Csodálatos virág nyílik most az erdőkben – látni kell!

A sok szép kora tavaszi növényke mellett egy másik különlegesség is virágzásba kezdett. Ez az összetéveszthetetlen, sok-sok névvel illetett kakasmandikó.

A kakasmandikó – vagy más néven Szent György-virág, tavaszciklámen, fogasgyökerű fű, földi piroska – a bükkösök, gyertyános-tölgyesek, száraz tölgyesek, hegyi és nedves rétek virága. Erdélyben él egy világos, majdnem fehér színű változata is – írja róla a Duna-Dráva Nemzeti Park.

Tudományos nevét, dens-canis, vagyis kutyafog, onnan kapta, hogy gumója valóban egy kutyafogra hasonlít!

A növényke lilás-rózsaszínes bókoló virága harang alakú, mikor nyílni kezd, szirmai előrenéznek, de a virágzás előrehaladtával hátrahajlanak, így jól megfigyelhetjük a kékes-szürke porzóikat. Két húsos levele jellegzetes sötétzöld színű, barna foltokkal, melyek virágzás után kifakulnak. Termései májusban érnek be, a magokat hangyák terjesztik, amiért „jutalmul” hangyakalácsot kapnak. Ezek a ragacsos képződmények értékes tápanyagokban gazdagok, melyekkel nem csak saját magukat, hanem lárváikat is etetik. A hangyakalács elfogyasztása után a virágmagokat otthagyják, és ha minden jól megy, csírázásnak indulhatnak, és új élőhely alakulhat ki – olvasható a DDNP kisvirágról szóló összefoglalójában.

A kakasmandinkó védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.

Forrás: Schulcz Andrea/ddnp.hu

Hirdetés