Bagolylesen jártunk, nyolc erdei fülest számoltunk

Országosan összehangolt, szinkron erdeifülesbagoly-számlálást hirdetett január utolsó hétvégéjére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Az izgalmas programhoz bárki csatlakozhatott, lelkes madárbarátként természetesen mi is körbenéztünk. Élménybeszámoló.

Néhány héttel korábban egy mohácsi városi séta során, egy kikötő melletti utcában lévő fán figyeltünk fel a galambhoz képest méretesnek tűnő tollgombócokra, közelebb érve meg is állapítottuk, ezek csak erdei fülesbaglyok lehetnek. Az ágakon vagy 6-8 pihenő, felborzolt tollú madarat számoltunk össze, nagy volt az öröm, néhány fotón meg is örökítettük őket, és azt hittük, itt vége a kedves történetnek.

Aztán jött a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felhívása, mi pedig úgy döntöttünk, ellátogatunk az ismert helyre, hátha még ott lesznek a baglyok.

És ott voltak!

Nagyon óvatosan, csendben – a lelkesedést nehezen mérsékelve – közelítettünk a fákhoz, amiken tanyáztak, és rögtön hátrébb vonultunk, mikor hallattak egy-két „huhú”-t.

Végül két fán összesen nyolc baglyot (és „nyomait”) fotóztunk le, óriási élmény volt:

Ma még nem késő, ezért érdemes csatlakozni!

Január 31-én még a szinkronszámlálás keretében is csatlakozhatunk a programhoz, de a pihenő baglyokról egyébként egész télen várják az adatokat, melyeket akár utólag, a tavasz folyamán is beküldhetünk a természetvédőknek.

A szakemberek elsősorban a belterületen (parkok, kertek, udvarok, temetők) nappalozó erdei fülesbaglyok számára kíváncsiak, amiből sok-sok fontos következtetést lehet levonni, hiszen nagyon hasznos állatok ők a gazdaság szempontjából, teljesen ingyen, biológiai úton távolítják el a földekről a kártevőket, rágcsálókat. Becsüljük meg őket!

További részletek és jótanácsok a madárleshez itt olvashatók, illetve ide kattintva regisztrálhatjuk a megfigyelt baglyokat.

hirdetés
Uránia Mozi

Hirdetés