Hirdetés

Áprilisban kezdik magukat különösen aktivizálni a kullancsok. A gyűlölt kis vérszívó paraziták sokkal közelebb vannak hozzánk és sokkal durvábban támadnak, mint ahogy azt mi gondolnánk. Ráadásul a poloskákat is lekörözik szívósságukban. 

Beköszöntött a tavasz, egyre gyakrabban vágyunk a friss levegőre, ki a városból. A kullancsok is számítanak erre, és dörzsölik a képzeletbeli tenyerüket. Hullámzó az aktivitásuk: áprilistól június végéig, majd augusztus második felétől októberig tart a „tombolás”. Bár sokan úgy hiszik, nem különösebben árt nekik a rút időjárás, simán képesek áttelelni a legnagyobb hidegben is.

Szívós vérszívók

Elképesztően kitartóak – nehezen hinni, de még a poloskákat is lekörözik abban, hogy táplálék nélkül optimális körülmények között több évig (!) is képesek életben maradni. A nőstény kullancs is akár kilenc évig elélhet, és több ezer petét lerakhat.

Naiv dolog azt hinni, hogy csak az alacsony fűben, aljnövényzetben lapulhatnak meg: akár másfél méter magasra is felmászhatnak pusztán azért, hogy könnyebben áldozatot találjanak maguknak. De a fényt persze kerülik: a növények, levelek fonákján telepednek meg, áldozatukra kerülve máris másznak a ruha alá, majd dugják be fejüket minél mélyebbre.

Nem a csípése, a benne lévő baktériumok okozhatnak fertőzést

És azt a kellemes tudatot is el kell oszlatni, miszerint erdős területen jelentenek csak veszélyt – az élőhelyük, a talajközeli növényzet ugyanúgy jelenti a városi játszóteret, kutyafuttatót. Ezért minden olyan hosszabb időtöltés után, amit a talaj közelében töltöttünk (napozás, piknik), érdemes átfutni a bőrfelületünket.

Félelmetes, ha dolgozik

Ha van szemük, ha vak kullancsok (ilyen fajta is van), nem kerül nekik sok erőfeszítésbe megtalálni az áldozatot. Megérzik a kilélegzett szén-dioxidot, a hőkibocsátást és az illatot, és már akcióba lépnek.

Igazi horror, ahogy munkához lát a kullancs: előbb talál egy kedvező bőrfelületet és nyálával érzésteleníti, majd elülső lábaival felvágja a bőrt. Szájszervét befúrja lábai után és már kezdi is a vérszívást. Mindebből mi csak egy kicsi viszkető érzést tapasztalunk, ami még arra sem érdemes, hogy odanyúljunk megvakarni.

A fentebb említett kedvező bőrfelület elsősorban a vékonyabb bőrrel borított testhajlatokat jelenti – fül mögötti rész, nyak, tarkó, szőrzettel borított területek.

A magyar kullancstérképen szerencsére a kevésbé veszélyes régiók között van Baranya, ugyanakkor a szomszédos Somogyban már annál inkább kell figyelni. Zalában, Nógrádban és a Kisalföldön fokozottabb még a jelenlétük, az Alföldön viszont alig vannak jelen.

Ritkán okoz vírust, de akkor súlyosat

A vizsgálatok alapján minden ötödik példány fertőzött, közülük minden tizenharmadik okozhat problémát szervezetünkben. A szorzókat összesítve elmondható, hogy minden ezredik kullancs hordozhat vírusokat. Többféle kórt is közvetíthetnek, a legközismertebbek a Lyme-kór, és az agyvelőgyulladás. Nem is maga a kullancs csípése terjeszt betegséget, hanem a vérszívás során a szervezetbe juttatott különféle baktériumok, vírusok.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét