Új feladatkörben láthatjuk viszont Hoppál Péter pécsi országgyűlési képviselőt. A korábban kulturális államtitkárként tevékenykedő politikus testhezálló teendőket kapott: új, miniszteri biztosi szerepkörében a kulturális alapellátásért felel, azaz minden társadalmi réteghez – leginkább a kisebbekhez – hozza közelebb, ismerteti meg velük nemzeti értékeinket. Persze nem teljesen ismeretlenek az előtte álló feladatok: ilyen irányultságú programok kidolgozásában már korábban is részt vett. 

– A tavaszi választások utáni első hónapokban be kellett hangolni, fel kellett osztani a teendőket, meghatározni a pontos szerepeket – nyilatkozta lapunknak a képviselő. – Ez igénybe vett egy kis időt, most jutottunk el oda, hogy megvitassuk ezt a feladatkört is. Az EMMI úgy vélte, fontos, hogy továbbvigyük ezt az általam elindított kezdeményezést, mégpedig az vigye ezt tovább, aki ki is dolgozta – ezúttal miniszteri biztosi feladatkörben.

Hoppál elmondta, 2014 nyarán hirdették meg az ehhez az új feladatkörhöz tartozó feladatokat, négy év elteltével pedig látni, hogy sikerrel jártak – a kulturális alapellátás beépült a különféle intézményrendszerek vállalásai közé. Ehhez hasonló programra a rendszerváltást követően először volt példa.

Hoppál szerint egyedülálló program indult útjára az előző ciklusban 

– Így folytatódik a program – akárcsak a többi, most kinevezett miniszteri biztos, én is fél éves megbízást kaptam a hivatalos titulus szerint kicsit összetetten hangzó kulturális alapellátás kiterjesztésének összehangolásáért felelős miniszteri biztos cím betöltésére.

Mi is ez pontosan?

– Célunk volt már korábban, hogy ne csak a hagyományosan kultúrafogyasztók részesüljenek az élményben, tegyük lehetővé, hogy minden társadalmi réteg számára hozzáférhető legyen a kultúra. Integráljuk a kormányzat szándéka szerint fontos korosztályt: a gyermekeket – mondta az újdonsült miniszteri biztos.

– Olyan programokban részesülhettek eddig is, mint az Operakaland, a Kultúrakaland, ezek folytatódnak. Kedvezményessé tettük a MÁV-utazásokat 13+1 alkalommal iskolás csoportoknak, hogy könnyebben jussanak el különféle kulturális helyszínekre a fővárosban. Ez változott, immár huszonhat új, vidéki helyszínnel gyarapodott a program, olyan identitáserősítő emlékhelyekre is el lehet látogatni, mint például Ópusztaszer, Eger, vagy éppenséggel Pécs.

Diákok az ókeresztény sírkamráknál: ilyen kirándulásokra is egyre több támogatás jut

Hoppál Péter szerint rengeteg hasznot hoz ez a program is, hiszen már fiatalkorban nagy mértékben erősíti a nemzeti identitásérzést.

– Számomra ez egy kedves, testhezálló szerepkör, örömmel fogadtam el. Úgy vélem, a kulturális alapellátás kérdése kiemelt jelentőségű, a kormány pedig jó úton jár ezen a téren. A nemzeti identitást, kultúrát a 21. században efféle kormányzati eszközökkel segíteni, megtérülő feladat – tette hozzá.

Kultúra a fiataloknak
2018 szeptemberében már hetedik évadja kezdődött meg az OperaKaland programnak. Az Erkel Színház ad otthont az előadásoknak, ahová diákok tízezrei érkeznek évente szerte az országból – kedvezményes vasúti jegyekkel. Ezek a kirándulások az iskolák pedagógiai programjától függően akár egy tanórának is elszámolhatóak. 2014-ben kibővült az OperaKaland: közgyűjteményeket is meglátogathattak már a diákok.
Ez tulajdonképpen a KultúrKaland lényege is: a 2013 májusában indult EMMI-kezdeményezés keretén belül az iskolás csoportok az ország bármely pontján tekinthetnek meg olyan múzeumokat, kiállításokat, gyűjteményeket, amik szintén részei a programnak.

Hirdetés