10 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódPécsi pszichológus a koronavírusról: „nem érdemes elbagatellizálni, de pánikba esni sem"

Pécsi pszichológus a koronavírusról: „nem érdemes elbagatellizálni, de pánikba esni sem”

A koronavírus megjelenése és terjedése hazánkban nem kis fejtörést okoz a lakosságnak: gyakorlatilag minden egyes ember életét érinti, más-más okokból kifolyólag és különböző mértékben. Egyesek nagyon félnek tőle, mások inkább legyintenek rá. Hogy miért lenne fontos a kettő közötti állapot megtartása, azt dr. Káplár Mátyás pécsi tanácsadó szakpszichológus mondta el lapunknak. 

A szakember szerint általában kétféle szélsőséges reakció jelenik meg az olyan váratlan élethelyzetekre, mint például a koronavírus megjelenése: egyesek először tagadják, majd elbagatellizálják a veszélyt; mások pedig túlzott félelemmel reagálnak. Legjobb viszont az arany középút lenne, tette hozzá, még akkor is, ha a váratlan szituáció miatt sokan csúsznak inkább valamelyik szélsőség irányába.

Természetesen a mostani helyzet mindenkitől bizonyos fokú mentális felkészülést igényel: a szakember szerint pánikba esni semmilyen körülmények között nem érdemes, hiszen ez meggondolatlan cselekedetekhez vezethet.

– A járványt nem érdemes elbagatellizálni, de pánikba esni sem ajánlott. A félelem teljesen természetes reakció, mivel ez egy bizonytalan helyzet. A pánik és a pánikkeltés azonban veszélyes, hiszen ilyen állapotban az emberek érzelmektől vezérelt szélsőséges viselkedést mutathatnak. A következményektől való megfelelő mértékű tartás viszont elősegíti, hogy az emberek kellően aktívek legyenek a megelőzésben. Természetesen az is káros, ha valaki túlzottan elbagatellizálja a veszélyt, ekkor is csökken a teljesítménye az aktív megelőzés terén. Fontos lenne tehát, hogy az emberek higgadtan és felelősségteljesen viselkedjenek. Ez elsősorban azt jelenti, hogy tisztában kell lenni azzal, kik a környezetünkben a leginkább veszélyeztetettek, illetve a saját élethelyzetünkben fel kell tudni mérni a megfertőződésnek és a fertőzés átadásának lehetőségeit, valamint persze betartani a hatóságok által előírt óvintézkedéseket. Hozzátette, a szakemberek szabályait nem szükséges saját magunktól még szigorúbbá tenni: vagyis, ha például azt mondják, hogy 100 fő ne tartózkodjon egy helyen, attól még az utcára lépéstől nem feltétlenül kell tartani, mindaddig amíg az Operatív Törzs nem ad ki erre vonatkozó utasítást – fejtette ki Káplár Mátyás.

A pszichológus elmondta, fontos felülemelkedni a saját érdekeinken. Hiszen mi magunk talán simán átvészeljük a koronavírust, azonban egyáltalán nem mindegy, kinek adjuk át közben a kórt.

Néhány jó tanácsot IDE KATTINTVA is olvashatunk a víruspszichológiáról.  

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő