Hirdetés

Ész nélkül aszaljuk magunkat a napon, amint beköszönt a bikiniszezon, pedig a bőrrák legfőbb kockázati tényezője az UV-sugárzás. Bár évente háromezer esetet diagnosztizálnak az ingyenes szűréseknek köszönhetően, halálozási aránya még így is igen magas; minden nap egy magyar ember esik áldozatul a melanomának. 

Hisszük vagy sem, jelenleg a bőrrák a leggyakoribb daganattípus a világon. Kialakulásában az ultraibolya sugárzás játszik a legnagyobb szerepet, mely a bőrbe hatolva durva károsodást okoz, így az ész nélküli napozás akár az életünkbe is kerülhet. Lengyel Zsuzsanna, a PTE  Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika egyetemi adjunktusa elmondja, a melanoma kialakulásában leginkább az időszakos, erős napfényhatás, illetve a gyermekkorban elszenvedett többszörös, súlyos napégésnek van jelentős szerepe.

– A skandináv országokban például igen magas a melanoma előfordulása, hiszen a gyenge napfény ellenére sokkal nagyobb eséllyel szenvednek durva napégést nyaraláskor az emberek – mondja a szakember.

Amennyire veszélyes, annyira megelőzhető is a melanOma, hiszen ha időben diagnosztizálják, kitűnő lehet a gyógyulási esély.

A melanomát igen könnyű észrevenni, mivel minden esetben pigmentált, vagyis egy egyre sötétedő folt képében jelentkezik. Leginkább az arcon, nyakon, háton és a végtagokon jelenik meg, tehát azokon a bőrfelületeken, melyeken leginkább ér minket a napsugárzás.

[su_note note_color=”#fda17b”]

A természetes UV-A-sugárzás a bőr mélyebb rétegeibe hatolva károsítja a kötőszövetet, ami petyhüdtté teszi a bőrt és idő előtti öregedéséhez, valamint ráncok kialakulásához vezet. Az UV-B-sugarak felelősek a barnulásért, melyek rövid hullámait az ózonréteg nagyrészt kiszűrné, de a vékonyodó ózonréteg miatt nagy mennyiségű UV-B sugárzás éri el a földfelszínt. Az UV-B a bőr felső rétegeiben elnyelődik, károsítja a DNS-t, mindemellett pedig a barnulásért felelős. Hatására sejtjeink barna pigmentet, vagyis melanint termelnek, melynek lesz egy fényvédő hatása, ami meggátolja a további sugárzás behatolását a szervezetbe.[/su_note]

Tévhitekbe ringatjuk magunkat

Sokan meg vannak őrülve a napbarnított bőrért, miközben rengeteg a tévhit. A következményekről tudomást sem véve megyünk ki délben a gyilkos napsugárzásra, vagy ringatjuk abba a tudatba magunkat, hogy felhős időben úgysem éghetünk le.

Vegyük is sorra a leggyakoribb tévhiteket:

Ne higgyük, hogy felhős időben védve vagyunk, ugyanis a napsugarak 80 százaléka áthatol egy vékony felhőn is, sőt, a légköri homály még növelheti is az UV-sugárzást. Akkor sem vagyunk „biztonságban”, ha a vízben lubickolunk, a víz csupán csekély védelmet nyújt a gyilkos sugarakkal szemben, továbbá a napfény visszatükröződése növelheti az ultraibolya sugárzás mértékét. A fényvédő krém sem garancia a védelemre – főleg ha szétégetjük magunkat –, és a szolárium sem megoldás az egészséges barnulásra. A szakember szerint a szoláriumot rendszeresen használóknál 74 százalékkal gyakrabban alakul ki a melanoma.

Mindenekelőtt: állapítsd meg, milyen bőrtípusú vagy!

Fontos tudnunk, hogy milyen kategóriába tartozik bőrünk, mivel ennek alapján már nagyjából sejtjük, hogy mikor, meddig tartózkodhatunk a napon, illetve hogy milyen erősségű naptejet válasszunk, elkerülve ezzel a bőrrákhoz vezető napégést. A bőr típusát beazonosíthatjuk különböző jellemzők, mint például hajunk, a szemünk vagy az arcunk színe alapján. Ennek értelmében négy kategóriát különböztetünk meg, az 1-es, 2-es, 3-as és 4-es bőrtípust.

Az 1-es bőrtípusúakra világos bőrszín jellemző, szőke vagy vörös hajszín, kék vagy zöld szemek, gyakran szeplők. Bőrük extrém módon érzékeny a napfényre: szinte azonnal leégnek, semmi esélyük szépen lebarnulni.

A 2-es bőrtípusúak szintén szőkék, kék szeműek, nem vészesen érzékenyek a napfényre, de lassan barnulnak.

A 3-as bőrtípusúakra sötétebb haj és bőrszín jellemző, könnyen és gyorsan lebarnulnak, és még sokáig élvezik a tartós barnaságot. A 4-es bőrtípusúak a legsötétebb haj-, illetve bőrszínűek, mondanunk sem kell, hiphop lebarnulnak és hosszú ideig élvezik még a napcsókolta színt.

Kulcsfontosságú a tudatos napozás!

Tudjuk, hogy már a csapból is ez folyik, de borzasztóan fontos, ezért újra és újra leírjuk: érdemes védőruházatot viselni, kerülni a direkt napfényt délelőtt 11 és délután 3 óra között, valamint rendszeresen kenni magunkat napvédő krémmel. Mindezen túl elengedhetetlen a rendszeres önvizsgálat, és évente egy szűrvizsgálat.

[su_note note_color=”#66b2ff”]

A Magyar Dermatológiai Társulat a nemzetközi Euromelanoma kampány keretében több mint 30.000 ingyenes anyajegyszűrést végzett el több mint száz magyar bőrgyógyász-önkéntes részvételével. A PTE Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika munkatársai ismét csatlakoznak a nemzetközi kampányhoz, aminek köszönhetően május 7-11. között szintén ingyenes szűrést tartanak a klinikán, de aki nem fér be, az se csüggedjen, hiszen a PTE bőrgyógyászaival egész évben megvizsgáltathatja anyajegyeit ingyen és bérmentve. [/su_note]

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét