Az országos tiszti főorvos az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlását figyelembe véve augusztus 4-étől, azaz mától augusztus 6-a, szombat éjfélig az ország egész területére harmadfokú hőségriasztást adott ki. Ismét.

Az NNK és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság felhívja a figyelmet, hogy a hőség károsan befolyásolhatja egészségi állapotunkat, kiemelten veszélyes az idősekre, a gyermekekre és a fizikai munkát végzőkre.

Az idősek körében a magas hőmérséklet szív- és érrendszeri panaszokat okozhat, ha ezeket tapasztalják, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, de érzékenyen reagálhatnak a gyógyszereket szedő betegek is.

Íme néhány jótanács a katasztrófavédelemtől, hogy átvészeljük a kánikulát:
  • A kánikula idején – főként 11–15 óra között – tartózkodjunk hűvös helyen, kerüljük a megterhelő fizikai munkát, zuhanyozzunk naponta többször langyos vízzel!
  • A munkába, bevásárlásra indulók vigyenek magukkal elegendő folyadékot, és ne feledkezzenek meg a napvédő krémek használatáról, valamint a sapka, kalap viseléséről sem.
  • A strandolók is vonuljanak árnyékba a kritikus időszakban, és használjanak magas faktorszámú napvédő krémet. Felhevült testtel semmiképp se ugorjanak vízbe!
  • Fokozott óvatossággal vezessenek az autósok, lehetőleg vigyenek magukkal hűtött italt, vizet.
  • Még néhány percre se hagyja senki a gyermekeket, házi kedvenceket a parkoló autóban! Ha bárki ilyet lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívó számot.
Ebben a cikkünkben pedig összegyűjtöttük, hogyan enyhíthetjük Pécsen a pokoli forróságot. Például vihetünk ingyenesen ivóvizet, a város több pontján kint vannak az árnyékot adó napvitorlák, sok épületben, nyilvános helyen van központi hűtés (légkondi), működnek a csobogók, ivókutak, permetkapuk, valamint estig a Hullámfürdő medencéiben is felfrissülhetünk. Persze nem csak az emberekre gondoltunk: arról is összeszedtünk pár fontos tudnivalót, hogyan védhetjük állatkáinkat a „kutyamelegben”.

Még mindig él a tűzgyújtási tilalom!

A nagy melegben a növényzet is szárazabb, könnyebben meggyulladhat, egymást érik az esetenként több száz hektáros szabadtéri tüzek.

Idén nyáron már 3660 tűz keletkezett a szabadban.

A hőségriasztás ideje alatt ezért a természetben senki ne gyújtson tüzet, a kerti bográcsozásnál, grillezésnél pedig ne hagyja felügyelet nélkül a lángokat! Továbbra is tilos tarlót égetni, és mivel tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban, erdőkben és azok kétszáz méteres környezetében sem szabad tüzet gyújtani – emlékeztet a katasztrófavédelem.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés