5 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapPécs AktuálRomokban a pécsi ellenzék: nincs ötlet

Romokban a pécsi ellenzék: nincs ötlet

Nagy balhé kell ahhoz, hogy bő egy év múlva váltás legyen Pécsett vagy az országban – vélik a pécsi egyetem politológusai. Szerintük a váltáshoz önmagában már nem lesz elég az, ha a Fidesz óriási hibákat követ el. Ennél több kell, az ellenzéknek egy táborba kell tömörülnie és egy valamirevaló alternatívát, komoly programot kell felmutatniuk. Eddig azonban erre jelek sincsenek.

A jelenlegi helyzetet, az eddigi belpolitikai eseményeket elnézve minimális az esélye annak, hogy a következő választásokon ne a Fidesz kerüljön ismét többségbe – véli két, egymástól független pécsi politológus, de ezt erősítik az országos közvéleménykutatások adatai is.

Nincs botrány – mondja.

– Már látszik, hogy a kampány elindult: a kormány igyekszik felmutatni a sikereit – utalt a pedagógusokkal, diákokkal való megállapodásokra, a rezsicsökkentésre, a reformok eredményeire – Kákai László (képünkön).

A PTE politológus docense szerint az ellenzék széttöredezett, láthatóan képtelenek az összefogásra, csak kritikákat, megoldási javaslatokat viszont nem tudnak megfogalmazni. Pécsen egyelőre nincsenek olyan fajsúlyos problémák, amelyekbe az ellenzék könnyen bele tudna kapaszkodni, s hosszú ideig munícióval szolgálhatna a negatív kommunikációhoz – vélekedik.

– Négy éve ilyenkor zajlottak az EKF-beruházások, volt a buszkiszervezés, a Keleti-ügy, a korábbi holdingvezetés félresikerült akciói. Az akkori ellenzék is könnyebben talált „témát”, most azonban nincsenek ilyenek – tette hozzá.

 

[frame]A régi szocialisták nem akarnak visszatérni

Az MSZP egykori erős emberei faképnél hagyták a pártot Pécsett. Gonda Tibor, egykori alpolgármester, Juhász István, Toller László jobbkeze és Hering Gyula sem politizál már. Utóbbi azt mondja, 2010 után nem is foglalkozott politikával. Bókay Endre egykori országyűlési képviselő ugyan nem szakított a párttal, azonban még ő sem tervezi, hogy ismét politizálásra adná a fejét. Ebben mindannyian egyetértettek, azt mondták, nincsenek már ambícióik az MSZP keretein belül.[/frame]

 

Kákai szerint az MSZP nem tudott kikerülni abból a vákumból, amibe 2010-ben belekerült, emellett nem sikerült visszaszereznie a lakosság bizalmát sem. Az LMP gyakorlatilag három részre szakadt, hiszen egyik csoportja összefogna a Bajnaival, a másik az MSZP-vel, a harmadik pedig megőrizné a párt önállóságát. A Jobbik elől pedig éppen a Fidesz fogja ki a szelet.

Az Értelmiségi Klubot is vezető Horváth Csaba (alsó képünkön), a jogi kar politológusa szerint a Fidesz túl van a legnagyobb konfliktusokon, ezért a szavazóbázisa a következő hónapokban vélhetően nőni fog. Szerinte is az látszik, hogy az ellenzéki erők láthatóan nem képesek az összefogásra.

– A városvezetőknek dolgozik, hogy a helyi ellenzék szinte mozdulatlan, nem hallatja hangját, és nemhogy összefogás, de puszta jelenlét is alig látszik részükről – magyarázza.

Horváth szerint Gyurcsány DK-ja szinte ismeretlen fogalom Pécsen, ahogy Bajnai mozgalma is. Az MSZP megmozdulásai harmatgyengék, a Jobbik és az LMP pedig alig ad hírt magáról – vázolja a képet. Azt modja, négy éve ilyenkor a Fidesz ellenzékből erős és komoly kritikai megjegyzéseket tett, olykor irányította a közbeszédet.

Harmatgyenge az ellenzék?

– Ma úgy tűnik, nem mélyül a válság, azaz felpöröghetnek az unió motorjainak számító államok, a magyar gazdaság idén már nagy valószínűséggel nem megy mínuszba, hazánk uniós belépésünk óta először kikerülhet a túlzott deficit-eljárásból, a pedagógusok béremelést kapnak, a rezsidíjakat nagy valószínűséggel még egyszer csökkentik. Eközben az egyik ellenzéki párt sem tud alternatívát mutatni, megmarad a kritikák gyakorlásánál, ami szintén a Fidesz malmára hajtja a vizet – magyarázza az egyetemi docens.

Horváth szerint elsősorban a hatalomhoz való ragaszkodás miatt nem képesek az együttműködésre a szocialisták.

– Mesterházy Bajnait ellenfelének tekinti, Gyurcsány pedig többet árt a baloldalnak, mint amennyit használ. Mivel az MSZP nem hajlandó lemondani arról, hogy vezesse a szekértábort és nem hajlandó a „kvázi civil” Bajnai mögött másodszereplő lenni, nem jöhet létre az egységes felállás – tette hozzá a politológus.

Kákai és Horváth arra tippelnek, hogy az év során a Fidesz mindent megtesz a nyugodt kormányzásért, nagy valószínűséggel kerülni fogják a komolyabb konfrontációkat a társadalmi szereplőkkel, s igyekeznek kidomborítani eddigi pozitív eredményeiket. Az ellenzék eddigi helykeresése folytatódik, de komolyabb együttműködésekre szerintük nem lehet számítani.

 

[frame]Schepp: Mindenki erre számított 

Schepp Zoltán, a pécsi egyetem Közgazdaságtudományi Karának docense, Péccsel kapcsolatban azt mondta, fontos lépés volt a város részéről a szigorú gazdálkodás.

– Pécset szemlélve fontos rámutatni, hogy az adósságátadással megnyílhat az út a város autonóm gazdálkodási mozgásterének fokozatos újraépítése előtt. Végre lezárulhat egy periódus, amelyben minden más helyi közösségi szempontot megelőzött a fizetőképesség fenntartása – vont mérleget a szakember.

A kormányzat és az önkormányzat elmúlt években folytatott gazdaságpolitikájáról azt mondja, a költségvetési pozíciók számottevő javítása az adott világgazdasági környezetben elkerülhetetlen volt. Ezt várták el a finanszírozóink és a lakosság józan többsége sem számított másra – szerinte.

– Tény, hogy a megelőző évtized fenntarthatatlan eladósodási folyamatát sikerült megállítani, ám ennek komoly árát kellet megfizetnünk közvetlen vagy közvetett formákban – mondja Schepp.

Szerinte ugyan a költségvetési mozgástér látványos bővülésére az elkövetkező években sem számíthatunk, a hosszabb távú gazdaságépítést szolgáló intézkedésekre nagyobb hangsúly helyeződhet.[/frame]

Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő