Czirják Erika édesanya, feleség, meseterapeuta, fejlesztőpedagógus, író. Könyvei minden esetben társadalmi szempontból fontos témákkal (is) foglalkoznak: adott már ki adventi kötetet, melyben többek közt a jótékonyság kapott hangsúlyt, egy korábban lapunkban bemutatott alkotásában pedig olyan értékekről olvashatunk, mint a bátorság, az engedelmesség, az elfogadás, a szorgalom, vagy a felelősség. A napokban megjelent Mobil-mesék a szülők között is megosztó, de mindig újra terítékre kerülő tárgykört dolgoz fel: a mobiltelefon-használatot.
A gyönyörűen illusztrált könyv izgalmas, kissé nem hétköznapi történetet mutat be: egy okostelefon pottyan csónakázó tulajdonosa zsebéből a tengerbe, hogy ott különböző víziállatok életének részévé váljon. A polip, a garnéla, a teknős és többi barátjuk példáján keresztül az olvasó – mindegy, hogy felnőtt vagy gyerek – megismerheti a digitális világ két oldalát: jót és rosszat egyaránt. Mindennapi szituációkkal mutatja be az író, hogy miért nagyon fontos a mobiltelefont, vagy bármilyen hasonló kütyüt felelősséggel kezelni. Hiszen nem mindegy, mit osztunk meg magunkról, mennyire von magába a képre adott reakciók bűvköre, vagy éppen hány órán keresztül játszunk az eszközön. Mindemellett fontos hangsúlyozni, hogy
a tanmese célja nem az elrettentés, sokkal inkább egyfajta „arany középutat” céloz meg, amit a család kipróbálhat.
Czirják Erika lapunknak elmondta, ahogy a többi mesét, mely már megjelent vagy még csak a fejében létezik, ezt is fiai inspirálták: tizenévesként éppen most vannak életüknek abban a szakaszában, mikor az okoseszközök fontos részét képezik a mindennapjaiknak.
– Arra jöttem rá, hogy mikor én voltam gyerek, a szüleimnek még nyilván nem kellett ezzel a kérdéssel foglalkozniuk, hiszen nem is léteztek okostelefonok, számítógép is alig akadt a környezetemben. Nekem viszont szülőként már szembesülnöm kellett vele, hogy a fiúk az osztálytársaikhoz hasonlóan egyre élénkebben érdeklődtek a digitális világ iránt. A szülők felelőssége ilyenkor, hogy akár már preventív jelleggel felkészítsék a gyerekeket azokra a veszélyekre, melyeket magában rejt. Nem a kütyük ellen szól a könyv, hiszen rengeteg jó származik belőlük: a távoli ismerősökkel való kapcsolattartás lehetősége, csodálatos képek és videók készíthetők, és a többi. Eddig jó visszajelzéseket kaptam, de azért olyan is akadt, aki negatívan állt hozzá. Szerintem utóbbiak pontosan azért nem értékelik a kötetet, mert rávilágít a problémáikra, amit nyilván senki nem ismer be szívesen – mondta el az író.
Azt is kifejtette, hogy a könyvei szereplői nem véletlenül sosem emberek. Sütemények, karácsonyi fűszerek vagy díszek, ez esetben pedig állatok élik át soraiban a tanulságos szituációkat. Hogy miért? Egyszerű: a gyerekeknek könnyebb beszélgetni az érzéseikről, amennyiben egy harmadik félről szólnak a történések. A most elkészült alkotást nem csak a fiatal generációnak, de
szülőknek és pedagógusoknak is szánja, hiszen felnőttek számára is fontos üzenetet rejt és ez persze rajtuk keresztül eljuthat a „végfelhasználóhoz”.
Az alkotó egy közösségi oldalon a következőket írta egy bejegyzésben:
Bővebb információ és rendelési lehetőség IDE KATTINTVA.