Ét- vagy tejcsokoládé-bevonatú, citromos vagy édes, habkönnyű vagy sűrű: ízlés kérdése, hogy melyik ízlik, egy biztos: a magyar ember imádja a túró rudit. A teljesség igénye nélkül körbejártuk Pécset, hogy beszerezzük és megkóstoljuk a városban kapható natúr rudikat. Nagyon szubjektív beszámolónk jön. 

A túró rudi tehéntúróból, esetleg vajból vagy tejszínből, cukorból, különböző ízesítőanyagok hozzáadásával, csokoládé- vagy kakaómassza-bevonattal készített, közel hengeres alakú desszert jellegű sajtkészítmény. A túrótöltet tejeredetű termékhányadának legalább 50 százaléknak (m/m) kell lennie – szól a hivatalos meghatározás a Magyar Élelmiszerkönyv szerint.

Persze egyik magyarnak sem kell elmagyarázni, hogy mi az a túró rudi, egy rövid bekezdést azonban megéri az édesség történelmének szentelni. A Pöttyös szerint minden akkor kezdődött, amikor 1954-ben három magyar tejipari szakember kéthetes tanulmányútra utazott a Szovjetunióba, a szocialista tejipar tanulmányozására. Ők láttak először egy olyan terméket, amelyet a mai túró rudi ősének tekinthetünk. A terméket – mivel nem ismerték – túró mignonnak keresztelték el, valószínűleg ez adta az ötletet egy, speciálisan a hazai íz- és ízlésvilágnak megfelelő termék kifejlesztésére.

A gyártás kezdetekor a termék még igen alacsony szavatossági idővel rendelkezett, mindössze 3 napos volt, ebből is 1 napot a logisztikán töltött. Ez azonban nem jelentett gondot az értékesítésnek, a termékeket szinte azonnal elkapkodták, gyakorlatilag állandó volt a túrórudi-hiány.

Ma már nem ez a helyzet: boldog boldogtalan gyárt túródesszertet, persze túró rudinak nem hívhatja senki, hiszen a márkanevet kizárólag a Pöttyös termékek gyártója használhatja. Most ezeket teszteltük vakon, legalábbis a pécsi, natúr kínálatot. Sajnos nem tudtunk mindenből beszerezni, de általános igazságokat ki tudunk mondani: olcsó húsnak híg a leve, a nagy márkák pedig jól tudják, mitől döglik a légy. Íme, a rudivaktesztünk:

Rolly natúr hűtött túródesszert – 10 pont

Lelőhely: Tesco
Tejtermék alapú élelmiszerkészítmény: 47 százalék
Kakaós étbevonómassza: 35 százalék

A „tejtermék alapú élelmiszerkészítmény” megteszi a hatását. A Rollyval büntetni lehet, a kakaós étbevonómassza a legocsmányabb ízű csokimikulással vetekszik. Volt, aki gumimaci ízt érzett, volt, aki a gusztustalan jelzőt érezte a legadekvátabb véleménynek. Ha tehetjük, a Rollyt kerüljük. Azért ezúttal is volt kivétel, egyik kollégánknak ez ízlett legjobban.

Oké! Rudi natúr – 16 pont

Lelőhely: Tesco
Zsírszegény savanyútej-alvadék: 42 százalék
Kakaós étbevonómassza 35 százalék

Túl édes, a csokoládé – már ha nevezhetjük annak – érezhetően alacsony minőségű, inkább rossz szaloncukorra emlékeztet. Az utóíz förtelmes, egyöntetűen adtunk alacsony pontszámot az Oké! rudijának. Arról már nem is szólunk, hogy vajon mi lehet a „zsírszegény savanyútej-alvadék”, de az összes alacsony pontszámú rudiban kiszúrtuk ez a hozzávalót.

Budget Rudi – 17 pont

Lelőhely: Spar
Zsírszegény savanyútej-alvadék: 42 százalék
Kakaós étbevonómassza: 35 százalék

Ez egész jól néz ki – mondta az egyik tesztelő, majd eltorzult az arca, amint szájába tette az édességet. „Uramisten”, „mi ez?” – záporoztak a reakciók a Budget rudijára. Többet nem is kell hozzátenni szerintünk. De azért egyik eltérő ízlésű kollégánk szerint ez sem olyan rossz, sőt.

Pilos Túródesszert – 25 pont

Lelőhely: Lidl
Zsírszegény savanyútej-alvadék: 42 százalék
Kakaós étbevonómassza: 35 százalék

A Pilos rudinak egy leheletnyit édesebb a bevonómasszája, mint kéne, a túró pedig hígabb állagú a kelleténél. „Olcsó íze van” fogalmazott egyik tesztelőnk.

Milfina Rudi natúr – 26 pont

Lelőhely: Aldi
Zsírszegény savanyútej-alvadék: 42 százalék
Kakaós étbevonómassza: 35 százalék

Az Aldis rudi abszolút a középmezőnyben végezte, sokat nem is tudtunk hozzátenni. – Átlagos íze van – véleményeztük egyöntetűen.

Spar Rudi natúr – 33 pont

Lelőhely: Spar
Zsírszegény tehéntúró: 40 százalék
Kakaós étbevonó: 27 százalék

Az elsőre furcsának tűnő, vastagabb henger alakú rudinak egyfajta kellemetlen gyümölcsös mellékíze van, de a rudi-kedvelő kollégáknak kifejezetten ízlett a Spar sajátmárkás túródesszertje. Érezhető volt, hogy itt már igazi túrót kóstolunk.

Nagy Kockás – 33 pont

Lelőhely: Tesco
Félzsíros tehéntúró: 40 százalék
Kakaós étbevonómassza: 35 százalék

A Kockás rudi krémes és kellemesen édes desszertélményt nyújt. A többi túró rudihoz képest a Kockás egy vastagabb termék, így jelentősen több benne a túró. Az étcsokoládé is az élmezőnybe való, összességében egy kellemes meglepetés a Hazai Termék logós túródesszert.

Pöttyös Túró Rudi – 34 pont

Lelőhely: Lidl, Tesco, Penny, Spar
Zsírszegény túró: 40 százalék
Kakaós étbevonómassza: 35 százalék

Vaktesztünk során többen is rájöttek, hogy bizony Pöttyös Túró Rudit esznek. A csokoládé-íz kevésbé tolakodó és abszolút harmonizál a túróval. Nem túl édes, mondhatni a már jól megszokott ízélmény. Egy tesztelőnek viszont nem nyerte el a tetszését, ő mélyen lepontozta a Pöttyöst.

Cserpes Trudi – 34 pont

Lelőhely: kisebb boltok
Tehéntúró (nincs részletezve, hány százalékban)
Kakaós étbevonómassza 25 százalék

Hmm, hmm – mondták a kollégák. Aki nem ismerte a Cserpes Trudiját azonnal rávágta, hogy minőségi termékről van szó, aki pedig már kóstolta, az a jellegzetes citromos ízéről kapásból ráismert. Kiváló csokoládé – annak ellenére, hogy ez is kakaós étbevonómassza – és az otthon elkészített citromhéj-reszelékes házi túróra emlékeztető töltelék utánozhatatlan harmóniája abszolút győztes volt a tesztelő brigádnál.

Hirdetés