Mit szólna, ha egy ilyen szörny jelenne meg Pécsen?

Hirdetés

A mostani telet eddig megúsztuk különösebb szmogriadó nélkül, de így is rengeteg szennyezőanyag kerül a fűtési szezon során a pécsi levegőbe. A kínai Xian városban már egy száz méter magas monstrummal tisztítják a levegőt, vajon ez Pécsen is beválna?

Egyelőre kísérleti jelleggel üzemel, de az eddigi adatok alapján mintegy tíz négyzetkilométeres körzetben javítja a légminőséget, és naponta tíz millió köbméter levegőt képes megtisztítani Xian városában a most megépült torony. A számítások szerint a súlyosan szennyezett napokon a torony képes volt a mérsékelt szint közelébe csökkenteni a szennyezést. Európában egyébként eddig Rotterdam volt a csúcstartó, de az ottani Smog Free Tower a kínai mellett törpének számít a maga hétméteres magasságával.

A száz méter magas kínai szmogtorony

[su_note note_color=”#f7f310″]A működési elv: a torony aljában nagy üvegházak vannak, ahová beszívják a szennyezett levegőt. Napenergiával felforrósítják, majd a felemelkedő mennyiséget több szűrőn keresztül engedik ki újra, immár megtisztultan.[/su_note]

A közelben élők közül állítólag többen érzik már a különbséget a volt és a jelenlegi állapotok között. Nyilván a kínai helyzet súlyosságát meg sem közelítve, de a magyar és regionális viszonylatban Pécsen is igen komoly szmog tud kialakulni az év egyes időszakaiban. Pécs domborzati viszonyai miatt meg tud ülni a levegő a város mélyen fekvő részein, nehezen cserélődik a levegő. Nem véletlen, hogy a legrosszabb adatokat a Szabadság úti állomásnál mérik, ami a város egyik legmélyebb pontján fekszik.

Ha hisszük, ha nem, ez a megboldogult pécsi Magasház szmogban úszó teteje

Róka Róbert, a polgármesteri hivatal környezetvédelmi referense elmondta, Pécs tíz hazai nagyvárossal együtt részt vesz egy LIFE integrált projektpályázaton, éppen a levegő minőségének javítása érdekében. A LIFE programban résztvevő egyik város esetében felmerült a kínaihoz hasonló berendezés telepítése is.

– Annak ellenére, hogy sokat hallunk arról, milyen rossz a nagyvárosok és Pécs levegőminősége, össze sem hasonlítható a kínai helyzettel. Nyilván így azok az eredmények, amelyek ilyen technológiát produkálnak, sokkal látványosabbak is, mintha itt Pécsen alkalmaznánk őket – vélekedett.

Róka szerint akkor lehetne sokkal jobb eredményeket elérni itthon, ha a légszennyezés megelőzésére koncentrálnánk. És nem is feltétlenül az ipari szennyezésre kell gondolni:

a lakosság által termelt légszennyező anyagokat is fontos lenne mérsékelni.

A legegyszerűbb és leghatékonyabb, ha a kerti hulladék égetését mellőznénk, a vegyestüzeléses fűtés esetében pedig tudni kell, mit és milyen módon égetünk el.

Egyébként ezen a linken mindent infót meg lehet találni a helyes fűtésről, ami fontos a lakosság számára ahhoz, hogy javítani lehessen a levegő tisztaságán.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét