5 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálÓriási kamu a csalásos mítosz – Több volt az ellenzéki a bizottságokban,...

Óriási kamu a csalásos mítosz – Több volt az ellenzéki a bizottságokban, mint a fideszes

Baloldali pécsi MSZP-s blogok még mindig választási csalásokat emlegetnek, nem törődve azzal, hogy saját embereiket sértik meg, és azzal sem, hogy a baloldali fővárosi lapok is cáfolják a mítoszt. Kiderült ugyanis, hogy Pécsen – bár nem sokkal, de – több ellenzéki volt a szavazatszámláló bizottságokban, mint kormánypárti. A DK-soknak pedig már az is gyanús, ami például az általuk is támogatott Mellár Tamás esetében történt. 

Napok óta attól hangos az internet ellenzéki népe, hogy csalás történt, annak ellenére, hogy a balliberális fővárosi lapok is arról írnak, hogy ilyesmiről szó sincs. A választók által megszavazott újabb kétharmados Fidesz-többségen háborgók a szavazatszámlálókat hibáztatják, mondván, ők csalták el a választást a kormánypárt javára; főként az érvénytelen szavazatok számát emlegetik – melyek összessége még akkor is csak 2 mandátumot hozna az ellenzéknek, hogyha mindegyiket egy párt kaphatná meg.

A Nemzeti Választási Iroda a teljes áttekinthetőség érdekében át is adta szerdán a választási jegyzőkönyveket a pártoknak országosan. (A Momentum Mozgalom csütörtökön mindenki számára elérhetővé is tette azokat.)

Lovász István pécsi főjegyző elmondta, eddig mindössze néhány beadvány érkezett hozzájuk, egy részükben bizonyos pártok a helyi eredményeket is kikérték külön, holott ezt megkapták országosan is. A beadványok másik fele az érvénytelen szavazatok számával kapcsolatos – ezekről szombaton döntenek majd.

Pécsen 150 szavazókör van, s a jogszabályok szerint mindegyik szavazókörbe minden választáson elindult párt, vagy jelölt delegálhat 2 főt. A pártok, jelöltek általában egy-egy személyt kérnek fel arra, hogy ellenőrizzék a voksolást és a más pártok által delegált bizottsági tagok munkáját. A választási csalásokról szóló legenda már azért is kérdéses, mert kiderült: valójában az ellenzéknek volt több embere a pécsi bizottságokban.

Az összes pécsi pártdelegált száma ugyanis 439, ebből a Fidesz és a KDNP összesen 214-et adott, míg az ellenzékiek 225-öt. A Jobbik volt a legaktívabb, ők 91-et küldtek, az Együtt 6-ot, az LMP 6-ot, a Momentum Mozgalom 1-et, a Magyar Kétfarkú Kutyapárt 3-at, a DK 51-et, az MSZP-P 10-et. Az utóbbiak az általuk támogatott Mellár Tamásnak odaadtak 57 embert. Az ellenzék részéről ez összesen 225 személyt jelent, ami tehát több, mint a kormánypárti delegáltak száma.

Egy példa

A 36-os szavazókörben dolgozó – baloldali – delegált maga írta ki a Facebookra, hogy garantálja: náluk minden tiszta volt. Ebben a mecsekoldali szavazókörben az MSZP és a DK által támogatott jelölt, Mellár Tamás vezet jelen állás szerint. Az ő esete azért is érdekes, mert a DK-sok szerint csalás történt a választáson. Gréczy Zsolt pártszóvivő a csalások gyanúja kapcsán arról beszélt, hogy vannak olyan szavazókörök is, ahol jelentős mértékben eltér az ellenzéki egyéni jelöltre és az őt indító pártra leadott voksok száma.

Mégis mi is gyanús a DK-nak? 

Hasonló történt Mellár Tamásnál is például a szóban forgó szavazókörben. Itt pártlistán az LMP és a Jobbik jóval több szavazatot kapott, mint egyéni képviselőjelöltjeik, Fogarasi Gábor és Keresztes Lóránt. Míg a Mellárt támogató MSZP és DK listán csak a töredékét kapta a Mellárnak adott voksoknak.

A DK és az MSZP független jelöltje egyéniben ugyanis 168 szavazatot zsebelt be, míg Fogarasi és Keresztes összesen 62-őt. Íme:  

A DK és az MSZP 58-at kapott listán, a Jobbik és az LMP viszont 123-at. Íme: 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő