Hirdetés

A köztársasági elnök május 26-ára írta ki az európai parlamenti választást, azaz hamarosan a pécsi állampolgárok is a szavazóurnákhoz járulhatnak. Mutatjuk, mit kell tudni a voksolásról.

Ötévente kerül sor az európai parlamenti választásokra, ráadásul, mivel hazánk „csak” 2004 óta tagja az Európai Uniónak, így eddig három voksolás tartottak Magyarországon – így talán nem is csoda, hogy az állampolgárok talán erről a választásról tudnak a legkevesebbet.

Idén májusban nemcsak hazánkban, hanem az EU valamennyi tagállamában szavaznak az unió választott döntéshozó szervezetének összetételéről. Az Európai Parlamentnek jelenleg 751 képviselője van, Nagy-Britannia (várható) kilépése után ez 705-re csökken. Magyarország 21 képviselőt küld az európai törvényhozásba, a magyar kontingens összetételéről dönthetünk a hazai választáson.

Kik szavazhatnak?

Az EU-s szabályok szerint nemcsak az itt élő magyarok, hanem a magyarországi lakhellyel rendelkező uniós állampolgárok is voksolhatnak a hazai listákra. Ugyanakkor ez fordítva is igaz: az EU tagállamaiban élő, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok – ellentétben az országgyűlési választásokkal – nem szavazhatnak a magyar listákra, ők választójogukat az adott EU-tagországban gyakorolhatják. Értelemszerűen minden polgár csak egy ország listájára szavazhat. Voksolhatnak azok a magyarok is, akik külföldön, de nem EU-s tagállamban élnek vagy épp a szavazás napján külföldön tartózkodnak: az ehhez szükséges információkról részletesen a választási iroda oldalán, ITT lehet tájékozódni.

Az Európai Parlament épülete – ide küldhetünk képviselőket

Hogyan szavazhatunk?

A legtöbben hazai lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok, nekik semmilyen regisztrációs teendőjük nincs, legkésőbb április 5-éig megkapják az értesítőt, hogy szerepelnek a névjegyzékben. Az értesítőben benne lesz a lakóhelyük szerinti szavazókör címe is (ez legtöbbször megegyezik a legutóbbi választáséval).

Az uniós választás egyfordulós, listás, az ország egyetlen választókerületet alkot, azaz ugyanazt a szavazólapot kapják a pécsiek, mint például a budapestiek vagy a salgótarjániak. Személyekre nem, csak pártlistára szavazunk, érvényesen egyet lehet közülük választani.

Kire szavazhatunk?

Listát pártok vagy pártszövetségek indíthatnak, azok a szervezetek kerülnek fel a szavazólapra, amelyek április 6-a és április 23-a között legalább 20 ezer érvényes ajánlást gyűjtenek össze. A mandátumhoz jutás határa 5 százalék, ahogy az országgyűlési választáson is.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét