Gomba, víz, fűszer, és minden mi jó – ezekből az összetevőkből állította össze két pécsi nő a ZUZMO-t!

Hegyi Maját és Sándor Ildikót nem nagyon kell bemutatnunk a pécsieknek, hiszen számos népszerű projekt ötletgazdái és megvalósítói voltak már és remélhetőleg lesznek is: csináltak együtt bulihelyet, kézműves hamburgerezőt, apartmant, nemrég pedig szinte tökélyre fejlesztették a körülbelül másfél éve indított natúr üdítőital-bizniszüket. Bemutatjuk a ZUZMO termékcsaládot, amit hamarosan egy izgalmas új ízzel egészítenek ki.  

Merész vállalás 

Nem mindenki merte volna bevállalni, hisz a koronavírus miatti lezárások közepén, 2020 nyarán indult ez, a két nő kirobbanó energiáinak köszönhetően látszólag megállíthatatlan projekt. Három ízzel – gyömbérrel, borókával és kurkumával – kezdtek, mostanra pedig odáig jutott a vállalkozás, hogy az egyre többféle üdítő nem csak pécsi vendéglátóhelyek itallapján, de a készítők saját webáruházában is elérhető.

Mi a ZUZMO?

Kisüzemi, natúr üdítő, az mely ősi, természetes módszerrel, a fermentálással készül, ennek során alakul ki a benne található szénsav és savanykás íz. Nem összekeverendő semmilyen gyógyszerrel vagy kanalas orvossággal: ez egy – cukros „társai” helyett is – akár naponta fogyasztható ital, mely történetesen hasznos baktériumokkal van tele, ezek miatt jótékony hatással van szervezetünkre és támogatja egészségünket:

segíti az emésztést, erősíti az  immunrendszert, enzimekben gazdag, javítja a bélflórát és mindemellett nagyon frissítő.

Példaként elhangzott az interjú során, hogy refluxszal küzdők számára is remek megoldás ez az innivaló.

A név onnan ered, hogy azok a kis „gombák”, telepek, melyek segítik az élő folyamatokat, rendszertanilag zuzmók, azaz élesztőgombák és baktériumok szimbiózisai, ezek együtt élő közösségei.

Sándor Ildikó és Hegyi Maja

Hogy jön ide a japán kristálygomba?

A japán kristálygomba, avagy vízi kefir a laktofermentáció, más néven a tejsavas erjedés folyamatában segíti az egyébként vegán és laktózmentes üdítők készítését. Ennek tápláléka a cukor, amit a fermentáció végére szinte teljesen „megesz”, ez pedig egy különleges ízt és természetes buborékokat eredményez. A végeredmény egy enyhén savanykás, natúr ital, amit probiotikus limonádénak is nevezhetnénk.

Hogy készül?

Hegyi Maja és Sándor Ildikó több termék kapcsán kooperáltak már a szintén pécsi Cracker Jack névre hallgató, kávépörköléssel foglalkozó üzemmel. Lapunk munkatársai elsők között kóstolhatták meg például a nemsokára piacra kerülő új italt, mely szintén vízi kefir és kávé alapú, és felváltja a kombucha nevű élő indítókultúrával készült kávékombut. Elárulhatjuk:

garantált az ízrobbanás!

– Általában úgy indul az együttműködés, hogy vakon megkóstolunk 6-8 féle kávét, majd kizárásos alapon eldöntjük, melyiket tudjuk elképzelni. Eddig három fajtával dolgoztunk, nagyon örömteli volt, hogy minden esetben jól működött az összhang. Ezután kitaláljuk milyen arányban és hány napig fermentáljuk, majd folyamatos kóstolás után jön ki az új termék. A címkéinket a Szobából megismert Jakócs Dorka barátnőnk tervezi, aki mindig szabad kezet kap, és sosem hagyott minket cserben. A dizájn a ZUZMO esetében majdnem olyan fontos, mint ami az üvegben van. Mivel úgy érezzük, hogy a tejsavas erjedés jóval közelebb áll hozzánk az ecetsavasnál, mostantól csak vízi kefirrel szeretnénk dolgozni, így a kávés kombuchát elengedjük. Szerencsére sok partnerünk van, és úgy látjuk, hogy az emberek nagyon szeretik az italainkat – mondta el lapunknak Sándor Ildikó.

Hozzátette, ugyan az élő natúr italok hazánkban egyelőre kevéssé ismertek – úgy tudjuk, az országban a pécsi márka abszolút úttörőnek számít ebben –, az emberek egyre jobban próbálnak odafigyelni rá, hogy mit esznek és isznak, így az olyan prémium termékek, mint a ZUZMO is, nagy népszerűségnek örvendenek. Mint megtudtuk, az üdítőt már nem csak a városban, de országosan, sőt, külföldön is keresik.

Honnan a tudás?

Mint kiderült, a két pécsi nő kettős helyzetben találta magát a vállalkozás indításakor, hiszen ez teljesen új terep volt, ami az engedélyeket illeti. Mivel fermentált üdítő kategória nem volt, ezért a hatóságokkal közösen fejlesztettük ki az előírásoknak megfelelő szabályokat. Ennek részben voltak az előnyei, másrészt viszont nem volt kijárt út, amin csak végig kellett menni.

– Otthon, a konyhánkban indult minden, hiszen a fermentálás korábban is érdekelt minket. Szerintem ebben a „mentál” szó nem véletlenül van benne, remekül kikapcsolja az embert. Mivel a borászat sem áll tőlünk távol és a fázisok ugyan különböznek, de az eljárásban van némi hasonlóság, elkezdtünk kísérletezni. Most ugyan már a kis üzemünkben dolgoznak az alkalmazottainknak és főnökeinknek egyaránt nevezhető tenyészetek, de általában naponta meglátogatjuk őket, én még beszélek is hozzájuk. Egyébként közös alaplével indulnak az innivalók, ezt választjuk később szét és adjuk hozzá a fűszereket, amivel tovább fermentálódnak. A szénsav is természetes úton alakul ki, emellett nagyon kevés cukor van benne.

Vagyis a folyamat minden pontja a természetre van bízva.

Emiatt elég kiszámíthatatlanok a lépések, de épp ez teszi izgalmassá. Amint a megfelelő pH-szint megvan, akkor csak ízlés kérdése a dolog – Hegyi Maja. Azt is elárulta, időközben elvégezte a borászképzést, a későbbiekben natúr borral is szívesen foglalkozna.

Natúr vs. „sima” bor – ZUZMO vs. kóla

Felmerül a jogos kérdés, miért is válasszuk a talán drágább, savanykás, nem megszokott természetes italokat a már ismert verziók helyett?

Mi sem egyszerűbb: nincsenek bennük felesleges, egészségtelen, mesterségesen előállított adalékanyagok, nem vegyszerezik agyon a készítés ideje alatt felhasznált alapanyagokat, a címkén pedig pontosan látjuk, mi az, amit megiszunk. Jó pár évvel ezelőtt fontossá vált az emberek számára, mit visznek be a szervezetükbe,

ne csak az ételekre, de az italokra is figyeljünk oda!

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés