Társasházi albérlő vagy? Mutatjuk, mihez van jogod!

Egy lakóközösségben rengeteg kompromisszumot kell hoznunk a békés együttélés érdekében, legyen szó dohányzásról, kisállattartásról, a gyerekek ricsajáról, a közös tároló használatáról vagy a parkolási lehetőségekről. Az emberek között azonban gyakori, hogy nincs egyetértés, ilyenkor érdemes utánajárni, hogy mégis milyen jogok illetik meg az albérlőket.

Elvileg dohányozhatsz, gyakorlatban úgyis megtiltja a tulaj!

Korábban már körbejártuk a dohányzás rendkívül kényes témakörét, amiből kiderült, hogy a nemdohányzók védelméről szóló törvénynek köszönhetően a zárt közforgalmú helyeken, tehát például klubokban, éttermekben, játszótereken sikeresen betiltották a dohányzást, a társasházakban azonban ehhez hasonló lépés nem történt. A lakók között gyakori a konfliktus, hiszen a nemdohányosok nem szokták tolerálni az ablakukon beszálló, vagy a lépcsőházban hömpölygő cigifüstöt, de fontos megjegyezni, hogy a társasházi törvény alapján az épületek zárt, közös részeiben, például a lépcsőházakban, tárolókban, pincékben tilos a dohányzás – már ha a házirend nem rendelkezik máshogy.

Az viszont más kérdés, hogy a tulajdonos engedi-e, hogy dohányozhassunk a lakásában. Ha nem, akkor inkább jobban tesszük, ha leszokunk, hiszen az ő tulajdonáról van szó, ami felett joggal rendelkezik!

Kutyával költöznél? Felejtsd el!

2016 szeptemberében a Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy a társasházak nem korlátozhatják a kutyatartást, pontosabban a lakásban tartható kutyák számát. Ennek elsődleges oka, hogy sok helyen bevett gyakorlat volt, hogy a ház lakásaiból egyszerűen kitiltották a kutyákat. Más kérdés, hogy törvényileg nem szabályozott a kutyatartás, mint ahogy a dohányzásnál sem; a kutyatartásnál is a tulaj fogja megmondani, hogy mit tehetünk/hozhatunk be a lakásába és mit nem. Szomorú tény, de a legtöbb lakástulajdonos retteg a hanyag gazdáktól, ezért rossz tapasztalatokra hivatkozva inkább kitiltja a kisállatokat.

Parkoló és tároló sem jár!

Nagy Emil, a Jókai Lakásszövetkezet elnöke elmondta, hogy az albérlő papíron csakis a lakást bérli, nem a tárolót – hiszen ez utóbbi a közösség tulajdona – ezért ez automatikusan nem jár a lakóknak. Sajnos ez a helyzet a parkolási engedélyekkel is, amíg az albérlőnek nincs bejelentve, akár ideiglenes lakcímként az ominózus lakás, addig sajnos a parkolási engedélyre sem jogosult.

Ha nem jelent be a tulaj, semmit sem tehetünk!

Sokaknál az is probléma, hogy a tulajdonos nem hajlandó bejelenteni a bérlőjét, ami számos konfliktus gyökere lehet. Nagy Emil erről azt mondta el, hogy valószínűleg adózni sem adózik a lakó után a tulajdonos, ami ellen sokat sajnos nem tehetünk. Két út van: vagy lenyeljük a békát, vagy bejelentjük az adóhatóság felé a dolgot, ezzel a húzással viszont könnyen összerúghatjuk a port a lakóközösséggel.

Nagy Emil hozzáteszi, hogy mindenképpen böngésszük át a Szervezeti és Működési Szabályzatot, hogy tisztában legyünk a lakóközösség házirendjével, hogy az esetleges vitákat megelőzzük.

hirdetés
Uránia Mozi
Hirdetés