5 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapAbszolút Pécs„Magyarnak Pécs, németnek Bécs!" – Így reklámoztak régen a pécsiek

„Magyarnak Pécs, németnek Bécs!” – Így reklámoztak régen a pécsiek

Nem csak a hosszú, kimerítő tanulmányok, szakszövegek és újságcikkek, hanem egy-egy régi reklám is fontos helytörténeti forrásnak számíthat, ha egy kicsit jobban meg akarjuk ismerni Pécs múltját. Ezekből az 1945 előtti plakátokból sok adatot és érdekességet ismerhetünk meg a város üzleteinek, iparosainak munkájáról, az adott korok fifikás marketinghúzásairól, és a pécsiek igényeiről. Mindemellett persze nagyon szórakoztató is nézegetni ezeket a kordokumentumokat.

Kezdjük a helyi reklámok bemutatását bő 100 évvel ezelőttről, amikor a hirdetések az egyszerű tények és az elrugaszkodottság határán álltak. Ez az elrugaszkodottság leginkább abban a hihetetlen önbizalomban érhető tetten, ami sütött a reklámozó „cégek” és személyek marketinghadjáratából.

Az 1800-as évek végén az újságokban még hirdettek bécsi mesterek is, akik a magyar piacot megcélozva magyar vásárlók – természetesen nagyon elégedett és pozitív – „értékeléseit” és kommentárjait használták reklámfogásukként. Azonban ezzel a trenddel egy pécsi órásmester, Schönwald Imre bátran szembement, amikor óra-ékszerüzletét a következő bátor szöveggel hirdette: „Magyarnak Pécs, németnek Bécs! Ne küldjük pénzünket külföldre!”. Az ilyen és ehhez hasonló hirdetések miatt (is) a bécsi hirdetések lassan eltűntek a hazai újságokból.

forrás: Régi Pécs

A fenti, 1910-es hirdetés Berger Miksa pécsi „női felöltő-raktárának” reklámja, melynek érdekessége – azon a rejtélyen túl, hogy mégis milyen lehet egy „felső-alj” – a francia divatnyelv és a magyar hevenyészett ötvözése. Az pedig szinte biztos, hogy a mai ruhaboltok már nem tudnák magukat a „szolid kiszolgálás” szöveggel hirdetni. Bezzeg a régi szép időkben!

forrás: Régi Pécs

Fogadjunk, hogy nem tudták, hogy a Sétatéren (egészen pontosan a Janus Pannonius utcában) volt egy „vízgyógyintézet”! Ezen az 1910-es plakáton olvasható szakember (csak remélni tudjuk, hogy tényleg az volt) úgy tűnik, hogy lényegében minden kórság kezelésére fel tudta használni a pécsi vizet, legyen az túlsúlyosság vagy alultápláltság, idegbajok és krónikus betegségek. Jól jönne ma is ilyesmi a pécsieknek!

forrás: Régi Pécs

A fenti 1908-as reklámot csak azért mutatjuk meg, hogy minden pécsi legyen büszke a város többszörös díjnyertes ruhatisztítójára, Schwarcz Károlyra, aki az 1888-as Pécsi Általános Kiállításon és az 1907-es Országos Kiállításon is tarolt vegytisztító és gőzfestő üzletével.

forrás: Régi Pécs

Ha már szó volt arról, hogy mekkora önbizalma volt a régi pécsi mesterembereknek, íme egy jó példa erre 1908-ból: Piskur Géza műlakatos a Munkácsy Mihály utcai műhelyét hatalmas vehemenciával reklámozza, kiemelve szuper képesítését, melyet itthon és külföldön szerzett. Mi kell több annál, hogy valaki a „legtökéletesebben” és ráadásul olcsón végzi munkáját? Semmi! Egyébként érdemes megfigyelni a hirdetés tetején látható párizsi- és pécsi szakmai expókon szerzett díjait, melyek bizonyítják, hogy Piskur valóban kente-vágta a műlakatosság csínját-bínját.

forrás: Régi Pécs

Lenhardt János hangszerkészítő ízléses reklámcédulája 1930-ból származik, de nem csak azért raktuk be összeállításunkba, mert kiemelkedően szép munka, hanem azért is, hogy megmutassuk: a főutcán dolgozott a Dunántúl első és legnagyobb hangszerkészítője! Érdemes a számos díjjal kitüntetett mesterről azt is tudni, hogy 1924-ben ő készítette el az első magyar hárfát.

forrás: Régi Pécs

Halló! Ki beszél? Kitalálják, hogy mivel foglalkozott a fenti hirdetést készítő 336-os számú Kovács Autóvállalat? Bizony, ez egy 1912-es taxis cég reklámja! Manapság mondjuk nem azért rendel valaki taxit, hogy olcsón utazzon, de mindegy.

forrás: Régi Pécs

Tudni akarja, hogy mi mindent árultak belváros egyik remek csemegeüzletében? Eizer János Fűszer és Csemege kereskedő 1910-es reklámjából kiderül! A „legjobb” kávék, fűszerek, halak, és még sok minden volt itt, olvasható az ínycsiklandó listáról! A bolt egyébként a mai Pécsi Járásbíróság földszintjén működött.

forrás: Régi Pécs

Végezetül egy plakát, amit a város országos hírű templomfestője, Gebauer Ernő készített a Pannonia Sörfőző Rt. Gerhardt Ferenc mecseknádasdi sörlerakatának népszerűsítésére, 1940-ből. Mint azt Gyürüs Lajos, a Régi Pécs szerkesztője írja, az 1930-as és 1940-es években Gebauer több művészi értékű idegenforgalmi kiadványban mutatta be hasonlóképpen a város nevezetességeit. De ne is ez legyen az utolsó reklám ebben az összeállításban, hanem inkább ez, ami magáért beszél:

forrás: Régi Pécs
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő