Fontos mérföldkőhöz érkezett a Donátusi Közösségi Tér tervezése

Hirdetés

Régóta nagy igény lenne a donátusi városrészben egy olyan helyszínre, mely igazi közösségi térként tud működni: kicsi és nagyobb gyerekek játszhatnának, fiatalok találkozhatnának, idősek a szabad levegőn beszélgethetnének, minden generáció megtalálhatná itt igényei szerint a számítását – ez a Donátusi Baráti Kör Egyesület álma. Most pedig úgy tűnik, végre tényleg haladás lehet az ügyben.  

A 2002-ben megalakult egyesület a Gólya dűlő 44-es szám alatt, 51754/8 helyrajzi számon található építési telek 5517 négyzetméteres alapterületén, illetve az Aranyhegy Panzió szabad területén egy korszerű, több funkciós közösségi tér megvalósítását tűzte ki. A jelzett ingatlan hasznosítására a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának Breuer Marcell Doktori Iskolájával összefogva három, jellemzően térszervezésében eltérő koncepció született meg.

– Fontos tudni, hogy habár jelenleg három koncepció van, nem ezek közül kell egyet kiválasztani. Az ötleteket szeretnénk a donátusi lakossággal folytatott párbeszéd után eggyé összegyúrni, ebből lenne később a beruházás építési terve. Ha minden jól megy, június végén megkezdjük a helyiek bevonását. Hogy a megvalósítás mikor várható, azt jelenleg megtippelni sem tudom, hiszen ez egy nagy és költséges feladat. Már hét éve foglalkozunk a kérdéssel, így számunkra hatalmas dolog az, hogy az utóbbi egy évben elértük az első mérföldkövet, hiszen konkrét javaslatokat tartok a kezemben. Szóba került, hogy egy gyerekek és felnőttek számára is használható játszótér, vizesblokk, de később esetleg elektromosautó-töltő is kialakítható lenne. Várjuk a lakók véleményét, ötleteit, hogy rövid- és hosszú távú célokat alakítsunk ki együtt. Azt szeretnénk, ha együtt tudnánk itt ünnepelni, kártyázni, beszélgetni, edzeni, játszani, vagyis minden korosztály megtalálná a számára vonzó programot egy igazi közösségi térben – mondta el lapunknak Ódor Zsolt, a Donátusi Baráti Kör Egyesület elnöke.

Ódor Zsolt (b) és kollégája mutatják be Siporné Bikali Évának a helyszínt

Siposné Bikali Éva, a terület önkormányzati képviselője lapunknak elmondta, a jelenleg folyamatban van a 2021–2027-es fejlesztési ciklus során elérhető pályázati konstrukciók előkészítési-tervezési folyamata.

„Amennyiben lehetőség adódik bármelyik verzió pályázatként történő benyújtására, a Pécsi Önkormányzat támogatásáról biztosítja a Donátusi Baráti Kör Egyesületet”

– fogalmazott. Mint mondta, a városvezetés úgy látja, a városrészben valóban nagy szükség lenne egy közösségi térre, hiszen például a kamaszgyerekek csak az utcán vagy a buszfordulóban tudnak találkozni egymással, ami nem biztonságos. Továbbá hangsúlyozta, az idős emberek parkként, a kicsik játszótérként, a lakók különböző programokkor tudnák használni a területet. Emellett akár a jelenleg az Aranyhegy Panzióban helyet kapó Waldorf Óvodával is együttműködnének – tette hozzá.

Jelenleg így néz ki a helyszín: 

Itt pedig a három ötlet, melyeket egyesítenének

A Breuer Marcell Doktori Iskola hallgatói által készített javaslatok, valamint egyéb
kapcsolódó elképzelések 2021 nyarán lesznek elérhetőek a Donátusi Baráti Kör
Egyesületének Facebook-felületén, ahol számítanak a témában érintettek véleményére,
javaslataira.

  • Az „A” verzió középpontjában egy 491 négyzetméteres kombinált – labdajátékok párhuzamosan történő gyakorlására is lehetőséget adó – sportpálya szerepel, amelyet amőbaként ölel körbe két (95,7 négyzetméteres és 202 négyzetméteres) játszótéri felület. A közösségi tér (150 négyzetméteres) fedett és nyitott, a szabadtéri fitnesz és rekreációs terület 202 négyzetméteres lenne. A koncepció mindezek mellett lehetőséget ad termelői piac, szabadtéri mozi, jégpálya kialakítására is. Az Aranyhegy Panzió földszintjén gasztronómiai funkciót, kávézót vizionál. A parkosabb területen mandulafák telepítését javasolja.
    [su_carousel source=”media: 567105,567106,567107,567108,567109,567110,567111,567112,567113,567114,567115″ width=”700″ height=”620″ items=”1″ title=”no” speed=”300″]
  • A „B” verzió a sportpálya-közösségi tér-játszótér hármas egységére épít. A koncepció
    markáns eleme a kör alakú sétány, valamint az attól nyugatra elhelyezkedő épített jellegű közösségi terek (sportpályák, játszókert). Jelentős növénytelepítéssel újítanák meg a telek két szélső sávját: a keleti oldalon olvasókert, az északon közösségi kert, a délnyugati sávban szőlőtelepítés történne. Mindezen funkciók mellett kiállítás, koncert, szabadtéri mozi, sportrendezvény, közösségi főzés is megvalósítható lenne. Az Aranyhegy Panzió földszintjén kávézó kialakítását tanácsolja, amely a közösségszervezésben, illetve a terület fenntartásában is előnyös lehet.
    [su_carousel source=”media: 567116,567117,567118,567119,567120,567121,567122,567123,567124,567125″ width=”700″ height=”620″ items=”1″ title=”no” speed=”300″]
  • A „C” verzió a közösségi teret hangsúlyozza, játszótér-multifunkcionális tér-fedett tér-teraszok és közösségi kert kerülne kialakításra. Mivel a labdajátékokhoz tartozó sportpálya helyigénye jelentős, a koncepció ezért ennek megvalósítását nem javasolja, helyette ügyességi játékok elhelyezését és új növénytelepítéseket (mandula, szőlő, füge) irányoz elő. Az épített és a zöld közösségi teret a szórt burkolatú futópálya fogja össze.
    [su_carousel source=”media: 567126,567127,567128,567129,567130,567131,567132,567133,567134″ width=”700″ height=”620″ items=”1″ title=”no” speed=”300″]

– Az eredeti elképzelés az volt, hogy a lakosság bevonásával készítjük el a vázlatterveket is, ez azonban a pandémia miatt nem volt megvalósítható. Emiatt választottuk azt az utat, hogy a Donátusi Baráti Kör Egyesület programjavaslata, helyszíni megfigyelések, illetve helyi közösségi médiafelületek vizsgálata és nemzetközi inspirációk alapján dolgozzuk ki azokat, nagy hangsúlyt fektetve a rekreációs felületekre. Fontos volt számunkra az is, hogy a településrészi sajátosságokat, mint például a viszonylag meredek felületet megtartsuk. A három koncepció egyfajta iránymutatás, a következő lépés a helyiek véleményformálása, ezután alakulhat ki egy végső terv, mely aztán megvalósítható lesz – mondta el lapunk megkeresésére dr. Gyergyák János, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) egyetemi docense. Hozzátette, az ilyen feladatok remek lehetőséget biztosítanak az egyetem munkatársainak, hallgatóinak, valamint persze a Breuer Marcell Doktori Iskola tagjainak.

Hirdetés