Több tízmilliárd forint értékű építkezések zajlottak 2018-ban Baranyában, csaknem tizedével magasabb volt ez az összeg, mint egy évvel korábban, derül ki a KSH friss statisztikájából. Ráadásul több nagyberuházás még csak most kezdődik, illetve épp hogy elindult, ez a tavalyi statisztikába nem is fért bele.

Nem optikai csalódás, ha úgy érezzük, itt is, ott is építőmunkásokba botlunk: Baranyában, Pécsett is erősödés tapasztalható az építőipar területén. (Tudni kell ugyanakkor azt is, hogy a megye az országos átlag alatt van, az átlag azonban – mint sok más esetben – itt is csalóka: Budapest oly mértékben húzza fel, hogy az átlag alá került például Komárom és Győr-Moson-Sopron megye is.)

Baranya és Pécs az előző évhez képest előrelépett: mint a KSH 2018-at lezáró statisztikájából kiderül, a legalább 5 főt foglalkoztató építőipari cégek a megyében összesen 43,8 milliárd forint értékű munkát végeztek (azaz ilyen értékű épületek, létesítmények készültek el). Ez csaknem tizedével – egészen pontosan 8,2 százalékkal – jobb érték, mint a 2017-es adat, pedig az az év sem volt gyenge.

A már 2018-ban aláírt szerződések még nagyobb emelkedést mutatnak, a vállalkozások ugyanis tavaly 34,8 milliárd forint értékű megállapodást kötöttek (egy része az építkezéseknek értelemszerűen majd idén valósul meg), ez 22 százalékkal több, mint a 2017-es érték.

Egészségügy, iparcsarnokok, oktatás

Az, hogy növekedett az építkezések száma, nem csak a statisztikai adatok alapján, hanem úgymond „szabad szemmel” is jól látható: elég például a különböző iparcsarnok-építésekre, például a Magnus Aircraft tavaly elkészült repülőgépgyárára vagy egy másik területre, a Modern Városok Program egyetemfejlesztéseire gondolunk. S bár természetesen a polgárok egészségének megőrzése érdekében fontosak például a rendelőfelújítások, de nem mellékesen a munkák az építőipart is élénkítik, ahogy például az óvoda- és bölcsőderekonstrukciók is – ezek pedig egymás után sorakoznak Pécsett.

Így segít a pécsi önkormányzat

Decsi István, Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere azt mondta, az önkormányzat számos programmal segíti az építőipar bővülésének szolgálatát. Példaként felhozta a zöldmezős beruházásoknak nyújtott helyi adókedvezményeket, a szolgáltató szektor (például call centerek) ilyen módon történő támogatását, de a város a rendelkezésre álló fejlesztési forrásokból is milliárdokat áldoz iparcsarnokok építésére. Hozzátette: a pécsi önkormányzat a helyi építési szabályzatot is folyamatosan az igényeknek megfelelően módosítja, ezzel is segítve a beruházásokat.

Zöldmezős gyárépítés kezdődik

Már bejelentették, folyik is az előkészítése a térség egyik legnagyobb beruházásának: a Hanon dél-koreai autóipari óriáscég a pécsi Déli Ipari Parkban épít gyárat. A mintegy 12 milliárd forintos beruházás önmagában komoly munkát jelent majd az építőiparnak. De az elmúlt időszakban számos más fejlesztés is körvonalazódott: bővít a gépipari Matro, az autóipari Honsa, az ipari parkban a Lemeztechnika, megkezdődtek és folytatódnak az önkormányzati iparcsarnok-építések, emellett több városi beruházás is célegyenesbe fordul.

Hirdetés