döntések voltak, és a súlyosabb viták pénteken lehetnek, hozott szócsatákat ez a közgyűlés is. Szövegesen élőben számoltunk be a fontosabb eseményekről és döntésekről. A PécsTV közvetítése ITT, a napirend ITT érhető el.

17.00:  A közgyűlés véget ért, rendkívüli közgyűlés pénteken.

16.04:  Csatlakozó nyilatkozat a háborús szankciók megszüntetésére

Csizmadia Péter (Fidesz) előterjesztése: Szita Károly kaposvári polgármester nemrég levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének annak érdekében, hogy az EU változtasson szankciós politikáján és azt kéri, hogy Magyarország férjen hozzá az országtól elzárt forrásokhoz. Az előterjesztés arra tesz javaslatot, hogy a pécsi önkormányzat is csatlakozzon Szita kezdeményezéséhez.

Fürj Csaba (Jobbik): A szankciókat a kormány megszavazta Brüsszelben. Az, hogy ilyen inflációs helyzet van, az nem a szankciók következménye. A benzinárstop például tavaly ősszel lett bevezetve, a háború februárban kezdődött. Ha Magyarország például csatlakozna az Európai Ügyészséghez, hozzáférne az ország az elzárt forrásokhoz.

Kóbor József (LMP): Mint a Európai Régiók Gyűlésének képviselője Brüsszelben sok olyan önkormányzatokat képviselő politikussal beszélt, akik szintén bírálják a szankciós politikát. Az energiaválság azért érinti keményebben az országot, mert a kormány az utolsó pillanatig kitartott a mesterséges, fenntarthatatlan rezsicsökkentés mellett, a rezsiemelkedés ezért sokként érte a családokat.

Az uniós pénzek visszatartásának oka az állami szintű korrupció, semmi más. Szita Károlynak nem lenne szabad a magyar közéletben szerepelnie. (Itt nyilván arra utalt, hogy Szitával kapcsolatban számos alkalommal felmerült, a rendszerváltás előtt együttműködött az állambiztonsági szolgálatokkal.)

Csizmadia Péter (Fidesz): sose állította a kormány, hogy egyetért a szankciókkal, de az európai egység kedvéért megszavazta azokat. Szakemberek mondják, hogy amennyiben a szankciókat feloldanák, felére esne vissza az infláció. A magyar kormány az Európai Bizottság minden egyes kérését teljesítette, innentől kezdve ez politikai szándék kérdése, így lehet jelentősége annak, hogy a magyar települések egységesen lépnek fel.

Ágoston Andrea (Pécs Jövője – Öt Torony): A magas gáz és áramárat nem a szankciók okozzák, jóval a háború előtt magasak voltak. A szankciókra azért volt szükség, mert egy békés államot megtámadott Oroszország. A szankciók az egyetlen eszköz, amit az agresszor ellen be lehet vetni. Az OECD-országok közül a második legnagyobb nálunk az infláció, valamit a magyar kormány korábban elrontott.

Kővári János (ÖPE-KDNP): a baloldal nem emlegethet korrupciót, mert a négyes metró a legnagyobb korrupciós ügy volt, Gyurcsány Ferenc pedig meghamisította az országjelentést. Szerinte más országokban a korrupció „sokkal magasabb százalékon áll mint nálunk”. Amerikai üzleti érdekek vannak a szankciók hátterében.

Kamarás Péter (ÖPE-KDNP) azt fejtegeti – ha jól értem -, hogy azért van most nagyobb bajban Magyarország, mint más országok, mert itt kommunizmus volt. Kikéri magának a kioktatást a baloldal részéről. Kamarás történelemórát tartott a képviselőknek, bár meglehetősen kaotikusra sikeredett.

Ruzsa Csaba alpolgármester: Pécs szempontjából annak örülne, ha az Európai Bizottság és a kormány megegyezne az uniós pénzekről.

Fürj Csaba (Pécs Jövője Jobbik): Ez egy politikai akció a Fidesz részéről. 2010-ben kisebb volt az államadósság mint most, az euró akkor 270 forint volt, most 417 forint.

Csizmadia Péter (Fidesz): Mennyi volt a minimálbér, az átlagkereset, az szja, a társasági adó? Azt kéri, hogy ítéljék el közösen azt, hogy a pécsiekkel fizettessék meg annak az árát, hogy morális harcost játszanak bizonyos európai vezetők. Oroszország agresszor, ez igaz, de a szankciók nem hoztak békét.

Kővári János (ÖPE-KDNP): ez nem Oroszország és Ukrajna, hanem Oroszország és az amerikai üzleti körök között zajlik a háború. A Krím elfoglalása után kötött egyezményt a Nyugat nem tartotta be. Oroszország gazdasága erősödött, az EU gazdasága gyengült. (Ez természetesen nem igaz, még az oroszok szerint is brutális recesszió várható Oroszországban.)

Elutasították az előterjesztést és a határozati javaslatot.

15.52: Pécs Települési Biodiverzitás Stratégiájának elfogadása

Kóbor József (LMP): A biodiverzitás biológiai változékonyságot jelent. A Hermann Ottó Intézettől rendelte meg anno, még a fideszes városvezetés idején a város a stratégiát (amúgy budapesti az intézet, utalt vissza a közvéleménykutó cégekről folyt korábbi vitára), akik kiváló munkát végeztek. Pécs az első magyar város, amely ezt elkészítette. Többek között jó ötleteket tartalmaz arra vonatkozólag, hogyan kell alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, milyen beavatkozásokra lenne szükség.

Kővári János (ÖPE-KDNP): Mint ennek a stratégiának az egykori megrendelője elmondja, hogy nem csak kötelező eleme volt ez a zöld főváros pályázatnak. Nagyon fontos lenne, ha minden képviselő megismerné ezt, a városvezetés a fejlesztések előtt belenézhetne. Szerepel például a 2021-27-es ciklusra vonatkozó tervekben a Pécsi-víz völgyének beépítése, előtte nézzenek bele ebbe az anyagba.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

15.43:  Döntés bérleti díj kedvezményről

Ez szintén Csizmadia Péter előterjesztése, az alábbi linken olvasható a tartalma.

Csizmadia Péter: azért szavazták le az előterjesztését, mert egy fideszes képviselő. vezette elő, különben ugyanezt tartalmazza a pénteki csomag, amiről rendkívüli ülésen tárgyalnak majd. Reméli, akkor megszavazzák majd a városvezető frakciószövetség képviselői.

A kisvállalkozások a pécsi gazdaság motorjai, ahogy a covid alatt, úgy most, az energiaválság idején is támogatni kell őket bérletidíj-kedvezménnyel.

Elutasították az előterjesztést és a határozati javaslatot.

15.30: Döntés szociális rezsitámogatásról szóló rendelet megalkotásáról

Csizmadia Péter (Fidesz) előterjesztéséről és a helyi Fidesz javaslatairól itt írtunk:

https://www.pecsma.hu/hirzona/onkormanyzati-rezsitamogatasi-rendszer-letrehozasat-javasolja-a-fidesz-pecsi-kepviselocsoportja/

Csizmadia Péter: A két hete nyilvánosságra hozott javaslatot a városvezetés először lepopulistázta, aztán beépítette az energiaválsággal összefüggő stratégiatervezetébe. Hajlandó megbocsátani a Pécs Jövője Frakciószövetségnek az akkori „gyalázkodó” reakciót. Várja a támogatást a képviselőktől.

Kunszt Márta (Pécs Jövője – DK): az energiaválság okairól mást gondolunk, mint a Fidesz. Nem vizsgálták felül a korábbi nézeteinket.

Sajgó György (Momentum): Csizmadia előterjesztéséből hiányzik, hogy a kormány elhibázott döntései is közrejátszottak az energiaválság kialakításában. Nem helyes, hogy a kormány az önkormányzatokra hárítja a nehéz helyzetben lévők támogatását, amikor maga idézte elő ezt a helyzetet.

Elutasították az előterjesztést és a határozati javaslatot.

15.22: A 622 helyrajzi számú önkormányzati tulajdonú ingatlannal (PMFC-stadion) kapcsolatos döntések meghozatala

Az egyetem kezelésében van az ingatlan, kézilabda munkacsarnokot építenének, de ehhez a tulajdonos hozzájárulása szükséges.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

15.06: Pályázat benyújtása a NetZeroCities által meghirdetett „Klímasemleges városok” program pilot felhívására

Péterffy Attila: Pécs Budapesttel és Miskolccal bekerült a 100 város programba, ezek a városok vállalták, hogy néhány évtizeden belül klímasemlegessé válnak, amihez jelentős EU-s támogatásokat vennének igénybe. Ehhez kapcsolódik ez a kétéves kísérleti projekt.

Kóbor József (LMP): ez lesz az első olyan nagy EU-s támogatási program, amelynek nyomán közvetlenül önkormányzatokhoz kerülhetnek támogatások.

Kővári János: a projekt része egy „zöld fal”, azaz élő növényből álló fal kialakítása a Nagy Lajos király úton, a Centrum-parkolónál, ahol a meglévő fasort kötnék össze egy cserjesorral. A volt Pepsi Házat is javasolja zöldíteni ilyen módszerrel. Kérdése: miért nem vonták be a projektbe az egyetemet.

Kóbor József: az egyetemet be fogják vonni a projektbe.

Ruzsa Csaba: a Pepsi Ház felmerült ötletként, utánanéz, mi volt a Biokom kertészeti szakembereinek álláspontja ezzel kapcsolatban.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

14.54: A Tüke Busz Zrt. közszolgáltatási szerződésének módosítása

A Zöld-Busz program miatt a dekarbonizációs tervet módosítani kell, amit be kell emelni a közszolgáltatási szerződésbe.

Kóbor József (LMP): a pécsi buszok 19.730 tonna szén-dioxidot bocsátanak ki, és 3000 tonna gázolajat égetnek el, ha a buszfejlesztés megvalósul, akkor 2027-re ez az érték nulla lesz.

Kővári János (ÖPE-KDNP): kormányzati támogatásból valósul meg a zöld busz program.

Bognár Szilvia: nem hiszi, hogy az elektromos buszok zöldítő tényezők lesznek, de most erre adnak pénzt, erre kell pályázni. vannak ennél környezetbarátabb fejlesztések.

Kővári János: ezek tisztább technológiának minősülnek, mint a dízelüzemű buszok.

Kóbor József: nincs olyan ipari, közlekedési megoldás, aminek nincsenek környezeti problémái, ennek is vannak. A pécsi buszokat a regionális közlekedésbe is be lehetne vonni. Az igazi megoldás az lesz, ha a jól szervezett tömegközlekedés miatt kevesebben használnak majd autót.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

14.50: Az „Ajtósi Dürer utcai Óvoda és Cseperedő Bölcsőde épületének energetikai fejlesztése” projekthez kapcsolódó támogatási szerződés módosítása (TOP-6.5.1-16-PC1-2018-00010)

A meglévő keretnél magasabb árajánlat érkezett be, de az állam nem járult hozzá a ráemeléshez. Dolgoznak a megoldáson.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

14.40: A Füzes-dűlőben kialakított közcélú naperőművek megvalósítására vonatkozó projektekhez kapcsolódó támogatási szerződések módosítása (TOP-6.5.2-15-PC1-2016-00001/00002/00003)

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

14.20: Kérdések megválaszolása következik.

Csizmadia Péter (Fidesz): Miért tettek ki műanyag kaspóban örökzöldeket a Magaslati útra, ami szerinte nem igazi zöldítés és esztétikailag is aggályos?

A Tettye utcai forgalmi rend változása közlekedési problémákat okoz egyeseknek. A Vince utcai térköves rész megrongálódott. Van-e esély az eredeti forgalmi rend visszaállítására?

A problémáról ebben a cikkben írtunk:

https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/sokaknak-elnyerte-a-tetszeset-az-uj-forgalmi-rend-de-akadnak-kritikusai-is/

Péterffy Attila: a dézsás növényeket a Biokom szakemberei javasolták, mivel fákat ott nem lehet a közműhálózat miatt telepíteni. A kertészeti szakemberek már tervezik azt a zöld sövénysort, ami összeköti a kaspókat egymással.

A tettyei forgalmi rend visszaállítását nem tervezik, a finomhangolást igen. Hosszú évek óta panaszkodnak a tettye lakosok, a Tettye utcában élők a nagy forgalomra, az előző városvezetések nem reagáltak a panaszokra. Cirkulációs forgalmi rendet vezettek be, a többség elégedett az új renddel. Október 27-én lakossági fórumot szervezett P. Horváth Tamás az ügyben, ott mindenki elmondhatja a javaslatait.

EBÉDSZÜNET 14 óráig

12.52: A Megyeri út fejlesztése II. ütem tárgyú projekt Támogatási Szerződésének megkötése (TOP-6.4.1-16-PC1-2022-00004)

Péterffy Attila: Uniós forrásból 875 millió forint támogatásban részesült a projekt, önerő nem kell hozzá. Minden feltétel összeállt ahhoz, hogy a projekt megvalósuljon. Egy útszakasz teljesen megújul ennek révén.

Csizmadia Péter (Fidesz): Ilyen az, amikor a kormány bünteti a várost.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

12.50: Városi környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztése projekt -Meszes patak fejlesztéséhez kapcsolódó kifizetések átvezetése (TOP-6.3.3-15-PC1-2016-00004)

Barkóczi Csaba (Fidesz): az előző városvezetés nyert pénzt erre a projektre, amit a mostani városvezetés nem tudott megvalósítani, így több szerénységet kér Péterffyéktől.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

12.48: Fedezet biztosítása a „Kertváros – Belváros kerékpárút megvalósítása” projekthez kapcsolódó in-house szerződés megszüntetéséhez (TOP-6.4.1-15-PC1-2016-00003)

Kővári János: 800 millió forintot vissza kell fizetnie a városnak, mert nem tud megvalósulni a belváros-kertváros kerékpárút, amire még az előző városvezetés idején nyerte el a pénzt az önkormányzat.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

11.48: A Tettye Forrásház Zrt. Tettye Vízház Kft.-ben fennálló üzletrészének értékesítése

A Tettye Forrásház ötszörös áron vásárolja az áramot a korábbiakhoz képest. Szeretnék átállítani a céget teljesen megújuló alternatív energiára. Ezzel az értékesítéssel likviditást szeretnének biztosítani a Tettyének, másrészt megelőznék azt, hogy ha a vízszolgáltató később esetleg átkerül az államhoz, akkor ez az irodaház városi tulajdonban maradjon. A Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. (PVH) vásárolná meg az ingatlant a Tettyétől jövőre, három részletben 1,1 milliárdért.

Csizmadia Péter (Fidesz): az önkormányzat az egyik cégének a zsebéből a másikéba teszi át a pénzt, hogy a Tettyét megmentsék. Nem lenne Szabó Szilárd PVH Zrt. helyében. Miből fogja kifizetni jövőre az 1,1 milliárd forintos vételárat a PVH?  Mi a biztosíték arra, hogy ez a vételár ki lesz fizetve? A Tettye problémáira a valós megoldás az lenne, hogy energiafüggetlenebbé kell tenni a céget. Két éve nem tud működésbe lépni a Füzes dűlői napalempark, az a hűtlen kezelés gyanúját is felvetheti. Ha a napelemparkra rá lehetne kötni a Tettyét, sok százmillió forintot tudna spórolni a cég.

Kóbor József (LMP): biztosítani kell a Tettye likviditását, különben az állam elveheti, mint ahogy el is akarta venni. Sok város felismerte, hogy a saját kommunális vállalat megtartása nagyon fontos. A kormányzat energiapolitikája az oka annak, hogy a napelemeparkot nem lehet csatlakoztatni a hálózatra. Most már ott tartunk, hogy a lakossági napelemtulajdonosok sem csatlakozhatnak a hálózatra. Mégpedig azért nem, mert nem fejlesztette a kormány az áramhálózatot, hanem inkább ellopták a közpénzt.

(Csizmadia Péter és Kővári János nem értették meg, vagy nem szándékosan félreértették, amit Kóbor mondott és arról beszélnek, hogy a kormányzat igenis támogatta a napelemparkok létesítését.)

Kóbor József (LMP): Egy dolog megépíteni egy rakás napelemtelepet, hogy uniós pénzekből a fideszes haveri cégek azokat megépítik. Más dolog ezeket rákötni a hálózatra, hogy azok termelni is tudjanak. A hálózat fejlesztése nem történt meg, ami a kormány felelőssége. Most már ott tartunk, hogy a magánszemélyek sem táplálhatják rá a hálózatra a megtermelt energiát.

Berényi Zoltán: milyen fideszes haverok építették ezeket a parkokat, kire gondol? Hogyan fordulhat elő, hogy más városokban rákötötték a hálózatra a napelemparkokat, csak nálunk nem?

Barkóczi Csaba (Fidesz): szerinte az ellenzék azért lobbizik, hogy az ország elessen uniós forrásoktól, ezért nem épültek meg a Kóbor által hiányolt tárolókapacitások.

Csizmadia Péter (Fidesz): vajon miért épít minden nagyváros naperőműveket, ha ezek zsákutcát jelentenek?

Kóbor József (LMP): átvertek több millió embert a napelemekkel, mivel a hálózat már nem tudja átvenni a napelemek által megtermelt energiát.

Ruzsa Csaba alpolgármester: úgy néz ki, a fideszeseket meglepi, hogy a Vagyonhasznosító pénzt termel, 2010 és 2019 között nem ezt tette. A Füzes dűlőről: eddig úgy volt, hogy ha ezt rákötik a Tettyére, a park létesítésére igénybe vett uniós támogatás negyven százalékát elbukja az önkormányzat. Azon dolgoznak egy éve, hogy ez a helyzet változzon.

Csizmadia Péter: ha ezt a napelemparkot idén beüzemelték volna, akkor az uniós forrásvesztésnél többet nyertek volna. Miből fogja kifizetni a PVH a vételárat? Élt esetleg az állami hitelmoratóriummal?

Csaba István (Pécs Jövője – MSZP): A PVH-nak abból van pénze, hogy nem lopják ki belőle, mint a fideszesek, és egy szakember vezeti, nem haverok. Lehet kivenni a pénzből, nem kell belerakni.

Csizmadia Péter (Fidesz): A szocialista párt hiteltömegbe kergette a vagyonhasznosítót, ezért nem tudott eredményt termelni. Úgy tudja, nem áll rendelkezésre az 1,1 milliárd forint a PVH-nál. Nem megoldás, hogy az egyik zsebből átteszünk pénzt a másikba.

Ruzsa Csaba alpolgármester: amikor átvették a PVH-t 2019-ben, 3,3 milliárd forint adóssággal vették át, most pedig pénzt termel. Egy közel 50 milliárdos vagyon itt tartásában segít a PVH egy másik cégnek.

Kővári János (ÖPE-KDNP): az Expo Center felépítése és a reptérfejlesztés milliárdjaiba került anno a pécsieknek, ezt mind a vagyonhasznosítóra terhelte a korábbi városvezetés, ezeket a terheket a mai napig fizetni kell. Olyan nagyon nagy szám, hogy a PVH ingatlanokat értékesít? Ez a dolga. Szerinte itt arról van szó, hogy a vízhálózat-fejlesztésre elnyert 3 milliárdhoz akarnak hozzáférni.

Schmuck Roland (Pécs Jövője – MSZP): az állam igenis meg szeretné szerezni a vízművek tulajdonjogát, márpedig a víz egyre nagyobb érték a világban. A vízművagyont biztonságba kell helyezni.

Ruzsa Csaba alpolgármester: a PVH-nak ez a pénz rendelkezésére áll. Az ügylet előkészítése 14 hónapja zajlik. A Tettye Forrásház és a Tüke Busz energiafüggetlenné tétele kiemelt cél.

Barkóczi Csaba (Fidesz): amikor alpolgármester urat hallgatjuk, akkor a dollárbaloldal érveit hallgatjuk. Nagy harcot folytatnak azért, hogy az állam ne legyen a vízmű tulajdonosa, biztosan jobban szeretné, ha a francia Suez vagy az IMF lenne a tulajdonosa.

Kővári János (ÖPE-KDNP): könnyű úgy bevételhez jutni, hogy a PVH sarcot vet ki a helyi vállalkozókra például a vásárcsarnokban.

Péterffy Attila: a Füzes dűlővel annak idején az előző városvezetés idején gondosabban kellett volna foglalkozni, akkor most előrébb tartanánk.

Ruzsa Csaba alpolgármester: a Füzes dűlői napelemparkot eredetileg az oda tervezett akvaparhoz tervezték. Időközben kiderült, akvapark ott nem lesz. Az energiaszolgáltató nem volt hajlandó az elmúlt időszakban rákötni pécsi intézményekre (pl. sportcsarnok), de bíznak benne, hogy a Tettye Forrásházra sikerülni fog. A pécsiek érdeke az, hogy a következő években helyben lehessen dönteni arról, hol van szükség fejlesztésekre, amiket uniós pénzből lehet majd megvalósítani. Más városok sem akarják átadni a víziközművüket. A későbbiekben lehet esélye egy regionális együttműködésnek a vízszolgáltatásban.

Csizmadia Péter: nem kapott választ arra a kérdésre, hogy miből fizeti ki az 1,1 milliárdos vételárat a PVH. Tavaly 320 millió eredménye volt a cégnek. Mitől emelkedne idén 1,1 milliárdra az eredmény? A tulajdonjogról már akkor lemond a Tettye Forrásház, amikor az első részlet megérkezik, ami nonszensz.

Ruzsa Csaba: Az üzleti eredmény nem a mérleg szerinti eredményt jelenti. Hogy egy cégnek mennyi készpénze van és hogy mekkora az üzleti eredménye, az két külön dolog. A szerződés szerint bármikor elállhat a Tettye az adásvételtől, ha a PVH nem fizet.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

11.45: A 2023. évi villamosenergia közbeszerzési eljáráshoz szükséges fedezet biztosítására hozott 196/2022.(IX.20.) számú határozat módosítása

Ruzsa Csaba alpolgármester: folyamatosan esik a gáz és az áram ára jelenleg. Ezért a beszerzésre vonatkozó fedezeti tételeket módosítani szeretnék.

11.17: „Pécs Megyei Jogú Város szolgáltató cégeivel kapcsolatos elégedettségi mérés 2021″ tárgyú beszerzési eljárás megindítása

Bognár Szilvia: pécsi vállalkozást is hívjanak meg, nem érti, mit keres a Publicus a meghívottak között, „mindent félremérnek és megrendelésre teszik”.

Barkóczi Csaba (Fidesz): miért kell erre 17 millió forintot kifizetni, miközben az időseket nem támogatja az önkormányzat. A Publicus még az életben nem talált el semmit, a Závecz pedig szintén szocialista kötődésű. A pécsi Szocio-Gráf miért nincs a meghívottak között. A Kákai László által vezetett Pólusok Társadalomtudományi Egyesületet is emeéljék bea meghívottak körébe.

Kővári János (ÖPE-KDNP): ez egy cinikus napirendi pont. Fölösleges felmérés, a cégek elvégezhetnék maguk. Politikai felmérést akarnak végezni közpénzből, ami arcátlanság.

Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP): a pécsiek előtérbe helyezése helyett budapesti cégeket hívnak meg. Égessenek el újabb 17 millió forintot, úgy talán megnyugszanak a kedélyek a szocialisták háza táján és gőzerővel tudnak készülni a választásra.

Csizmadia Péter (Fidesz): felesleges és szakmaiatlan az előterjesztést, tanúsítsanak önmérsékletet. 2021-es állapotokat akarnak vizsgálni? Érthetetlen. Miközben ebben a rendkívüli helyzetben az intézményein és cégein akar spórolni a városvezetés, budapesti közvéleménykutató cég fog pécsi cégekkel kapcsolatos méréseket végezni.

Barkóczi Csaba: Puch László vagy Tóth Bertalan diktálta a polgármesternek ennek a beszerzésnek a meghívottjait?

Berényi Zoltán: ebből az előterjesztésből nem a lóláb lóg ki, hanem az egész ló.

Péterffy Attila szerint a helyi ellenzék már megkezdte a kampányt.

Barkóczi Csaba Péterffytől kérdezi: miért pont ezeket a cégeket hívták meg?

Péterffy Attila: nem ő az előterjesztő.

Berényi Zoltán: felháborító, hogy a polgármester a vita közben az „aláíró könyvébe” irogat. Közben pedig nem kapnak választ a kérdéseikre.

Csizmadia Péter (Fidesz): Az ülés vezetését adja át Péterffy valaki másnak. Ruzsa Csaba alpolgármestertől kérdezi, hogy miért pont ezeket a cégeket hívták meg és pécsiek bekerülhetnek-e ebbe a körbe. Javasolja, napolják el a döntést, és egy alaposan megindokolt előterjesztést hozzanak be mondjuk a pénteki rendkívüli közgyűlésre.

Elutasították az elnapolásra vonatkozó javaslatot.

Bognár Szilvia módosító javaslatát is leszavazták.

Barkóczi Csaba módosítója is erre a sorsra jutott.

Megszavazták az előterjesztést és a határozati javaslatot.

11.11: Rövid szünet után folytatódik a közgyűlés, különböző közbeszerzésekről és beszerzési eljárásokról (őrzés-védés, iratkezelő szoftver, nyomtató szolgáltatás, GDPR támogatói tanácsadói szolgáltatás) szavaznak, vita nélkül.

10.06: Fedezet biztosítása a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás műszaki, technikai hátterének működtetésére

Barkóczi Csaba (Fidesz): az előző városvezetés ingyen biztosította a házi segítségnyújtó rendszert 500 idős ember részére. Ezt a szolgáltatást a városvezetés fizetőssé szeretné tenni. Ezzel 150 ember el fog esni ettől a lehetőségtől, de csak ötmilliós megtakarítást eredményezne a városnak mindez. Miközben korábban 60 millió forint jutalmat kaptak a pécsi cégvezetők, akik a polgármester haverjai és a szocialista párt káderei. Szabó Szilárdnak 1,8 millió forintot keres havonta, azaz ő egymaga többet ér a polgármesternek, mint ez a 150 idős ember. Ha lesz egy váltás 2024-ben és lesz egy valódi átvilágítás és kiderül, hogy a mostani változás miatt akár egyetlen idős embernek is baja esik, akkor azért a polgármester lesz a felelős. Ez nem játék, felejtsük el ezt a javaslatot.

Kamarás Péter (ÖPE-KDNP): Miért nem a saját nadrágszíjat húzzák meg most, miért ezen spórolnak? Megszoktuk már ezt a baloldaltól, mi ezzel nem értünk egyet.

Az előterjesztés szerint: „A nem kötelező, önként vállalt feladat eddigi 503 db készülékkel történő biztosítása a továbbiakban nem indokolt. A szolgáltatást az eddigiekben térítésmentesen biztosította az intézmény az igénylők részére, azonban a tervek szerint 2022. december hónaptól térítési díj bevezetésére kerülne sor, melyet a szolgáltatás működtetésével kapcsolatos költségek növekedése indokol. Az intézmény által végzett előzetes felmérés alapján, térítési díj fizetési kötelezettség mellett az igénylők száma jelentősen csökkenni fog. A fentiek figyelembe vételével a készülékszám csökkentése szakmailag megalapozott, és továbbra is biztosítani fogja az erre a típusú szolgáltatásra valóban rászorulók biztonságos ellátását.”

Barkóczi Csaba (Fidesz): Három alpolgármestert fizetni sem kötelező feladat.

Barényi Zoltán (ÖPE_KDNP): ez az idősek napi ajándék a pécsieknek, miközben a holdudvarhoz tartozókat sok százmillió forinttal tömik ki.

Nyőgéri Lajos alpolgármester: a rendszert fenntartó Pécsi Többcélú Agglomerációs Társulás közgyűlése támogatta a változtatást.

Kővári János (ÖPE-KDNP): Önök nem baloldaliak, nem mutatnak szociális érzékenységet.

Csizmadia Péter (Fidesz): azt javasolja, napolják el ezt a döntést. Ezt az ötmilliót elő lehet teremteni máshonnan. Illő lenne, ha a városvezetés saját magán is meghúzná a nadrágszíjat.

Nyőgéri Lajos alpolgármester: a napirendi pont nem a szolgáltatás díjtételének meghatározása. Egy közbeszerzést kell végigvinni, hogy a mostani szolgáltatás mehessen tovább. A pályázathoz kell most forrást biztosítani. Később, amikor a testület elé kerül az esetleges díjtétel-emelés, akkor lehet erről vitatkozni.

Barkóczi Csaba: pénteken rendkívüli közgyűlés lesz, addig el lehet halasztani ezt a napirendi pontot.

Berényi Zoltán: ha ez csak egy terv, akkor húzzák ki az előterjesztésből a fizetőssé válásra vonatkozó részeket.

Nyőgéri Lajos alpolgármester Berényinek: a határozati javaslatot fogadja el a közgyűlés, azt olvassa el, abban ez nem szerepel.

Lovász István jegyző: az szmsz szerint a módosító javaslat a határozati javaslatra vonatkozik.

Berényi Zoltán: fenntartja a törlési igényt, illetve a határozati javaslatba kerüljön 503 készülék beszerzése 350 helyett.

Csizmadia Péter (Fidesz): a közgyűlés utasítsa az illetékes tisztségviselőket arra, hogy a 2023-as költségvetés terhére biztosítson forrást arra, hogy térítésmentesen lehessen igénybe venni jövőre is ezt a szolgáltatást.

Topán László (független): az előterjesztés arra utal, hogy felmérték, hányan szeretnék térítési díj mellett is igénybe venni a szolgáltatás.

Nyőgéri Lajos alpolgármester: egyelőre azt vizsgálják, mekkora díjat kérhetnek el a szolgáltatásért.

Ruzsa Csaba alpolgármester az ellenzékhez: jelenleg arról szavaznak, hogy fedezetet biztosítanak a szolgáltatás biztosításához, ha gondolják, nyomjanak erre nemet.

Nem napolják ez az előterjesztésről való szavazást.

Berényi Zoltán módosító indítványait elutasították.

Csizmadia Péter módosító indítványát is elutasították.

Az előterjesztést és a határozati javaslatot is megszavazta a közgyűlés.

9.50: Pécs Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása

Péterffy Attila: Kulturális Osztályt, és egy új csoportot is létrehoznak a meglévő erőforrások átszervezésével.

 

Péterffy Attila

https://www.pecsma.hu/kultura/ujra-onallo-osztaly-segiti-a-varos-kulturalis-eletet/

Bognár Szilvia: Másfél évvel ezelőtt, 2021 tavaszán már volt egy javaslat (az övé) a kulturális osztály létrehozására, azaz az erről szóló minapi közlemény hamisan állította, hogy ez mostani ötlet.

Nagy a fluktuáció a városházán, mert nagy a munkavállalókon a lelki nyomás, ezen a területen lépni kellene valamit. Ki lesz a főosztály vezetője és tanácsadóként ki fogja segíteni?

Berényi Zoltán (ÖPE-KDNP) is arra kíváncsi, hogy ki fogja vezeti az új osztályt, írnak-e ki pályázatot? Kikérték-e a Művészeti Tanács véleményét? Ha ennyire fontosnak tartják három év után a kultúrát, miért egy „kvázi gondnokot” neveztek ki a ZSÖK élére?

Zag Gábor kulturális ügyekért felelős alpolgármester: nem csak hivatalon belüli igény hívta életre az új osztályt, hanem a helyi kulturális élet szereplői is szorgalmazták ezt.

Kővári János (ÖPE-KDNP): ez megint a víz gereblyézése. Nagyon rossz pillanatban hozzák létre az új osztályt.

Csizmadia Péter (Fidesz): Péterffy Attila ülésvezetési stílusát kritizálja. Páva Zsoltot állítja elé példaként. Egyébként támogatja, hogy a kultúra átkerüljön a polgármesteri kabinettől az önálló osztályhoz.

Péterffy Attila: Páva többször is használta az arcátlanság kifejezést annak idején, amit ő még nem, bár „be van készítve az eszköztárba”.

Ágoston Andrea (Pécs Jövője- Öt Torony): a fideszeseknek-öpéseknek: város „kultúr-civil szövetével” elég jó kapcsolataink vannak,  ne aggódjanak.

Berényi Zoltán nehezményezi, hogy nem kaptak választ a kérdéseikre.

Barkóczi Csaba (Fidesz): Zag Gábortól kérdezi, hogy az új osztály összeállításakor egyeztetett-e Gréczy Zsolttal, a DK politikusával.

Elfogadták az előterjesztést.

9.42:

Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat lebonyolításával kapcsolatos döntések meghozatala

Nyőgéri Lajos alpolgármester: nem tanulmányi eredményen, hanem szociális rászorultságon múlik majd a támogatás. Az önkormányzat 15 millió forintot tesz bele a Bursa Hungarica-keretbe, az állam ugyanennyit tesz hozzá, azaz évente 30 milliót osztanak szét.

Megszavazták az előterjesztést.

9.38: A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer helyi szabályozásáról szóló 37/2007.(IX.14.) önkormányzati rendelet módosítása

Az gazdasági válság okozta megélhetési nehézségek miatt az önkormányzat támogatni szeretné a felsőoktatásban tanuló rászoruló diákokat.

Nyőgéri Lajos alpolgármester: 2012 óta először csatlakozik az önkormányzat ehhez az ösztöndíjrendszerhez. Először 2007-ben alkottak erről rendeletet helyben, ezért kell a módosítás. Az egy főre jutó havi nettó jövedelemhatárt módosítják.

Megszavazták a rendeletmódosítást.

9.35: Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások bérletéről, elidegenítéséről és használatáról szóló 44/2012. (IX.24.) önkormányzati rendelet módosítása

Az előterjesztést és a határozati javaslatot megszavazták.

9.26: Az önkormányzati ingatlanok vagyoni jellegének megváltoztatásáról szóló 45/2011. (IX.27.) önkormányzati rendelet módosítása

Az előterjesztést és a határozati javaslatot megszavazták.

9.15: Csizmadia Péter Fidesz-frakcióvezető felmondja a kormányzati propagandát, azaz hogy az Oroszországra a háborús agresszió miatt kivetett nyugati szankciók tönkreteszik a gazdaságot (A magyar kormány az összes uniós szankciót megszavazta, N.F.). Felidézi, hogy Szita Károly kaposvári polgármester nemrég levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének annak érdekében, hogy az EU változtasson szankciós politikáján. Azt javasolja, vegye napirendre a közgyűlés, hogy a pécsi önkormányzat nyilatkozatban csatlakozzon Szita kezdeményezéséhez. A közgyűlés elfogadta a napirendre vételt, azaz tárgyalni fognak a javaslatról, mégpedig a naprendi sor végén.

Csizmadia Péter

9.10: Péterffy Attila megnyitja az ülést.

 

Hirdetés