Hirdetés

Amellett, hogy Pécs a kultúra városa, a sportélet miatt sem szégyenkezhetünk. Ha pedig valaki rákérdez, miben vagyunk erősek, biztosan felmerül a kosárlabda. Elsősorban a nők azok, akik ebben jeleskednek.

A legtöbb pécsi még emlékszik azokra az időkre, mikor a város kosárlabdalázban égett, a legnagyobb európai csapatok érkeztek Pécsre, a PVSK-s lányok pedig a legnagyobb hősöknek számítottak. Elsősorban Rátgéber László, a most kitüntetett mester nevéhez fűződnek a sikerek, aki szakmai vezetője a nemrég átadott Nemzeti Kosárlabda Akadémiának.

A bajnoki cím a férfiaktól

A sportklub, a PVSK története 1919-ben kezdődött, amikor az első közgyűlésen mintegy félezer sportoló jelent meg, hogy egy szervezetbe tömörüljenek. Megalakult a vasutasok sportegyesülete, színüknek a fehér-feketét választották. Az egyesület rangját jól mutatja, hogy díszelnökének Littke Jenőt választották meg, a neves pécsi „pezsgős” család egyik tagját. Elsőként, szeptemberben a labdarúgó, vívó, birkózó és atlétikai szakosztályok alakultak meg.

A kosárlabda csak 1944-ben kapott helyet a PVSK-n belül, amikor jelentős mértékben „újratervezték” az egyesületet. Szinte megszámlálhatatlan alkalommal cserélt nevet a klub, váltak ki és léptek be más egyesületek a következő évek alatt. 1954-ben több mint hétszázan sportoltak az akkor Pécsi Lokomotív Sportkörnek hívott egyesület kötelékében. A politikai viharok miatt a vezetők folyamatosan cserélődtek, a Pécsi Törekvés SE után 1956-ban visszakapták a vasutas, eredeti nevet.

A PVSK bokszolói 1979-ben (Régi Pécs)

A PVSK férfi kosarasai a háború után már az első vonalban játszottak, a nyolcvanas években jutottak fel a csúcsra, amikor rengetegen képviselhették a klubot a nemzeti együttesben is, de később másodosztályba kerültek. Kereken tíz évig nem sikerült feljutni az első osztályba, végül 2003-ban tört meg az átok.

A PVSK-Panthers néven viaskodó csapat folyamatosan az élvonalban tudott maradni, 2005 után pedig egyre magasabbra törtek. Jöttek a bronzérmek, 2009-ben pedig bajnokok lettek a pécsi kosaras férfiak PVSK-Pannonpower néven, ma PVSK-Veolia címen továbbra is a legpatinásabb vidéki csapatnak tekinthetőek.

Aranyozott történelem – a női szakosztály

A nők 1946-ban kerültek fel az első osztályba, ahol 1949-ben kilencedikek lettek. 1964-ig váltakozó sikerekkel tartották magukat az NB I.-ben, akkor kiestek. De nem adták fel, 1970-ben a legjobbak lettek a másodosztályban és újra a legjobbak között játszhattak. Innentől elindultak felfelé. A nyolcvanas évek elején a 7-9. helyek környékén zártak, de 1987-ben ezüstérmesek lettek. A kilencvenes évek aztán óriási robbanást hoztak. 1992-ben megnyerték az NB I.-et és a nemzetközi porondon is bemutatkozhattak. Rögtön megszerezték a hatodik helyet a Bajnokok Ligájában. Viszont ezzel párhuzamosan a bajnokságban csak a hatodik helyen végeztek. Ekkor érkezett a csapathoz Rátgéber László.

A fiúknál nagy a küzdeni akarás, de váltakozóak az eredmények

A pécsi kosárlabda aranykora

Az edzővel rögtön dobogóra került a csapat, és egészen 2012-es megszűnéséig ott is maradt. Mindent összegezve összesen négy bronz, öt ezüst és tíz aranyéremmel zárta a bajnokságokat.

Rátgéber László, a csapat történetének legeredményesebb edzője

1997-től 2003-ig folyamatosan, minden évben elhozta a Magyar Kupát, ami azóta is példátlan. Az 1999/2000-es szezon legendás volt. Veretlenül, huszonkilenc győzelemmel zárták a bajnokságot, megnyerték a Magyar Kupát, az Euroligában pedig az elődöntőig jutottak. 2001-ben ismét mindent megnyert a csapat és újra Európa legjobb négy együttese közé került a „Final Four”-ba. Itthon dominált a csapat, de nemzetközi szinten hullámzó teljesítményt nyújtott. 2005-ben, utoljára még bejutott a PVSK a Final Fourba, ahol negyedikek lettek.

A rangos európai kupameccsek pécsiek ezreit vonzották a lelátókra

Rátgéber László 2008-ban hagyta el a PVSK-t, utódja a tragikus balesetben elhunyt korábbi másodedző Fűzy Ákos lett. Rátgéber a csapat élén elért eredményeiért nemrég komoly kitüntetést is átvehetett. Fűzy Ákos két évig irányította a csapatot. A 2010-es év kiemelt figyelmet kapott az Európa Kulturális Fővárosa cím viselése miatt, meglett a bajnoki cím és a kupa is.

Iványi Dalma korszakos legendája a pécsi kosárlabdázásnak

Ekkor azonban kihátrált a névszponzor a csapat mögül és hanyatlásnak indult az együttes. 2011-ben a csapat legendája, Iványi Dalma állt az élre, viszont komoly tartozások halmozódtak fel. Később már a magyar bajnokságban való indulása is veszélybe került, felbomlott a csapat és két együttes képviselte ezentúl a pécsi kosárlabdát: az Iványi Dalma által létrehozott PINKK-Pécsi 424 (2012 óta két bronzérmet és egy aranyérmet is bezsebeltek) és a PEAC-Pécs (a 2014-es szezonban ezüstérmesek lettek és megnyerték a Magyar Kupát is).

A kilencvenes évek és az ezredforduló évei óriási csatákat hoztak
Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét