Végleg veszélybe került a Mecseki Bányászati Múzeum. Vagy átveszi a város, vagy bezár. A pécsi gyűjtemény havi 600 ezerbe kerül, de ennyi pénze nincs a tulajdonosnak.
Szekeres István 32 évig dolgozott a Mecseki Szénbányánál. Büszke arra, hogy neki és társainak is sok munkája fekszik abban, hogy Kertváros és Uránváros felépült.
– Két unokám van, egy 24 éves és egy 18 éves lány – meséli Szekeres István nyugalmazott bányász. – Szoktam velük beszélgetni, hát nem tudják elképzelni a bányát, hogy mi is volt az – folytatta.
Többek között emiatt fontosak a múzeumok. A pécsit a soproni székhelyű Központi Bányászati Múzeum üzemelteti. A bányabezárás után szétszórt emlékeket kilenc évvel ezelőtt vették át és rendezték el. A föld alatti tárlat mellett az új, külszíni részleg az EKF évében létesült.
A múzeum igazgatója, Bircher Erzsébet azt mondta lapunknak, hogy mivel a soproni anyacégnek a korábbi 43 helyett mindössze ötmillió forint állami támogatást ítéltek meg tavaly – amit máig nem kaptak meg, nagy problémát jelent a bányamúzeumok üzemeltetése. A pécsi egység tavaly 5,9 milliós hiánnyal zárta az évet.
– Van bevételünk és van kiadásunk, a kettő között 8 millió a különbség – magyarázza Csete András, a KBM Mecseki Bányászati Gyűjtemény vezetője. – Lógunk, mint Mohamed koporsója a levegőben. Amennyiben a város nem tudja megszerezni, és nem tudja finanszírozni ezt az összeget, akkor a múzeumot felszámolja Sopron – tette hozzá.
Ha átvenné a pécsi gyűjteményt a város, akkor az a Janus Pannonius Múzeum részévé válna, ha nem, be kell zárni. Egyelőre folynak a tárgyalások az önkormányzat és a Központi Bányászati Múzeum között. A soproniak minél előbb lepasszolnák a múzeumot, az ugyanis havonta 600 ezer forint kiadást jelent, pénzük viszont nincs.
A kincstári vagyonkezelővel kötött megállapodás értelmében a múzeum gyűjteménye az államot illeti. A Központi Bányászati Múzeumhoz tartozó állandó tárlatok közül a várpalotait már átvette az ottani városvezetés, az oroszlányi önkormányzat évi 3 millió 800 ezer forint támogatást ad az üzemeltetéshez, a gánti pedig csak nyáron látogatható, így önmagát tartja fenn.