Ajándékozzunk-e élő nyulat húsvétra?

A nagy kérdés, melyet minden tavasszal, a húsvéti ünnepek előtt szülők százai, vagy inkább ezrei tesznek fel maguknak. Hiszen a gyerek nagyon szeretne egy pompomos farkú kis kedvencet, biztosan foglalkozna majd vele… Vagy mégsem? Nyilván mindenki ismeri annyira a családját, hogy felelősségteljes döntést tudjon hozni. Legalábbis mi ezt reméljük. 

Az interneten számos elrettentő bejegyzést találunk, ha egy kicsit nézelődünk. Az állatvédő szervezetek ugyanis kifejezetten kérik, hogy ne ajándékozzunk húsvéti nyuszit, hiszen a hosszú évekre visszamenő tapasztalataik azt mutatják: sokan megbánják a döntést és az édes kisállatok jó része csúnya véget ér. Természetesen nem lehet és nem is szabad ebben a kérdésben sem általánosítani, sokan remekül gondoskodnak a bolyhosokról, ahogy annak lennie kell.

Néhány példa arra, miért nem feltétlenül jó ötlet a nyúlvásárlás: 

Amit mindenképp vegyünk számításba:

  • Az állattartás felelősség! Az mindegy, hogy nyúl, hörcsög, kutya, macska, teknősbéka, aranyhal, kaméleon, vagy bármilyen más élőlény kerül a házba, élete végéig számít a gazdájára. Vagyis nem csak egy húsvétra, születésnapra, egyéb ünnepre, hanem jóval hosszabb időre kötelezzük el magunkat vele. Etetni, itatni kell, rendszeresen orvoshoz vinni, gondoskodni róla télen-nyáron, szeretni. Egy nyúl akár egy évtizedig is élhet és már előre tudni kell, ki gondoskodik róla, ha a család például nyaralni megy.
  • Nyulat tartani egyáltalán nem könnyű dolog. Be kell szerezni a megfelelő takarmányt, rendszeresen takarítani a ketrecét, figyelni az egészségére (viszonylag sok probléma lehet vele), és a többi. Jó néhány érdekességet például itt olvashatunk.
  • A kisgyerekeknek fontos megtanítani, hogyan gondozzanak egy másik élőlényt, de ez nem egyik napról a másikra megy, a szülőknek mindenképpen segíteniük kell. Ha ezt nem tudjuk megoldani, maradjunk a plüss- vagy csokinyuszinál és másképp ismertessük meg élő négylábúakkal!

Hallgassunk meg egy szakembert is a témában:

Hirdetés