Hirdetés

Elborzasztó adatokkal sokkolta az országot az európai fogorvosok szövetsége az elmúlt napokban. Mint írják, adataik szerint egy átlagos magyar hatodikosnak háromnál több foga hiányzik, lyukas vagy tömött. Bár a valóság nem ennyire végzetes, dr. Balásné dr. Szántó Ildikó szerint nagyon nagy problémák vannak a magyar fejekben, és leginkább a szülőkében!  

A dobogó legfelső fokán: a magyar 12 évesek fogazata a legrosszabb Európában

Pár éve készített egy átfogó felmérést a Council of European Dentists, vagyis az európai fogorvosok szövetsége, melynek sokkoló eredményeit újra felkapta a média a napokban. A szövetség szerint a magyar 12 évesek fogazata a legrosszabb Európában, ebben az életkorban már csak alig nyolcaduknak van ép fogsora. A szövetség szerint a helyzet később sem javul, a magyar 19 éveseknek már több mint öt foga hiányzik.

Dr. Balásné dr. Szántó Ildikó, a PTE ÁOK Gyermek- és Ifjúsági Fogászati Tanszék vezetője, a Magyar Gyermekfogászati és Fogszabályozási Társaság elnöke szerint a valóság valamivel árnyaltabb, bár tény, hogy hatalmas bajok vannak a fejekben, a magyar szülők ugyanis rendkívül tájékozatlanok, ami a fogápolást illeti.

– Az elrettentő adatokkal a szakma régóta tisztában van, ezért a magyarországi fogorvostársaságok komoly célt tűztek ki maguk elé az elmúlt időszakban: ez pedig a fogápolással kapcsolatos szemléletváltás. A hamarosan induló kampánynak négy alappillére van: a gyermekek táplálását, a helyes szájhigiénét, a fogászati szűréseket és a financiális szempontokat körüllengő tévhitek eloszlatása és a tények erősítése – avat be a pécsi szakember.

Felejtsük végre el az étkezések közötti nassolást és a cukros üdítőket!

A legnagyobb baj, hogy a gyerekek rendszeresen nassolnak étkezések között és víz helyett cukros üdítőket isznak. Míg Európa más országaiban inkább almát csipegetnek, a magyar gyerekek a chipshez nyúlnak.

– Hasonlóan nagy bajokat tud okozni, ha egy óvodás magának mossa a fogát, hiszen 6-8 éves korig még nem olyan fejlett a gyerekek finommozgása, hogy maguktól meg tudják precízen mosni a fogukat – mondja az orvos, majd hangsúlyozza, hogy

amikor egy hároméves a fogászati székben fekszik, az nem miatta van, hanem a szülő információhiánya vagy gondatlansága miatt.

A szájhigiénéhez hozzátartozik, hogy megfelelő mennyiségű fluorid jusson a fogaknak, mivel ez a nyomelem elengedhetetlen az egészséges fogazathoz. A köpni még nem tudó gyerekeknek – körülbelül hároméves kor alatt – általában fluoridmentes fogkrémeket javasolnak a szakemberek, idősebb gyerekeknek 500, felnőtteknek pedig 1500 ppm (parts per million, magyarul rész a millióban) fluoridtartalmú fogkrémet érdemes vásárolni. A fogkefék megválasztásakor nem lőhetünk mellé, ha közepesen erős sörtéjű fogkefét választunk, de a szakember szerint nagyon jó megoldás az elektromos fogkefe is, mert élvezi a gyerek használni, és alaposabban is tisztít, mint a „rendes” fogkefe, a már korábban említett, fejletlen finommozgás miatt.

Kötelező, ráadásul teljesen ingyenes: akkor miért is nem járunk?

Hároméves kortól egészen tizennyolc éves korig az állam teljes körű, térítésmentes fogászati ellátást biztosít a gyerekeknek az állami fogászati intézményekben. Hivatalosan félévente látja a fogorvos a gyerek fogsorát, az iskolákkal való együttműködés mégis nehézkes, az előírt fogászati kezelésre pedig – ha valami baj van – a szülők sokszor nem viszik el a gyerekeket. Egy gyerek fogászati kezelésénél ráadásul szinte biztos, hogy nem kell a zsebünkbe nyúlnunk, csakis drasztikus problémák esetén, de azokra is lehet pályázati támogatást kérni a doktornő szerint.

– Az európai tudományos trendeknek megfelelően így próbálunk mi is felzárkózni, Magyarországon is egyre nagyobb teret nyer az altatásos ellátás, illetve a szedációs, vagyis nyugtatógyógyszer használata mellett végzett beavatkozás. Egy páréves gyermeknek pszichés trauma lehet egy fogászati beavatkozás, amit felnőttként is tovább hordoz, altatásban vagy nyugtatógyógyszer mellett azonban még talán jó élményekkel is távozhat a fogorvosi rendelőből – mondja a fogorvos.

A központi gondolat a szemléletváltás. Ahogy elmegyünk manikűröshöz, fodrászhoz, vagy bármilyen más egészségügyi szűrésre, a fogsorunkat is bízzuk szakemberre, főleg azért, mert ha elhanyagoljuk, visszafordíthatatlan bajokat okozhatunk – zárja dr. Balásné dr. Szántó Ildikó.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét