Már pécsi gyerekek játszhatnak ott, ahol valaha a Magasház állt

Március 12-én hivatalosan átadták a 2016-ban elbontott Magasház helyén épült parkot és játszóteret, a Szigeti út és a Megyeri tér között fekvő terület az omladozó szellemház helyett tehát már hivatalosan is a pécsieké.

Bizonyára sokan várták már az elmúlt hetekben, hogy megnyíljon a néhai Magasház helyén álló készülő-szépülő, ugyanakkor még elkerített új pécsi játszótér és park. Jó hír, hogy a Szigeti út és a Megyeri tér között fekvő, szabályosan újjászületett területet március 12-től birtokba vehetik a pécsiek. A játszótér és a park hivatalos átadóján részt vett Péterffy Attila polgármester és Csúcs Zoltán, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.

Már a gyerekeké a játszótér

Péterffy Attila elmondta, hogy a beruházást az előző városvezetés kezdte meg. Emlékeztetett, hogy miután a Magasház eltűnt, a területet 2017 év elején nyitották meg a pécsiek számára, az előző városvezetés pedig már ekkor rendelkezett a park kialakítására elkülönített bruttó 134 millió forinttal (ez az összeg már 2016 novemberében megvolt), kiemelte továbbá, hogy a park és a játszótér kivitelezése 2019 augusztusában kezdődött el. A polgármester mindemellett elmondta, hogy a parkhoz tartozik 4 elektromos autók töltésére alkalmas állomás, valamint két mozgássérült-parkoló is. Hozzátette, hogy a területen található egy pavilonépület is, melyet a jövőben az önkormányzat bérbe tud adni.

Péterffy Attila és Csúcs Zoltán adta át a parkot

Kiemelte, hogy az előző városvezetés által elfogadott tervekhez képest részben módosítottak a játszótéren. Mint mondta, a korábbi terv nem elégítette volna ki a pécsi gyerekek és családok teljes igényét, ezért menet közben több korosztály számára is használhatóvá alakították a játszóteret.

Többkorosztályos játszótér várja a kis pécsieket

Csúcs Zoltán, a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a munkálatok elvégzése 2019 decemberében ért véget, ekkor történt meg a terület műszaki átadás-átvételének elindítása, mely 2020 februárjában zárult le. Kiemelte, hogy a parkban az aszfalttal burkolt terület 100 négyzetmétert tesz ki, térkővel 400 négyzetmétert burkoltak le, valamint közel 400 négyzetméternyi zöldterületet – több tucat egyelőre még kisméretű fával és cserjével – hoztak létre, a parkot energiatakarékos LED-es lámpákkal világítják be.

A Magasház után

Érdemes megemlékezni a park történetéről is, mely ott kezdődik, ahol egy másik történet véget ért. A 25 emeletes szellemház már több mint 3 éve eltűnt Pécs városképéből, köszönhetően egy meglepően gyors – kevesebb mint egy évig tartó – bontási folyamatnak, mely végleg pontot tett az üresen és omladozva álló toronyház több évtizedes kálváriájának végére.

Minden elvárásnak megfelel

Miközben a Magasház egyre alacsonyabb ház lett, az épület környékén élők bevonásával elkészült a „Magasház Konzultáció” néven futott közvélemény-kutatás arról, hogy mi is történjen Közép-Európa egyik legnagyobb galambdúcának hűlt helyén. A nép pedig arról döntött, hogy a Magasház helyén egy parkot szeretne.

Már ki is próbálták a gyerekek

A kivitelezési közbeszerzést azonban több alkalommal újra kellett indítani az építőipari árak megemelkedése miatt. A harmadik közbeszerzést az RPSC Holding Kft. nyerte, a cég tavaly nyáron el is kezdte a munkát a területen.

Egy szocialista „csodaépület”

A Magasházat 1974-ben kezdték el építeni, méretével demonstrálva a város fejlődését. A gond csak az volt, hogy ezt az akkoriban használatos IMS-technológiával tették, amit viszont nem az előírásoknak megfelelően alkalmaztak. Ennek meg is lett az eredménye másfél évtized elteltével: 1983-ban vették észre, hogy rozsdásodnak a vashuzalok, ám a teljes kiürítés csak 1989-ben történt meg, mikor szakértők is megállapították, hogy a toronyház életveszélyes.

A játszótér átadója képekben: 

A cikk a TOP-6.3.2-15-PC1-2016-00005 számú,
Megyeri tér fejlesztése című projekthez kapcsolódóan
készült.

 

 

 

 

(x)

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés