Hirdetés

A kutya az ember legjobb barátja. Vannak azonban olyan fajták, amik egész egyszerűen nem valóak mindenkinek. Lássuk, miért nagy felelősség az ilyen speciális kutyák tartása és kiknek ajánlják őket a pécsi szakértők.

A félreértések elkerülése érdekében leszögezzük, ez nem a kutyák ellen, sokkal inkább mellettük szól! A cél, hogy felhívjuk a figyelmet rá, felelősséggel tartozunk házi kedvencünkért és környezetünkért is.

Ki ne olvasott volna már horrorisztikus történetet a gazdáját, járókelőket, gyerekeket megtámadó kutyáról? Mi is írtunk már nem egy ilyet, a beszámolók durvábbnál durvábbak. Van, hogy tényleg az állat a bűnös, de sok esetben az ember tehet a balesetről.

Megkérdeztünk néhány pécsi szakértőt a véleményükről.

Nevelés kérdése az egész?

Somogyvári József, a pécsi Syrius kutyaiskola vezetője úgy gondolja, szinte minden kutya nevelhető, pontosabban a problémás ebeknél is sokat segít a törődés.

Minden esetben javasolja, hogy ha valaki kutyát választ magának, előtte nézzen utána a fajta sajátosságainak. Keressen fel több kutyaiskolát és érdeklődjön az adott fajtáról, a tapasztalatokról. Emellett kérdezősködjön a tenyésztőnél az állatról és annak felmenőiről, nézze meg személyesen, mielőtt hazaviszi, nehogy aztán kezelhetetlenségre hivatkozva továbbadjon rajta.

Ha mégis ez történne, akkor igyekezzünk hozzáértő gazdát találni a számára, semmiképp ne rakjuk ki az utcára.

A szakértő elmondta azt is, hogy minden kutyával előfordulhat, hogy valami miatt agresszívvé válik. Vannak, melyeknél már kölyökkorban deviáns viselkedés tapasztalható, illetve olyanok, akiknek eleve rossz a természetük. Kiszámíthatatlanná válhat az állat akkor is, ha fenyegetve érzi magát, megijed, esetleg korábban bántalmazták is. Mindezen szerencsére segíthet egy gondos gazda neveléssel.

Gondolná, hogy sok tacskónak labilis az idegállapota és emiatt agresszívvá is válhat?

Az tény, hogy a harcikutyák esetében a fajtájukból adódóan gyakrabban fordul elő agresszív viselkedés, ezért még nagyobb figyelmet kell fordítani a szocializációra és a nevelésre.

Sok esetben a kutyaiskolai nevelés után sem tűrnek meg más állatot maguk mellett, az emberek közül sem mindenkit. Játék során harcos hajlamaik miatt nem állnak le, így könnyen baj lehet, ez főleg kankutyákkal fordulhat elő. Óriási felelőssége van tehát a gazdáknak, az állatok ugyanis rengeteg törődést és odafigyelést igényelnek, hangsúlyozta Somogyvári József.

Hatalmas mozgástérre van szükségük

Sajnos rengeteg a kutyamenhelyeken a pit vagy staffordshire jellegű keverék. A pécsi Misina Állatmenhelyen is ez a helyzet, írtuk korábban. Ez pedig nem csak a gazdára sokszor hiába váró kutyusoknak, hanem a helyhiánnyal küzdő menhelynek is sok gondot okoz. Ezek a fajták ugyanis nehezen jönnek ki más kutyákkal, így nem tarthatóak egy kennelben velük.

A Misinán többször előfordult már, hogy visszautasították az örökbeadást, de az is, hogy az újdonsült gazda visszahozta az ebet, mondván, nem bír vele. Az ilyen kutyák megfelelő gazdát kívánnak, és gyorsan átveszik a falkavezéri szerepet, ha erre lehetőségük van.

„Meggyőződésem, hogy minden kutya olyan lesz, amilyen a gazdája, illetve amilyenre nevelik.”

A fentieket mondta a pécsi MancsRanch alapítója Fejes Rózsa, akinek nem mindennapi állatfarmjáról írtunk nemrég. Szerinte adott helytől és céltól függően fontos szempontok, hogy hosszúszőrű, rövidszőrű, kistestű, nagytestű, közepes testű, társasági kutya, munkakutya, esetleg vadászkutya legyen-e, akit magunkhoz veszünk. Az ember tehát mérlegelje, hogy sportolásra, házőrzésre vagy csupán hobbiból, kedvencnek szeretné az állatot. Ha ez eldőlt, akkor mérlegelnie kell, tudja-e a megfelelő feltételeket biztosítani neki.

A kistestű, törékeny kutyusok is vérengző szörnyeteggé változhatnak ha rosszul nevelik őket vagy félnek

Fejes Rózsa elmondta, minden kutyafajtának más-más körülményeket kell biztosítani. Meg kell nézni, hogy az általunk választott fajtának milyen szükségletei vannak. Például egy csivavát nem szabad udvari kutyaként tartani, mert ezt nem bírná ki. Mint ahogy egy bernáthegyit, egy leonbergit, egy berni pásztorkutyát, vagy egy kaukázusi juhászt sem tanácsos lakásban tartani.

A kutyák nevelésénél mindig a következetesség a döntő: ha egy kutya rátámad a saját gazdájára, vagy más emberekre, az csakis a gazda hibája és felelőssége minden esetben, emelte ki Fejes Rózsa. A MancsRanch állatai például kiskoruktól fogva együtt nevelkedtek, a lehető legnagyobb harmóniában élnek emberrel és állattal egyaránt. Van egy cane corso kutyusuk, ezt a fajtát is a harcias, veszélyes, vérengző kutyák közé sorolják. Fejes Rózsa mindenkinek ajánlja, hogy látogassa meg őket a farmon és győződjön meg maga ennek ellenkezőjéről. A szocializációja miatt ugyanis a cane corso soha nem bántana senkit.

Íme néhány kép, ami magáért beszél: 

[su_carousel source=”media: 430925,431034,430926,430929,430927,430928″ link=”image” width=”1600″ height=”1600″ items=”1″ title=”no” speed=”300″]

Köszönjük a galériában szereplő képeket a ManchRanch munkatársainak!

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét