Hirdetés

Az energiatudatos életvitel és otthon egyre fontosabb napjainkban, hiszen nem csupán a családi kassza, de környezetünk is egyre inkább megérzi, ha többet fogyasztunk a természet erőforrásaiból, mint amennyi szükséges lenne. Szerencsére számos olyan okos megoldás létezik, amellyel csökkenthetjük energia-felhasználásunkat.

A HungAIRy LIFE integrált projekt energiahatékony életmódot népszerűsítő kampányából számos olyan tippet ismerhetünk meg, amelyeknek köszönhetően – néhány egyszeri beruházással – a lakóépületek energiafelhasználásának akár több mint a fele megspórolható lehet. Nézzük is, melyek az energiahatékony otthon legfontosabb alappillérei:

Felújítás előtt készíttessünk egy szakemberrel energetikai tervet. Fontos ez, hiszen sokszor energetikai szempontból nem hatékonyak az otthonfelújítások, egy szakszerű energetikai tervvel viszont maximálisan kiaknázhatók a megtakarítási lehetőségek. Egy jó energetikai tervnek köszönhetően kevesebb káros anyag jut a környezetbe, javul a komfortérzetünk, csökken a fűtésszámla és otthonunk értéke azonnal megnő. A megfelelő homlokzat- és épületszigetelés kialakítása, valamint a korszerű nyílászárók használata elengedhetetlen.

Válasszunk megfelelő fűtési megoldást. A legfontosabb itt az, hogy a fűtési rendszer kiépítése vagy felújítása során magas energiahatékonyságú, környezetbarát megoldásokat részesítsünk előnyben (például napkollektor). Érdemes figyelni továbbá készülékvásárláskor az energiahatékonyságra vonatkozó címkéket is.

A napkollektor gazdaságos megoldás

Fűtsünk tudatosan és optimalizáljuk a szobahőmérsékletet. Egy szoba ideális hőmérséklete télen 20-22 fok. Ha a szobában 2 fokkal csökkentjük a hőmérsékletet, akár 10-12 százalékkal is csökkenhet az energiafelhasználásunk. Jó tanács: külön szabályozható fűtőtestekkel például nem kell feleslegesen melegen tartani a kevésbé használt szobákat.

Használjuk észszerűen a klímát. Ha 24 foknál hidegebbre állítjuk a klímaberendezést, úgy minden fokozat 5 százalékkal több energiafelhasználást jelent. A lényeg, hogy a klímát sose állítsuk a kinti hőmérsékletnél 6-8 fokkal alacsonyabbra.

Öltözködjünk az évszaknak megfelelően otthon is. Itt arra kell gondolni, hogy az épület vagy a szobák túlfűtése helyett inkább kapjunk magunkra melegebb ruhákat, ha fázunk.

Sötétítsünk be és spóroljunk a világítással. Ez egyszerű: nyáron használjuk a redőnyt vagy a sötétítő függönyöket a ház hűvösen tartásához, a villanyt pedig kapcsoljuk le, ha elhagyunk egy helyiséget, ameddig lehet inkább használjuk a természetes fényt. Mindemellett pedig szerezzünk be energiatakarékos izzókat (például LED-izzókat).

Okosan a világítással

Használjuk ki a természet adta lehetőségeket. Sokan nem tudják, de a falra futtatott vagy fal mellé ültetett örökzöld növények sokat segítenek a ház energiagazdálkodásában.

Figyeljünk a beltéri levegő minőségére. Az épületek elégtelen szellőztetése gyakori probléma, aminek következtében – különösen az energetikai korszerűsítésen átesett épületek esetén – a beltéri légszennyező részecskék feldúsulhatnak a levegőben, ezért szükséges naponta többször szellőztetni. Szellőztetni pedig okosan kell: bukóra nyitott ablakoknál elsősorban hő távozik, inkább többször, de pár percig szellőztessünk kitárt ablakokkal.

Húzzuk ki a töltőt, kapcsoljuk le a számítógépeket, mossunk okosan. Ne hagyjuk a konnektorba dugva a töltőket, ha már feltöltődött a telefon, ugyanis a tévhittel ellenben ilyenkor is fogyasztanak energiát. A számítógépet pedig „alvó mód” helyett kapcsoljuk le, ha már nem használjuk, így ugyanis kevesebbet fogyasztanak. Emellett megfontolandó, hogy a mosógépet is csak akkor használjuk, ha már egy teljes adag szennyes összegyűlt, hiszen a mosógépek nem fogyasztanak kevesebbet, ha kevés ruhát mosunk.

Bánjunk tudatosan a vízzel. Válaszuk a zuhanyzást a fürdőkád helyett, de ne álljunk sokáig a zuhany alatt. Fogmosáskor se folyassuk feleslegesen a csapot. Használjuk okosan a mosogatógépet is: ha nincs ételmaradék a tányéron, ne öblítsük el, mielőtt a mosogatógépbe rakjuk.

Időnként engedjük le a hűtőt. Évente kétszer érdemes leengedni a hűtőt, így hatékonyabban fogja használni az energiát és az élettartama is megnő.

A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

Hirdetés