Közel félszáz napirendi pontot tárgyal csütörtökön a város önkormányzatának közgyűlése. A témák között lesz a pécsi közösségi közlekedés jövőjével kapcsolatos téma, de a város vagyontárgyainak hasznosításáról és a Zsolnay Porcelánmanufaktúra sorsa is szóba kerül.
Az ülés Keresztes Lóránt (LMP) hozzászólásával kezdődött, aki napirend előtt azt kérte: a város bizottsági szinten tárgyaljon az önkormányzattal kapcsolatban álló tanácsadói vállalkozásokhoz fűződő megállapodásokról. Kérését a többség elutasította.
Az ülés zárt ajtók mögött kezdődött, a honatyák Pécs sajtódíjának odaítéléséről döntöttek. A díjat márciusban adja át az önkormányzat.
A nyilvános ülés a tűzoltóság 2011-es munkájáról számolt be Kordé Norbert tűzoltó alezredes parancsnok. Az elhangzottakról külön cikkben számol be lapunk.
Frissítve (10:36)
A közterületi dohányzással kapcsolatos jogszabályváltozások miatt a város helyi rendeletét is módosítani kellett. Oszoli Dénes (Fidesz-KDNP) több apróbb változtatás is javasolt; többek között azt, hogy ezentúl, ha az intézmény kijelöl ilyen helyet, a közintézmény bejáratótól számított öt méteres határon kívül ezentúl rá lehessen gyújtani. A korábbi városi rendelet 50 méteres tilalmat tartalmaz ugyanis.
Kővári János (ÖPE) azt javasolta, foglalják rendeletbe, hogy a vendéglátóhelyek biztosítsák a bejáratok közelében a szemeteseket, csikktartókat. A nemdohányzók védelme irányába tartó lépéseket mind Tóth Bertalan (MSZP), mind Gyimesi Gábor (Jobbik) támogatta. Azt azonban megjegyezték: a lakosság szemléletformálásához nem feltétlenül csak tiltásokkal lehet eljutni.
Frissítve (11:22)
A teljes tiltás Kóbor József (LMP) szerint is betarthatatlan, ő Tóth Bertalan módosító indítványához csatlakozott, s azt mondta: táblákkal kellene jelezni a dohányzási tilalmat a játszóterek környékén, ahol szintén tilos a dohányzás 50 méteres távolságon belül.
Az elhúzódó vitában Kővári János feltette a kérdést: ha a város már amúgy is tiltja a közterületi alkoholfogyasztást, akár a dohányzást is be lehetne tiltani. Ha a szabadságjogokat vizsgáljuk, szerinte a város ugyanúgy következetes lehet, mint a koldusok esetében, a kéregetést is betiltotta ugyanis az önkormányzat a közelmúltban. Nagy Csaba alpolgármester (Fidesz) azt mondta, több módosítással is egyetért, így szerinte is szükség lesz figyelemfelhívó táblák elhelyezésére.
A közgyűlés végül támogatta a táblák elhelyezését, azt a módosítót, hogy a óvodák ötvenméteres körzetében is megtiltsák a dohányzást.
A közgyűlés szünetet tart.
Frissítve (12:29)
Kisebb mértékben változik a parkolási rendelet. Többek között megszüntetik a pótdíjazást akkor, ha utólag igazoljuk, hogy volt bérletünk, illetve behajtási engedélyünk. Emellett a belvárosban, a forgalomcsillapított övezetekben a belterületi garázzsal nem rendelkezők is válthatnak kedvezményes parkólóbérletet a lakóhelyüket környező parkolási zónákban. Eddig ők csak a csillapított övezetbe váltott kedvezményes árú engedéllyel parkolhattak közterületen, ám parkolóhely sokszor nem jutott nekik.
Frissítve (12:45)
A közgyűlés a tömegközlekedés átszervezéséről tárgyal. Páva Zsolt polgármester bejelentette: azt szeretnék, ha áprilistól a Tüke Busz Zrt. lenne Pécs busztársasága, s az anyagi gondok, adótartozások által sújtott Pécsi Közlekedési Zrt.-től vegyék el ezt a tevékenységet. A polgármester azt mondta, szeretnék garantálni egy stabil céggel a tömegközlekedés zavartalanságát, ezért van napirenden a döntés.
Schmuck Roland (MSZP) nem értette, mi alapján használhatja a Tüke a PK nemrég visszakapott buszait, az ingatlanjait. Annak a félelmének adott hangot, hogy amennyiben a PK Zrt. csődbe megy, a vagyontárgyait, így a buszait és az ingatlanjait is elbukhatja. Azt mondta, ha elindul a PK felszámolása, ismét veszélybe kerülhetnek a buszok, az épületek. Gyimesi Gábor arra kért biztosítékot, hogy a dolgozók az új cégben is változatlan feltételekkel vehessék fel a munkát.
Csizi Péter azt mondta, másfél hónapja van az önkormányzatnak április 1-ig, addig, amíg a Tüke Busznak át kell vennie a közösségi közlekedést, mindent a helyére tegyen. A munkavállalókról a munkaügyi jogutódlás eljárását említette, mint mondta, ez garantálja, hogy a feltételek nem változnak. A PK adóhatósági kötelezettségeiről elmondta, még komolyabb büntetésekre számíthat a társaság, ezért is kell most lépni.
Schmuck Roland azt javasolta, napolják el a döntést addig, amíg nem ismertek az átalakulás konkrétumai. A felvetést elutasította a közgyűlés többsége, ám az eredeti előterjesztést elfogadta. Áprilistól így a Tüke Busz Zrt. lesz a pécsi közösségi közlekedés szolgáltatója.
Kulturális és gazdasági együttműködést kötött a város Aix-en-Provence-szel. A részletekkel kapcsolatban külön anyagban foglalkozunk nemsokára.
A közgyűlés ebédszünetet tart fél háromig.
Frissítve (14:37)
A POSzT-ra idén is 75 millió forintot ad az önkormányzat, s hasonlóan komoly támogatást kap a fesztivál az államtól is. Stenczer Béla mellé Révész Mária csatlakozik fesztiváligazgatónak.
Frissítve (15:12)
A Leőwey Gimnázium sorsáról tárgyal a testület. Mint megírtuk, a két év múlva esedékes költözésre a város a Bőrklinika területét szemelte ki. Meixner András (MSZP) több aggályt is megfogalmazott; szerinte a érdemes lenne megvárni, hogy pontosan miként alakul a közoktatási rendszer átalakítása. Azt javasolta, a Leőwyt inkább a kiürítés alatt álló Széchenyi Gimnázium épületébe költöztessék inkább. Feltette a kérdést, hogy az államnak építjük-e az új iskolát? Mint ismert ugyanis, nem tisztázott még, hogy az iskolaépületek tulajdona is átszáll-e az államra a rendszer működtetésének átvételekor. Trombitás Károly (Fidesz) azt mondta: a város komoly, milliárdos támogatást kapott az államtól az új iskolaépület létrehozására, s a pénzt másra nem lehet felhasználni. Ilyetén szerinte hátrány nem származhat a lépésből, hozadék viszont annál inkább.
Frissítve (16:09)
Pályázatot írt ki a város a szociális intézmények és iskolák közétkeztetésére. Nagy Csaba alpolgármester szerint nagyobb súllyal szerepeltetik majd a magyar termékeket az étlapon, s minőségibb lesz a szolgáltatás.
Frissítve (16:52)
Év végéig rendezi 500 milliós adósságát a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. működéséhez a társaság 49 százalékával rendelkező, a menedzsmentjogokat is gyakorló KÖZGÉP Zrt. cége, a Manufaktúra-Befektető Kft. A részletekről sajtótájékoztatót is tartottak a felek február 16-án. KLIKK IDE!
Frissítve (17:02)
A közgyűlés olyan témák tárgyalásával folytatja munkáját, amelyeknek önálló cikket szentelt számukra lapunk, vagy kevésbé fajsúlyosaknak számítanak.