Hirdetés

Már működik az az országos jégkármérséklő hálózat, amelynek elődje egy pécsi székhelyű rendszer volt. Szükség is van rá, már az elmúlt hetekben is többször kaptunk az égi áldásból.

Jelentős felhőszakadás zúdult a napokban a pécsi Kertvárosra, a helyiek szaladtak, amerre tudtak, főként akkor ijedtek meg sokan, amikor jégdarabkák kezdtek pattogni a kocsikon és az aszfalton. Szerencsére csak kisebb szemek estek, így komoly kárt nem okozott a jégverés.

Ebben segíthet az is, hogy májustól már működik az az országos jégkármérséklő rendszer, melynek elődje és prototípusa egy pécsi székhelyű hálózat, a NEFELA volt, amely a kilencvenes évektől csökkenti a jégkárokat. Idén az országban már csaknem ezer, egészen pontosan 986 talajgenerátort helyeztek el, amelyek gyakorlatilag hazánk teljes területét lefedik. A gépezetek ezüst-jodidot juttatnak fel meleg levegő segítségével a viharfelhőkbe, erre csapódnak ki a párarészecskék, és ezeken kis jégszemcsék keletkeznek, melyek szinte elolvadnak, mire leesnek a földre. Viszont így meg lehet akadályozni, hogy jóval nagyobb jégdarabok jöjjenek létre, amelyek már tetemes kárt okozhatnak. Tehát tulajdonképpen a jégeső nem tűnik el, csak kisebb, pusztítást nem vagy alig okozó szemekké alakítják át az égi áldást.

Talajgenerátor a baranyai Garén – működik a rendszer (Fotó: MTI, Sóki Tamás)

A csaknem ezer talajgenerátor közül több automata, vannak azonban olyanok, amelyek egyszerűen, de emberi beavatkozással indíthatóak el. A rendszer mintegy másfél milliárd forintba kerül évente, de sok tízmilliárdnyi kárt lehet vele megelőzni.

Erre szükség is lehet, hiszen az előrejelzések Pécsre is viharokat mondanak a következő napokra, hetekre. Az Időkép prognózisa szerint viszonylag meleg lesz, viszont szinte napi rendszerességgel fordulhatnak elő zivatarok, amelyeket akár jégeső is kísérhet.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét