5 C
Pécs
péntek, április 19, 2024
KezdőlapAbszolút PécsSzáz éve verték le Pécs egyik legvéresebb lázadását

Száz éve verték le Pécs egyik legvéresebb lázadását

Hatalmas, véres, gyorsan lezajló történelmi súlyú lázadás történt Pécsett 100 éve. A tragikus történet az első világháború utolsó hónapjaiban rázta meg a várost. 

Idén kereken 100 éve annak, hogy Pécsett kitört az első világháború korának egyik legnagyobb és legtragikusabb hazai felkelése. A pécsi 6. gyalogezred 1918 májusában kirobbantott forradalmának gyors és véres véget vetettek a túlerőben lévő katonai egységek, a történelmi fontosságú lázadás történetét azonban ma már nem sokan ismerik.

Ebben az 1979-ben elbontott Búza téri épületben működött a Fehér Farkas (Régi Pécs)

De ne rohanjunk annyira előre, kezdjük az elején, az első világháború kitörésével. Az 1914. június 28-án kitört világégésben a bevonultatott pécsi katonákra kegyetlen évek, őrület, öldöklés és nem utolsósorban katonai fogság várt.

A Pécsre a breszti békét követően 1918-ban (a monarchia utolsó évében) az orosz hadifogságból hazatért pécsi katonákat – akiket finoman szólva is megviselt a harc és a rabság – május 20-án visszavezényelték a frontra.

A volt orosz foglyok viselkedésének kivizsgálása után egyébként a „bolsevista eszmékkel fertőzötteket” újabb fogságra és „hazafias átnevelésre ítélték”. A 6. gyalogezred összesen több mint 2 ezer főt számláló csapatai azonban megtagadták a behívóparancsot és fellázadtak, betörtek a városi fegyverraktárakba, felfegyverezték magukat és a forradalmat velük együtt éltető-hirdető pécsieket, köztük a mellettük kiálló bányászokat is.

A felkelés – azaz a pécsi vörös pünkösd – kirobbanásának körülményeiről a leghitelesebben egy névtelen katona visszaemlékezéséből tudhatunk meg szörnyű részleteket:

„Pünkösd hétfőn, május 20-án reggel 8 óra körül Molnár Sándor hadnagy lépett be a 6-osok barakkjába kutyakorbáccsal a kezében. Dühödten nézett végig a hiányos öltözetű, vigyázzban álló katonák során, majd rájuk förmedt: »Miért nem vonultok ki mocskos disznók? Megtizedeltetlek benneteket!« A korbácsot magasra emelte és lecsapott egy szerb szakaszvezető arcába, aki közvetlenül az ajtó mellett állt. A pillanat műve volt, hogy a szakaszvezető előrántotta bajonettjét és belevágta a hadnagy szívébe, aki a helyszínen meghalt. Nem volt már többé visszaút.”

Frontra vonuló katonák

A hadnagy leszúrása után a laktanyában lévő néhány tisztet lefegyverezték és fogdába zárták, egy bizonyos Kriszten Tivadar századost másnap a szennyes katonai zubbonyok alá bújva találták meg. Mielőtt a fellázadó katonák az Irányi Dániel téren – mai Búza téren –  és az egykori Fehér Farkas Vendégfogadóban berendezkedtek, elfoglalták a külvárosi pályaudvart és vasútállomást is, vagyis a mostani Kisállomást.

A katonai állomásparancsnokság ügyeletesei azonban gyorsan megtudták, hogy mi történt: honvédhuszárokat és egy gyalogos honvédezredet küldtek a lázongás leverésére. A huszárok a Zsolnay-szobor felől közeledtek, ezért a felkelők a Rákóczi út és a Malom utca (mai Felsőmalom utca) sarkán alakítottak ki védelmi géppuskaállást. A lázadók a lovakat lelőve és megsebesítve állították meg a huszárokat, de a gyalogezred már géppuskatűzzel felelt erre. A pécsi Laki István így emlékezett vissza a pécsi ütközetre:

„Katonák meg civilek egymást lövik. A városban osztogatják a fegyvereket… csoportosan érkeztek a bányászok, felvették a fegyvereket és tüzelőállást foglaltak. A mai (jogi) egyetemi épület tetejéről egy Jigl nevű tiszthelyettes irányította a tüzet a zendülők felé, azazhogy felénk, mi pedig tüzelőállást foglaltunk az ótemető, a mai rendőrségi épületek helyén és mögötte. Sírkeresztek mögül, kripták mellé hasalva viszonoztuk a tüzet az egyetem irányába. Pokoli csatatérré vált a környék.”

Eközben Pécsbányán az éppen szabadságon lévő Berta György tizedes néhány ifjú bányásszal feltörte a hadiüzemmé alakított bánya börtönét és kiszabadították a foglyokat, akikkel a bánya parancsnokságához vonultak. Az épületet szétverték és elfogták a kegyetlenségéről hírhedt Herszényi Zsombor alezredest és Meissner Károly századost. Őket Pécsre akarták kísérni, hogy forradalmi bíróság elé állítsák őket, azonban az úton találkoztak a fellázadt ezred egyik járőrével, aki egyből elrendelte a két tiszt kivégzését. Ott helyben lelőtték őket.

A világháború poklát megélt pécsi katonák

A pécsi lázadás ekkor már kicsúszott a felkelők kezéből: a főpályaudvart elvesztették, a városi állomásparancsnokság pedig Pécsre irányíttatta az éppen az olasz frontra vonuló kassai 9. honvéd gyalogezred vonatát. A harcokhoz közeli, akkor még üzemelő külvárosi kisállomásra befutott páncélvonatról a felkelőket aknákkal és ágyúkkal lőtték, a kemény túlerő láttán a lázadó katonák kénytelenek voltak visszavonulni: zendülésüket pár óra alatt leverték.

A korabeli beszámolók szerint 1918. május 29-ig 1193 puskát szedtek össze, de 1200 fegyvernek nyoma veszett. Összesen 165 katonát, bányászt és civilt állítottak hadbíróság elé, ebből 15-öt halálra ítéltek, őket a példastatuálás jegyében az akkori pécsi lőtéren nyilvános kivégzés keretében lőtték agyon. A többieket börtönre (36 főt 10 évnél hosszabb időre) és szigorított fogságra ítélték, a felkelésben részt vett ezernél is több katonát pedig haladéktalanul a legveszélyesebb olasz arcvonalra vezényelték, de rengeteg felkelő ellen indítottak pert „gyávaság” vádjával.

Titokban készített felvétel az egyik kivégzésről (Régi Pécs)

A pécsi eseményekkel kapcsolatban a legteljesebb hírzárlatot rendelték el, a lázadás részleteiről csak 6 évvel később számoltak be először. A monarchiában történt lázadások sorában a pécsi volt a hetedik, de az első olyan, amely túlnőtt a hadsereg keretein: a városi lakosság, a bányászok minden előzetes szervezés nélkül, szinte egyik percről a másikra a katonaság mellé álltak, a lázadás ezzel forradalommá változott.

Arról viszont nem szóltak a hírek, hogy hányan haltak vagy sebesültek meg a harcokban.

Forrás: Dunántúli Napló archívum, Régi Pécs

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő