Hirdetés

Pécs nem csupán megannyi könyvet, grafikát, festményt és színdarabot ihletett meg festői tájaival, parkjaival, izgalmas és érdekes épületeivel, hanem sok filmet is. Az alábbiakban olyan filmeket mutatunk be, melyeket Pécsett és Pécs környékén forgattak vagy épp Pécs ihlette őket. Kihagyhatatlan alkotások ezek minden tüke pécsinek, minden helyi lokálpatriótának és mindenkinek, aki szereti a várost.

Hotel Kikelet (1937)

Ugyan a Hotel Kikelet, mint szálloda már megszűnt, azonban azt, hogy egykor milyen népszerű is volt a Mecsekoldal csodahotelje, nem példázza semmi jobban, mint az, hogy a szálló megépülésének évében, 1937-ben Pécsett forgatták le a Hotel Kikelet című örökbecsű magyar filmet, mely amellett, hogy olyan korabeli sztárokkal volt rogyásig tömve, mint Kabos Gyula, Tőkés Anna, Páger Antal és Turay Ida, egyértelműen a modern épületcsoda népszerűsítése érdekében jött létre.

Gaál Béla 78 perces bohókás, vidám játékfilmbe oltott Kikelet-reklámjában nem csak a hotel szobái, étterme, parkja látható, hanem – ahogy az Gyürüs Lajos, a Régi Pécs blog szerzőjének fenti videójából kiderül – Pécs olyan jellegzetességei is, mint a korabeli, házakkal még alig beépített mecsekoldali szőlőskertek, az akkoriban megépült mecseki szerpentin, a Dóm tér, a Sétatér, a Szent István tér és a sokak által ma is hiányolt vízlépcsője, a Széchenyi tér és a Dzsámi elődje. A filmben egyébként egy pár nászútra érkezik a hotelbe, azonban a fiatal férjet jobban érdekli a kártyaasztal, mint felesége, aki ezért megleckézteti őt a szálloda vezetőjének szintén elhanyagolt férjével összefogva, aki pedig feleségét tréfálná meg.

A teljes film:

https://www.youtube.com/watch?v=ZOSQ69QMF0U

Bogáncs (1959)

Ellentétben a Hotel Kikelettel, a Fekete István azonos című regény-klasszikusából 1959-ben készült Bogáncs nem egy bújtatott Pécs-imázsfilm, a történetben Pécs nem is szerepel, noha a filmbeli város külső felvételei Pécsett készültek. Bogáncs, az okos kis nyájőrző puli, az állami gazdaság juhászának (Makláry Zoltán) a kutyája, aki egy nap elkóborol és csapdába esik. Egy artista, Dodó (Barsy Béla) menti meg, aki össze is barátkozik az ebbel, majd be is akarja szervezni egy cirkuszi produkcióba, de Bogáncs a bemutató előtt újfent meglóg. Sintérek kapják el, azonban a gyepmester (Kibédi Ervin) megkedveli és megmenti attól, hogy kísérleti állat legyen szegény kutyusból. Miután Bogáncs visszakerül a cirkuszba, az öreg juhász megtalálja.

A Régi Pécs videója:

Bogáncs nagy kalandja során olyan helyeken baktat, melyek a pécsieknek nagyon ismerősek lehetnek. Feltűnik a Flórián tér, a Tettye utca és környéke, a Mindenszentek-templom, a Király utca és az akkoriban még nagyban járó pécsi villamos, a Széchenyi téren kutyakiállítást láthatunk (háttérben a Dzsámival és a Nagy Lajos Gimnáziummal), de felbukkan a főpályaudvar, a Zsolnay-kút és persze a Szent István tér is a pezsgőgyárral és a Székesegyházzal.

Az igazi Mikulás (2005)

Gárdos Péter filmje a Tapló Télapó című trágár hollywoodi vígjátékának egyfajta magyarosított újragondolása, melyben – ahogy szlogenjében írták – az igazi Mikulás lop, csal, hazudik. Ezt a nem épp ideális Mikulást Cserhalmi György alakítja. Misu egy önző, bunkó bárzongorista, aki fizetéskiegészítésként bújik Mikulás-jelmezbe és járja a várost, mígnem egy kislány (Szilasi Blanka) hozzá nem verődik egy ajándék bicaj reményében. Első jelenetüket Pécsett, a Szent István téren vették fel, a fenti videóban pedig jól látható a háttérben a Leőwey Klára Gimnázium.

Machotaildrop (2009)

Walter Rhum (Anthony Amedori) egy fiatal srác, akinek a legnagyobb álma, hogy egyszer bejut a világ legnagyobb gördeszkás cégéhez, a Machotaildrophoz. Sikerül is neki, de nem is ez a lényeg, hanem, hogy a kanadai Alex Craig nehezen emészthető, szürreális, meseszerű – és egyébként remek kritikákat kapott – gördeszkás mozifilmjének jelentős részét Magyarországon, azon belül is Budapesten és Pécsett vették fel (egyik főszereplője is magyar, Bicskey Lukácsról van szó). A pécsi helyszínek meglepő módon nem a város jellegzetességeihez kapcsolódnak, nem látványosak. Pár erdei deszkás gurulás (a fenti előzetesben is látható ilyen), iparterület, üzembelső tűnik csak fel, de még így is nagy szó, hogy egy kanadai rendező idáig eljött pár snittért, no meg pár jó pécsi gördeszkásért, akik háttérszerepet kaptak a műben.

A föld szeretője (2010)

Pozsgai Zsolt tévéfilmje a fiatal Zsolnay Vilmos (Őze Áron) festői útkereséséről, kihívásairól, szerelmi kalandjairól, családi tragédiáiról, és végül arról szól, ahogy átvette a világhírű pécsi porcelángyár irányítását. Egy Zsolnay Vilmosról szóló filmet pedig hol máshol forgathattak volna, mint Pécsett? Annak ellenére, hogy a filmben elég kevés a külső helyszín, a pécsiek nagyon gyorsan ki fogják szúrni az olyan ismerős helyeket, mint a Székesegyház, a Király utca és száz éves üzletei, a Caflish cukrászda belseje, a püspökség épületei.

Utóélet (2013)

Zomborácz Virág első rendezése, az Utóélet középpontjában egy apa-fiú kapcsolat áll (Kristóf Marci és Gálffi László), amely rendhagyó módon az apa halála után bontakozik ki. Amikor a lelkész apa váratlanul szívrohamot kap és meghal, fia szinte megkönnyebbül, csakhogy a halotti toron ismét látja őt, ezúttal már szellemként. A lelkész szelleme öntudatlanul kísérti a fiút, aki kétségbeesésében segítséget kér egy spiritiszta autószerelőtől. Útmutatásait követve hozzálát, hogy felszabadítsa a kísértetet – ugyanis ez az egyetlen módja annak, hogy megszabaduljon tőle.

Az Utóélet előzetese:

Zomborácz stábja 2013 február-márciusában Pécsett és környékén vette fel a film jeleneteinek jelentős részét. A baranyai forgatási helyszínek közt volt Görcsöny, Baksa, Drávapiski, Egyházasharaszti és Mohács. Pécsett pedig az Utóélet készítői több mint egy hetet töltöttek a volt Ifjúsági Házban, itt egy betlehemi jelenetet és az azzal kapcsolatos bonyodalmakat rögzítették. A filmben továbbá közel kétszáz pécsi is közreműködött statisztaként. Fontos még tudni, hogy a film megvalósulásában – a Dél-Dunántúli Filmalap koordinációjával – csaknem félszáz baranyai cég, illetve egyéni vállalkozó dolgozott együtt, de a több fesztivált is megjárt Utóélet forgatási munkáit a pécsi és a mohácsi önkormányzat is támogatta.

Egy félórás werkfilm, melyből sok minden kiderül a baranyai forgatásról:

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét