Jól lehet keresni a pécsi EHÖK-nél

Nem rossz buli anyagilag EHÖK-elnöknek, vagy alelnöknek lenni Pécsett, hiszen ők 178 ezer forintot kaszálnak havonta, nettóban a pécsi egyetemen. Nem fizetésnek, hanem „közéleti ösztöndíjnak” nevezik. 

Az egyetemi tüntetések kapcsán kerestük meg a PTE hallgatóinak legmagasabb érdek-képviseleti szervét, miből tudják finanszírozni a demonstrációkat, valamint a tiltakozásokkal kapcsolatos kiadásokat, illetve milyen költségvetéssel rendelkeznek egyáltalán. Az EHÖK ugyanakkor csupán annyit közölt, hogy „költségvetésünk nyilvános, hiszen a PTE költségvetésének részét képezi”.  A pécsi egyetem egyébként körülbelül 60 milliárdból gazdálkodik évente.

A Hallgatói Önkormányzat szerint elsődleges és legfontosabb feladatuk az érdekképviselet, emellett szolgáltatási funkciókat is ellátnak, így például jogsegély szolgáltatást, rendezvények szervezését. A szervezet szerint a közelebbről nem pontosított források e feladatok ellátására vannak, így a plakátok és az egyéb technikai dolgok az irodai kapacitás terhére készülnek. Az utazást – mivel szorosan kötődik az érdekképviselethez – az EHÖK költségvetésének terhére fizetik ki – említették meg.

A PTE szóvivője, Kottász Gergő által postázott közleményben pedig az áll: az EHÖK, valamint a tíz részönkormányzat költségvetésének egy része a lakhatási támogatásokból, képzési, tudományos célú és fenntartói normatívából, kollégiumi díjból áll össze.

A PTE kitért rá, hogy az EHÖK tisztségviselők díjazását saját küldöttgyűlésük határozata állapítja meg. A tavaly meghozott határozatuk szerint az EHÖK elnöke 178 ezer forintot kap havonta ösztöndíjként nettó, ugyanennyit az alelnökök. Az önkormányzat titkára 142 ezer forintot kap, ahogyan az elnöki megbízottak is.

A kari HÖK-elnökök 107 ezer forintot tehetnek zsebre havonta a munkájukért. Az alelnököknek a részönkormányzatoknál azonban be kell érniük 83 ezer forinttal, az elnöki megbízottaknak 77 ezer forinttal, titkárok és referensek pedig 65 ezret vihetnek haza.

Az EHÖK tisztségviselők, megbízottak, ügyvivők díjazására fordított összeg összességében éves szinten 20-25 millió forint és 70-80 fő között oszlik meg – közölte az egyetem sajtóreferense.

A hallgatói önkormányzatoknak a képzési, tudományos célú és fenntartói normatívából 132 millió, és a hallgatói normatívából 8 millió áll rendelkezésre, ami az EHÖK, valamint 10 részönkormányzat és hét Kollégiumi Diákbizottság működési költségeit fedezi. Ebből tartják fenn az irodákat, s szerzik be a tevékenységükhöz fontos eszközöket.

Az EHÖK-nél meglévő források nagy része címkézett pénz, azaz csak a kijelölt célokra fordíthatják. Az általuk kezelt lakhatási normatíva összege 2012-ben 152 millió forint volt. Ebből 19 milliót a hátrányos helyzetű hallgatók kollégiumi díjának átvállalására, nagyságrendileg 30 milliót felújításra, 20 milliót fejlesztésre (mosógépek beszerzése, sportpályák építése, fejlesztése) fordítottak. A fennmaradó összeg komoly hányadát az EHÖK a kollégiumi díjak szinten tartására áldozza.

Hirdetés
MEGOSZTÁS
Előző cikkCigit a boltból?
Következő cikkPiroska 200 éves

41 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Felháborító, ha valakik saját fizetésük mértékét is megszavazhatják, főleg ha abból a keretből, amelyből állítólag a hallgatóikat támogatják!
    Átlátszó és szánalmas!

  2. Van aki kevesebbet kap, van aki többet.
    De gondoljunk csak bele, mennyibe kerülne az egyetemnek-államnak, ha nem diákok végeznék ezeket a feladatokat. Biztos teljes állásban csinálnák, magasabb fizetésért, plusz a járulékok. Legalább kétszer ennyibe kerülne. Nem véletlenül szüntették meg a Kollégiumi osztályt, melynek feladat körét a hallgatók vették át. Kíváncsi lennék, hogy ott milyen pénzeket kerestek, valahogy azt akkor nem firtatta senki.

  3. Igen, igazad van. De akkor hogyan jön ki valakinek netto 176 ezer forintos fizetés? Ezek szerint van olyan, aki egy vasat sem kap?

  4. 25000000 / 80=312500 -> 1fő/ÉV
    312500 / 12 = 26041 Ft/hónap
    Tényleg megirigyelhetik az orvosok…

  5. Ne menjünk már el a kályhától olyan messze. Persze, lejáratás, de a problémákról nagyon sokan tudnak, de hallgatnak, mert nem érdekük szólni, vagy nem szólhatnak. Az egyetemi vezetés bizonyos tagjainak is elemi érdeke, hogy ne változzanak a személyek és a rendszer. Olvassatok már kicsit vissza! Igen is felháborító, hogy ún. érdekvédőket sarzsi közalkalmazotti helyeken etetnek. Igenis felháborító a nepotizmus. Igenis felháborítóak az összegek és képzési idők/életkorok. Ezek a dolgok világosan mutatják, hogy semmi köze az egésznek a hallgatók képviseletéhez. Ez megélhetés.

    A mostani tüntetésbe is csak és csak az után ment bele az EHÖK, hogy a facebookon egy független hallgatói csoport szervezkedni kezdett és napok alatt több ezer követőjük lett. Amikor a BTK-án nyílt találkozót szerveztek, egyszerre csak megjelentek a fijjúk “ez itt az FBI és innen átvesszük az ügyet” szöveggel. Hatalmas ilyenkor az önérzet ám. És a fű alatt folyó egyéb dolgokról, amihez nem kevés asszisztenciát kapnak nem is beszéltünk. Ez az egész egy nagy biznisz, itt is, Szegeden is és főleg Debrecenben.

    Az előttem szólóval maximálisan egyetértve: közintézményben nincs ilyen, hogy vájkálás. Mind-mind adóforint, tehát transzparens. Ez a törvény.

    Az (érdek)védelemért síróknak meg annyit: a hallgatók, diákok mindig megszervezték magukat, és főleg akkor, amikor az arra felkent hivatalos szervezetek nem tudták, nem akarták.

  6. Köszönöm a kioktatást.
    1. Az egyetem közintézmény, tehát közpénzből, a mi adóforintunkból kapják a dolgozók a pénzt-köztisztviselők-tehát mindenkinek joga van tudni, mire költik.
    2. Teljes összegü kollégiumi dij átvállalása szociális alapon: ennek mi köze a fizetésükhöz? Bár hallottam olyan hallgatóról, akinek jó szociális körülmények között él a családja Pécsett, mégis kollégiumban lakik barátjával itt a városban.
    3. Miért is kerülne többe egy nem hallgató alkalmazása? Csak nem azt akarja ezzel sugallni, hogy Önök után nem fizetnek járulékokat?
    4. Mivel tanulnak is mellette, ügyeletet adnak-irja Ön- akkor ez az összeg ráadásul nem is havi 168 órára korlátozódik? Igy még érdekesebb a dolog.
    5. Ha kiszámolja, hogy 20-25 millió forint az éves bérköltség 80 emberre, akkor kijön egy átlag 310 ezer forintos jövedelem. Szerintem sok orvos megirigyelhetné ezt a bért.

    Azt nem vitatom, hogy sokat dolgoznak, de mi a fenének kell pl. egy titkár? Lássa el egy tag a feladatot. Már most tanulják, hogy majd a kinti életben mi jár Önöknek? Összébb kellene fogni a nadrágszíjat akkor, amikor az egyetemhez korábban csődbiztost neveztek
    Hogyan tudják hitelesen képviselni a hallgatókat 1-1 tüntetésen pl. ha azzal szemben tüntetnek, akiktől a jó kis fizetésüket kapják? Ki állapitja meg a fizetésüket?

  7. Azt kell mondanom, hogy “Orbital Facepalm” nevű hozzászólónak igaza van. Ez egy aljas módon kivitelezett rendkívül megtévesztő lejárató kampány. Inkább hálásnak kellene lennünk azért, hogy vannak ilyen ambiciózus és kitartó emberek, akik lelkiismeretesen dolgoznak a hallgatókért.

  8. Kedves Kommentelők!

    Ti tényleg ennyire buták és megvezethetőek vagytok?! Tisztelet a kivételnek.
    Először is hadd ismételjem meg, amit 2 korábbi hozzászóló is megjegyzett:
    “Ezek az összegek a maximum kiutalható összegek és NEM a ténylegesen kiutalt összegek”
    Egyébiránt azt sem értem, hogy miért kell turkálni mások zsebében és mi köze van bárkinek ahhoz, hogy ki, hol és milyen munkát vállal?! Már ne is haragudjatok, de az EHÖK mindent megtesz azért, hogy a hallgatók érdemben is számíthassanak érdekképviseletre és ne csak papíron. Továbbá ott van a szociális alapon megítélt teljes összegű kollégiumi díjátvállalás és órákon keresztül sorolhatnám.

    Volt egy olyan kérdés, hogy miért szükséges 70-80 fő az EHÖK és a HÖK-ök működéséhez és miért nem lehetne “NEM hallgatókkal” megoldani a pótlást?

    1. A “nem hallgatók”, tehát hallgatói jogviszonnyal nem rendelkező, egyetemi alkalmazásban levő munkavállalók jelentősen több pénzbe kerülnek és kvázi semmi közük a hallgatói érdekképviselethez. Nem véletlenül HALLGATÓI önkormányzat a neve.

    2. Ha kiszámolod, hogy hány kar van az egyetemen, és leosztasz vele 80-ból, azt elosztod a hét napjainak számával, akkor rájössz, hogy miből jön ki egy “standard” ügyelési idő, hiszen ők ugyanolyan hallgatók mint a többiek, így a tanulás és órák alól sincsenek felmentve, ergo szükség van ügyelési beosztásra.

    Nem szeretnék kritizálni senkit, de mégis arra kérném a Tisztelt kommentelőket, hogy a jövőben ne asszisztáljanak olyan lejárató kampányhoz, aminek a hátteréről fogalmuk sincs.
    Természetesen a cikk második felével ( a “jó résszel”) senki sem foglalkozott…. milyen érdekes…

  9. én arra lennék kiváncsi, hogy ki és mi alapján állapitja meg a fizetésüket? Ha az egyetem ilyen rosszul áll anyagilag-ugye az egészségügyben dolgozók már régen kaptak fizetést, akkor ez hogy engedhető meg, hogy ennyi legyen a fizetésük? Valami itt nagyon nem kerek. Miért 70-80 fő? nem lehetne csak pár fő, a többit pedig “kiváltani” olyan dolgozókkal, akik nem tanulnak mellett? Mert gondolom, hogy ezek a fiatalok nem levelező tagozatra járnak.

  10. Hogy lehet valaki közalkalmazott ÉS hallgatói képviselő egyben? Onnan kapja (még) a lét, akikkel szemben, ahol képvisel? Ezt azért illő lenne eldöntenie! Vagy éppen hogyan szavaz a bizottságokban, szenátusban: ahogy a fizetését beállítják, vagy úgy állítják be a fizetését, ahogy szavaz? Amúgy mindenki, aki HÖK-ös felső vezető 30 év körüli, inkább fölötti és legalább 7-8 éve jár egyetemre. Tisztelet a kivételnek – kell lennie, mert lassan természetes módon is ki kell halnia egy-két elnöknek. De lehet, hogy ezzel alálövök a kornak is meg a képzési időnek is. Jogviszonyt gyártani nem ügy, a lesszer szakokon meg kijön a tandíj a fizuból. Csak arra kell vigyázni, hogy olyan szabályok legyenek, ne lehessen a hallgatói arisztokráciát elmozdítani. Amióta a gyerekek csak 3 évig vannak az egyetemen, úgy jönnek-mennek, hogy lehetőségük sincs belefolyni a közéletbe, Mire rájöhetnének, mi a stájsz, már a kapunk kívül is vannak a BA-jukkal. A rendszer öngerjesztő. Ennyi. Ja, és nem akarom bántani azokat, akik “kis hökösként” fénymásolnak, kari programokat szerveznek, elvégzik a kulimunkát. De őket amúgy is csak “négernek” tartják – van, ahol ezt így ki is mondják.

    A cikk időzítése és célja egyértelmű, csak hát ez itt a hatalom szava és aki szelet vet, az vihart arat. És azt is hallani, hogy a daliás, tüntetős, megmondós kiállás oka is a jövőbeni politikai szerephez jutás volt inkább, mint a barikádokon való képviselet az igen tisztelt hallgatói legfelsőbb vezetés részéről. Ilyen a politika kezcsókolom. Aki k@vának megy az ne sírjon, ha meg…

  11. Én érdekesnek találom hogy bár ennyit keresnek mégis azért dolgoznak, harcolnak hogy minél több ember tanulhasson a felsőoktatásban, pedig csak csendben zsebrevághatnák a fizetésüket és “letojhatnák” az egészet, hiszen őket már nem érinti. Mégis vállalják. Főleg hogy ma olvastam egy cikket ahol azt a kérdést tették fel, hol vannak a fiatal orvosok tanárok, közgazdászok, jogászok?! Mert hogy vannak betöltetlen állások. A következő cikk címe pedig az volt hogy több milliós év végi jutalmak a polgármestereknek. Hagyjuk már ezt az egymás zsebében turkálást!!! Két évig éltem Angliában ott leköptek volna a megkérdezem mennyi pénzt viszel haza.. Ez csak feszültség gerjesztésnek jó.
    Érdekes módon a cikk második felével már senki nem foglalkozik, hogy még mire költenek, ahogy azzal sem foglalkozik senki hogy az én időmben voltak olyan szolgáltatások, hogy negyedéves buszbérletet kaptunk, vagy jegyzettámogatást. Ha jól tudom ezeket pont az általunk választott Kormányok szüntették meg, pedig sok hallgatónak nagyon jól jött.

  12. Szánalmas lejárató kampány, és hibásak is az adatok (magasabban vannak feltüntetve) is…..

  13. Akkor te vagy a kivétel, aki a szabályt erősíti. Ha viszont ennyire benne vagy a dolgokban, akkor azt is tudod, hogy sok embernek nem erről szól a HÖK….hanem buli, plusz pénz, kollégium fusi…stb…ha pedig nem így van, akkor szólni kéne az egész nap facebookozó bajtársaidnak, akik fintorognak, ha bemegyek ügyet intézni, mert fel kell állni a gép mellől. Ha az embereknek negatív kép alakult ki a HÖKről, akkor az bizony az ott dolgozók hibája…

  14. Ha már így érdekelnek a tanulmányi eredményeink:
    Tavaly végeztem az alapképzésemmel, rendszeresen részesülten TANULMÁNYI ösztöndíjban, az átlagom sosem volt 4.0 alatt, 5-ös diplomamunka, 4-es államvizsga, összességében 4-es diploma. Ma már mesterképzésen tanulok, szintén 4-es átlagom van a közéleti tevékenységem mellett is, pedig akár heti három bizottsági ülésen is részt kell vennem. Az oktatóim elismeréssel nyilatkoznak a tanulmányaimról és a közéleti tevékenységemről egyaránt. A hallgatótársaim rendszeresen kérnek és kapnak tőlem segítséget a tanulmányi ügyeikkel kapcsolatban. Sokan csak azért jönnek be az irodába, hogy megköszönjék a munkánkat.
    Akkor fájnak a legjobban az ilyen jellegű szitkolódások, amikor nincs alapjuk, csak bántani akarnak másokat.

  15. Sziasztok!

    Látom rendkívül elfogultak vagytok a HÖK-ökkel és az EHÖK-kel szemben. Ti csak annyit láttok, ha bementek valamelyik irodába, hogy pár ember ül/áll, fénymásol, papírokat mozgat, pötyög a számítógépen, telefonál. A valóságban ez rengeteg munkát fed le ( aminek oroszlánrészét az általatok oly hevesen kritizált elnökök és alelnökök végzik ). Nem tudjátok elképzelni, hogy mi olyan “megterhelő” a hökös létben? Különböző hivatalos, jegyzőkönyvezett üléseken történő megjelenés, irodai munka, rendezvényszervezés, hallgatói érdekképviselet, OMHV, kollégiumi ügyek, szociális támogatások elbírálása (djkb), és még egy tucat dolog, amit csak olyan érthet meg, akinek már valaha volt dolga vele.

    Továbbá nem igazán értem, hogy a Kedves Kommentelőknek mi bajuk van ezzel, hiszen az EHÖK és a HÖK-ök NEKTEK segítenek és nem rakják zsebre a pénzt. Gyanítom, hogy ennyi áldozatos munkáért cserébe Ti is meggondolnátok, hogy mennyi közéleti ösztöndíjat igényeltek. Még egy utolsó kiegészítésként annyit írnék, hogy a fent közölt “fizetések” mértéke karonként eltérő, de a fentebb közölt adatokat így is megtévesztőnek tartom, mivel azok a maximum kiutalható és NEM a ténylegesen kiutalt összegeket tükrözik.

    .

  16. Az elnökön kívül, minden alelnök hazaviszi a 3-400 nettot, hisz mindenki a GDP-én dolgozik. A volt ált alelnök pl 170-ért+plusz az ehökön még tanácsadó x-ért, p mihalyka pedig gf alkalmazott és alelnök, ráadásul imént említett urak b Szasza és p Mihály az elettarsaikat is betettek dolgozni jó pénzért a gf-re vagy az egyetem más szervezeti egységére, mondjuk a lemondott hallgatói pénzek ( merthogy a több 100 milliós maradvány amit az évek alatt az elődök felhalmaloztak virtuális pénz ugye-és így lemondtak az egyetem javára ) bőven fedezik a fizetéseket. UgYe? Sztem nem az a gond, h mennYi. A közeletiuk, hanem hogy a gf-tol mennyit karmolnal azok a képviselők akik a hallgatói érdekeket érvényesítik az egyetemmel szemben.

  17. És az alelnök az egyetem gazdasági főigazgatóságán is dolgozik. Párhuzamosan. Hogy is van ez? Hogy is képviseli a diákokat az aki még egy fizetést kap az egyetemről? És nem minimálbért…

  18. ideje volt a körmükre nézni. a hülye is látja, hogy megéri a HÖKön dekkolni. remélem, ezek után elgondolkoznak, mire költik a zsét! mondjuk lediplomázhatnának belőle.

  19. Sikeres az akció, mert te is írtál. Meg én is. Igaz, én felháborodásomban. Mert, ami sok, az sok. A lóvé pedig ebben az esetben túl sok a gyerekeknél. Egyébként pedig mi köze a városvezetésnek az egyetemistákhoz? Meg a tüntetésekhez? Ez mind a kormány ellen és rossz (?), átgondolatlan felsőoktatási “reformok” miatt van.

  20. Undorító ez a médium, ami csak azon dolgozik, hogy minél jobban egymás ellen fordítsa, és az aktuális hatalomnak kiszolgáltassa a pécsieket. Az emberek legalantasabb ösztöneire épít szinte az összes írásban. A pécsma szerkesztői úgy vélik, mindenki irigy és gyűlölködő, és ha a társadalom valamelyik szintjén elkezdene összefogás megvalósulni, elég annyit benyögni, hogy x vagy y mennyit keres, és rögtön egymásnak ugranak az emberek.

    Sok probléma van a hökkel, ehökkel, de érdekes, hogy ezt a témát pont akkor kellett elővenni, mikor sok év óta egyszer igazán elkezdték végezni a munkájukat. A városvezetést láthatóan nagyon zavarja a hatékony érdekképviselet.

    További sikertelen uszítást kívánok a szerkesztőknek…

  21. A fent közölt oktatói bértábla valóban pontos! Felháborító, hogy egy hallgató a doktorált és általában több (kettő, három) diplomával rendelkező oktatónál többet keres. Megjegyzem a közoktatási bértábla is jobb a felsőoktatásinál, ott legalább 3 évente ugrik valamicskét a pedagógus.

  22. a cikk tenyeket ir le. had tegyek hozza en is nehany tenyt. ugyanezen az egyetemen az oktatok fizetese tobbnyire igy alakul netto:
    tanarseged: 105.00-114.560
    adjunktus: 143.249-151.829
    docens: 200.496-217.657
    professzor: 286.432-303.593

    (foras: a 4 eve valtozatlan bertabla es egy internetes berkalkulator. az oktatok tobbsege ezen az egyetemen is a minimalisan eloirt penzt kapja.)

  23. Szerintem a két dolognak nincs köze egymáshoz. Ebben én nem látok lejáratását, sőt, ez hozzátartozik a teljes képhez. És a diákok követelése ettől még jogos lehet. Nem tisztem megvédeni a cikk szerzőjét, de itt egyesek olyan dolgokat akarnak bele látni ebbe a hírbe, ami lehet hogy nincs is ott!

  24. Kérdés, hogy az irígykedés mennyiben fogja javítani a mindennapi életünket.
    Nekem jobb lenne, ha ő kevesebbet kapna? Persze, mondhatom, hogy túl sok, de szerintem meg az orvos és a tanár keres túl keveset. És 3 EHÖK-ös fizujától senki sem lesz gazdagabb vagy szegényebb.

    Bár sajnos a cikk átlátszó lejárató hadjárat része. Ettől meg a szerző lesz gerinctelen, bármit is gondolok az EHÖK elnök juttatásáról.

    Meg kérdés, hogy attól, hogy mennyi a juttatása, a diákok követelései már nem lesznek jogosak?

  25. Csoda ezek után, hogy nem akarják befejezni 5 év alatt az egyetemet. Az “Életben” valószínű, kevesebbet keresnének.

  26. Uraim! Nem gondolom, hogy helyes dolog az, ha egy egyetemista – tanulmányai alatt – 178 ezer forintot keres az Egyetemen! Egyiken se. A pécsin se. Mert nem az a dolga, hogy pénzt keressen, hanem az, hogy tanuljon. Társadalmi munkában legyen elnök, alalnök, vagy titkár. Ha levizsgázott. Ez a véleményem.

  27. Pécsmások! Ti komcsi ****k! Kádár rendszer az jobb volt? Mit akartok újra kommunizmust. Ezen ügyködtök itt.

  28. Ba…ák meg! Itt osztják azt észt havi 178 ezer nettóért??? Menjenek a fészkes francba, Tanulni meg büdös az én adómból.

  29. Bóka bunkóka most ezt adták utasításba, hogy hazugságokkal járasd a tiltakozó diákokat? Húzz bele öcsi, közel a bukásod napja. Na a Fodoribi is itt böfög. Ibike mennyit kapott a KÉK egyesület a várostól? Meséljen!

  30. Ferikém!
    Én legalább adom a nevem.
    “Az EHÖK tisztségviselők, megbízottak, ügyvivők díjazására fordított összeg összességében éves szinten 20-25 millió forint és 70-80 fő között oszlik meg – közölte az egyetem sajtóreferense.”
    Tudok olyan céget a városban, ahol ketten kapnak ennyit.
    És kommentelek, mert újságíró leszek.

  31. Nem a pénzt irigylem.
    DE!!!
    40 éves múltam, középiskolai tanár vagyok.
    Nem keresek ennyit.
    Ezt a pénzt túlzásnak érzem, elfogadhatatlan.

  32. Nagyon komoly gond lenne, ha az a baj, ha valaki megírja a TÉNYEKET! Ennyit keresnek. És akkor mi van? Bárki lehet ehök elnök. Nem?

  33. Engem az érdekelne, mennyit lehet keresni az újságírásból, kedves Máté.
    Most, hogy kirúgtak, erre a pályára lépnék. Van-e különbség az igaz és a kifordított cikkek után járó juttatásban? Esetleg órabéres a dolog? Sikerdíj?
    Azt már tudom egy nagyon képzett tollnoktól, hogy “nem kell ismerni a témát ahhoz, hogy cikket írjak róla.”

    Lehet, hogy megírom a kertvárosi busz esetét is. Van talán a régi Közútkezelőről írok. Ja, arról nem. Azt majd el kell mondanom. De a polipról mindenképp írni fogok.
    Az EHÖK-ről is leírom, hogy MEGSZAVAZTÁK a fizetésüket. NINCS CÉLPRÉMIUM! És nem látok 7-800.000 Ft-os fizetést sem. Furcsa.?

  34. Én az elnökök, alelnökök, titkárok és egyéb funkcik életkorát is megnézném Bóka úr helyében, esetleg mindezt a tanulmányi eredményekkel együtt! Lenne meglepetés szerintem. Vagy nem!

Comments are closed.