A toxikológián is megérezték, hogy elkezdődött az iskola

Az elmúlt három hónapban egy olyan nyugodt péntek este sem volt a Péterfy Sándor utcai Kórház Toxikológiai Osztályán, mint a múlt heti iskolakezdést követő pénteken – mondta Zacher Gábor toxikológus az MTI-nek.

hirdetés

Kifejtette: most, hogy elkezdődött az iskola, pénteken és szombaton is átlag alatti esetszámuk volt, de szeptember elején jönnek még az iskolai kirándulások, majd a gólyaavatások és gólyabálok, amelyeket mindig megérezni az osztály forgalmán.

A vizsgaidőszak idején általában nincs több betegük – mondta, de ugyanakkor hozzátette: az elmúlt években nem jelentősen, de némileg megemelkedett a vizsgadrukk és a vizsgafeszültség miatt elkövetett öngyilkossági kísérletek száma.

Zacher Gábor beszélt a krokodilnak nevezett intravénás szerről is, amelynek hatásairól az elmúlt időszakban számos horrorisztikus videó terjedt el az interneten.

A felvételeken látható “szétrohadt lábak, szétrohadt kezek, zombiszerű emberek valósak”, de ezt nem a szer tudatmódosító hatása, hanem a benne lévő szennyeződések okozzák. A szer leginkább Oroszországban terjedt el, ahol a lakosság egy százaléka intravénás droghasználó, amellyel Afganisztán után a második a nemzetközi rangsorban – mondta.

A határőrizet megerősödésével jelentősen csökkent az országba kerülő ópiát mennyiség, ezért az orosz heroinfüggők nem jutnak hozzá az állapotukat kielégítő diamorfinhoz. A kábítószeresek egy recept nélkül kapható fájdalomcsillapítóból vonják ki ezt az anyagot, majd ezt a “bizonytalan katyvaszt” adják be maguknak. Az eljárás során sósavat is használnak, így a kinyert anyag savas kémhatású, ami az emberi testben kimarja a lágyrészeket – mondta a toxikológus.

Zacher Gábor leszögezte: Magyarországon nincs forgalomban a krokodil nevű szer, de az év elején megjelent az úgynevezett MDPV, amely a krokodilhoz hasonló súlyos tüneteket ugyan nem, de komoly lágyrész-károsodást okoz. A leggyakoribb panasz, hogy az injekció beadási helyén tályog alakul ki, de emellett szövődményekkel is találkoztak, például tüdőtályoggal, szívhártyagyulladással.

Az MDPV intenzív hallucinációs, pörgős élménnyel jár együtt. Ezt viszont egy úgynevezett comedown effektus követi – mondta a toxikológus, kifejtve: amikor a használó “lejön” a szerről, furcsa skizoid, tudathasadásos rettegő állapotba kerül, amelyet a legkönnyebben úgy tud elkerülni, ha újra belövi magát.

Így sok heroinfüggő komolyan rákattant erre a szerre – tette hozzá Zacher Gábor. A nyáron naponta két-három MDPV-használó fordult meg a fővárosi toxikológián, aki túladagolás miatt került be.

Az MDPV nagyon komoly probléma, mivel a szer nincs tiltólistán, így könnyen az országba kerülhet például “növényi tápszer” feliratú csomagban – hangsúlyozta Zacher Gábor.