Jövő kedden kezdi el tárgyalni a pécsi közgyűlés az önkormányzat idei költségvetését. Dr. Zeller Gyula pécsi közgazdász professzort, és dr. Mellár Tamás országgyűlési képviselőt, közgazdászt kérdeztük arról, a kormányzati elvonások és a fideszes időszakban felvett állami gigahitel miatt marad-e mozgástere a városnak 2022-ben.

Az elmúlt időszakban többször is foglalkoztunk az idei pécsi költségvetéssel. 

Ebben a cikkünkben a büdzsé főbb számait mutattuk be:

Mutatjuk Pécs idei költségvetésének legfontosabb számait

Ebben arról írtunk, milyen tényezők tartják nyomás alatt a költségvetést:

A rendkívül feszített költségvetés ellenére Pécs idén sem mond le a fejlesztésekről

Ebben pedig a fideszes időszakban felvett állami gigahitel máig ható következményeit mutattuk be:

Költségvetés 2022: máig nyögi Pécs a fideszes időszak csődjét

– Annak, hogy a pécsi költségvetés feszített, több oka van, de ezek közül az egyik legfontosabb, hogy az elvonások miatt a városvezetés lehetőségei rendkívül korlátozottak – válaszolta lapunk kérdésére dr. Zeller Gyula közgazdász, a PTE címzetes egyetemi tanára.  A professzor hozzátette: a gazdasági teljesítmény, ebből következően az adóbevétel a járvány miatt visszaesett, az infláció növeli a kiadásokat, és a kötelező béremelések is nyomás alá helyezik a büdzsét. 

– Fontos megemlíteni, hogy hatalmas terhet cipel az önkormányzat: az előző városvezetés idején felvett állami hitelt évről évre törleszteni kell – mondta Zeller Gyula. A szakember beszélt arról is, hogy bár a repteret működtető cégek többségi tulajdonrészének eladása egyszeri bevételt jelentett a városnak, további jelentős vagyonértékesítésre nem lát lehetőséget. 

A professzor úgy véli, a Városi Tőkealap segítségével a magánszférával együtt ugyan jó dolgokat lehet majd csinálni, tisztán látszik, hogy az önkormányzat erején felül küszködik, hogy fejlődő pályán tartsa a várost.

Dr. Zeller Gyula – Fotó: Csortos Szabolcs

Zeller Gyula szerint a fentiek miatt a városvezetésnek a fejlesztések terén minimális mozgástere maradt: 2022-ben 12 milliárd forintot tudnak erre szánni, ennek a keretnek egy része korábban megkezdett projektekre megy. Az új uniós pályázatok viszont kitörést jelenthetnének ebből a helyzetből.

– A gazdaság még nem pattant vissza a járvány előtti szintre, és nem lehet tudni, milyen szerkezetben történik majd meg a visszapattanás. Változatlan szerkezetben vagy egy újban. Az látszik, hogy a gazdasági szereplők sok mindent újraértékelnek, számos cég például a távol-keleti termelését visszahozza Európába, de még nagy a bizonytalanság – elemezte kérdésünkre a gazdasági helyzetet a szakember. Szerinte helyben az jelenthetne perspektívát, ha az egyetemmel együttműködve sikerülne valami tényleg nagyot dobni innovációban, az lehetne a kitörési pont. Ezen kívül a kreatív iparágak idetelepítése lenne nagyon fontos, de nem szabad elfelejteni, hogy nagyon sok a versenytárs.

Zeller Gyula úgy véli, a városvezetés ebben a helyzetben nem tehet mást, mint hogy maximálisan takarékoskodik, és elhagy beruházásokat, de ez csak rövid távon megoldás, hosszú távon mérhetetlen károkat okoz. Egyértelmű, mondja, hogy az államnak vissza kell állnia egy normatív finanszírozásra az önkormányzatokkal szemben. 

– Tragikus, hogy ma a finanszírozás úgy történik, hogy a kormányzat elvonja a városok forrásait, amiket aztán szétoszt a kedvencei között. Ez az önkormányzatok tömeges tönkremenetelét okozhatja – jelentette ki a közgazdász professzor.

Mellár Tamás: Orbánék hűbéri rendszert építenek

– Nehéz helyzetben vannak a magyar nagyvárosok önkormányzatai, több oldalról is nyomás nehezedik rájuk. A pandémia okozta válság gazdasági következményei, a lecsökkent bevételek, és az emelkedő költségek mind-mind feszítik a büdzséket – vázolta az alaphelyzetet dr. Mellár Tamás. A politikus hangsúlyozta: az EU többi országával szemben a magyar kormány nem adott segítséget az önkormányzatoknak ebben a nehéz időszakban, különösen nem az ellenzékieknek, sőt, többletterheket rakott rájuk. 

Mellár Tamás emlékeztetett: már tavaly 5,7 milliárdos bevételkiesését könyvelhetett el a pécsi önkormányzat, viszont mindössze 2 milliárd kompenzációt kapott az államtól. A professzor szerint idén hasonló mértékű, sőt, valamivel nagyobb hiány várható. Ennek oka az eddigiek mellett az infláció felpörgése, az energia-, és üzemanyagárak emelkedése, továbbá a kötelező béremelések, melyekre forrást csak részben biztosít a kormány. 

Dr. Mellár Tamás

– Ez azt eredményezi, hogy még a tavalyinál is szűkebb lesz a pécsi városvezetés mozgástere – jelentette ki dr. Mellár Tamás.

A képviselő beszélt arról is, hogy a kormány önkormányzatokkal szembeni viszonya tökéletesen illeszkedik Orbánék alapfilozófiájába. 

– Monolit hatalmi rendszert építenek. Nem adják oda a forrásokat, hogy érzékeltessék: az önkormányzatok rá vannak utalva a központra, annak jóakaratától függnek. Ez végső soron egy hűbéri rendszer – fogalmazott a politikus. Hozzátette: Orbánék ezzel az önállóságot akarják megakadályozni. Ahogy Zeller Gyula, Mellár Tamás szerint is a normatív finanszírozási rendszer jelenthetné a megoldást. 

A képviselő fontosnak tartja, hogy a nehézségek ellenére Péterffyék idei három fő célja között, a működőképesség fenntartása, és a kötelezettségek teljesítése mellett, ott van a fejlesztés is. Elmondta, hogy ha áprilisban kormányváltás lesz, akkor akár pótköltségvetés benyújtásával érdemben javítani lehet majd az önkormányzatok helyzetén.

Dr. Mellár Tamás hangsúlyozta, ha nem változik semmi, akkor a fejlesztéseket kénytelen lesz a városvezetés visszafogni, ami hosszú távon tarthatatlan. Jó útnak tartja, hogy az önkormányzatnál kiemelt célként kezelik a tőke idevonzását, az ipartelepítést, hiszen így a város adóbevételei emelkedhetnek, és ez, ha túl leszünk a járványon, kiút lehet a szorult gazdasági-pénzügyi helyzetből.

A közgazdász szerint 2023-ra kilábalhat a város a járvány okozta válságból, de ehhez arra is szükség van, hogy ne legyenek további kormányzati elvonások. Ebben az esetben már kezelhető lesz a helyzet még azzal együtt is, hogy még 2024-ig nyögi Pécs a fideszes időszakban felvett gigahitel terheit. Szerinte a már most előkészítés alatt álló fejlesztések, a déli ipari park betelepítése, nemzetközileg versenyképes vállalkozások érkezése, vagy a Városi Tőkealaphoz hasonló kezdeményezéseket felvonultató vállalkozásbarát gazdaságpolitika mind-mind lökést adhatnak ahhoz, hogy fejlődő pályára álljon Pécs.

Hirdetés