11 C
Pécs
csütörtök, április 25, 2024
Kezdőlapne pipáld kiLMP: törvénysértő volt Dörner György kinevezése

LMP: törvénysértő volt Dörner György kinevezése

Törvényességi felülvizsgálatot kér az LMP a fővárosi kormányhivatalnál az Új Színház igazgatói pályázata ügyében – írta az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében Karácsony Gergely országgyűlési frakcióvezető-helyettes és Kaltenbach Jenő fővárosi frakcióvezető. A párt úgy véli, hogy Dörner György kinevezése „nemcsak szakmailag és erkölcsileg vállalhatatlan, hanem törvénysértő is”.

Az LMP ezért – a hatályos önkormányzati törvény alapján – arra kéri Pesti Imre kormánymegbízottat, vizsgálja felül, hogy a pályázati kiírás mindenben megfelelt-e az előadó-művészeti törvényben foglalt jogi előírásoknak, és ha szükséges, vonja vissza a pályázatot.

A közlemény szerint az LMP kezdeményezi, hogy a kormányhivatal vizsgálja meg a főpolgármester által hozott határozat törvényességét, például azt, hogy a szakmai bizottság által 2:4 arányban „nem támogatottnak” minősített pályázat alapján jogszerű volt-e, hogy Tarlós István főpolgármester Dörner Györgyöt nevezte ki az Új Színház igazgatójává.

A Főpolgármesteri Hivatal múlt csütörtökön tájékoztatta arról az MTI-t: Dörner György színművész lesz öt éven át az Új Színház igazgatója. A pályázatokat a bizottság véleményének mérlegelésével a főpolgármester bírálta el – írták.
Pénteken Csurka István író, dramaturg, leendő intendáns az MTI-vel közölte, hogy a magyar drámákra helyezik majd a hangsúlyt.

A döntés ellen tiltakozott kilenc fővárosi színházigazgató, a Magyar Színházi Társaság, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), az Egységes Magyar Izraelita Hitközség (EMIH), valamint az LMP és az MSZP. A színházi társaság nehezményezte, hogy a főpolgármester annak ellenére döntött Dörner György mellett, hogy a szakmai bizottság 6:2 arányban a másik pályázót, a színházat 13 éve vezető Márta Istvánt támogatta. A tiltakozókhoz kedden két osztrák írószervezet is csatlakozott.

Tarlós István főpolgármester hétfőn arra mutatott rá: az, hogy egy új elem jelenik meg a színházi palettán, anélkül, hogy a meglévők közül bármit eltörölnének, nem jelentheti a főváros kulturális sokszínűségének szűkítését. Leszögezte: senki nem akar semmilyen irányzatot megszüntetni.

Tarlós István felsorolta, kiknek a műveit szeretné színpadra vinni Dörner György, megemlítve közöttük Csokonai Vitéz Mihályt, Németh Lászlót, Illyés Gyulát, Katona Józsefet, Vörösmarty Mihályt, Gyurkovics Tibort, Sütő Andrást, Nyírő Józsefet, Hernádi Gyulát, Petőfi Sándort és Márai Sándort. „Tessék megmondani” – fordult az újságírókhoz – „melyik szerző minősíthető a felsoroltak közül fasisztának?”

Dörner György kedden az MTI-nek azt mondta, hogy a kinevezése által keltett erőteljes negatív visszhang – a tiltakozások, az aláírásgyűjtés, a meghirdetett demonstráció – nem bizonytalanította el, eszében sincs visszalépni.
Arra a kérdésre válaszolva, mennyiben tervez politikai színházat, kiemelte: az ember a létével politizál, már azzal, hogy hova, milyen családba születik. „A színház lényege is a politizálás, ha más nem, a kultúrpolitizálás” – közölte Dörner György, aki úgy fogalmazott: „a kultúra eszközeivel egy területnek szeretnék helyet adni a fővárosban, amely nem talál hazára”.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő