A fenntarthatóságról, környezettudatosságról szólnak április utolsó napjai Pécsen. A Biokom NKft. több zöldprogramot is szervez, a sort közösségi faültetés és facsemeteosztás nyitotta meg április 28-án, hétfőn a Domus parkolónál.
Mint arról lapunk is többször írt, a pécsi önkormányzat 2022-ben sikeresen pályázott az Európai Unió „100 klímasemleges város misszió” – vagy más néven NetZeroCities – programjára. A város ezzel vállalta, hogy működése 2030-ra nettó zéró karbonkibocsátásúvá válik, amihez persze támogatást is kap.
– A NetZeroCities nemcsak feladatokat és célokat határoz meg, hanem lehetőségeket is teremt, hogy a város közvetlen európai uniós forrásokra pályázzon – hangsúlyozta az eseményen Kőhegyi Csaba, a Biokom stratégiai és köztemető vezetője.
Mint felidézte, a társaság „Az energiaátmenet útjainak modellezése Pécsett és Miskolcon” című projekt keretében 2024-ben nyert támogatást a közlekedési rendszerek fejlesztésére. A programban egy kijelölt városi területen vizsgálták a lakosság közlekedési szokásait, majd – szintén a pécsiek bevonásával – munkacsoportokon elemezték a különböző konkrét átalakítási helyszíneket. Most pedig, egy másik projekt keretében, a zöldakciók kerülnek fókuszba.
A társaság április 23-án a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel közös rendezvényén a Köztársaság téren helyezett el madár- és denevérodúkat, valamint rovarhotelt. Pár napra rá pedig a Domus parkolónál szerveztek közösségi faültetést és a csemeteosztást, amit egy ismeretterjesztő előadással kötöttek össze. Nagy Ervin, a Biokom főkertészeti csoportvezetője a városi zöldfelületek jelentőségéről, valamint a közterületi faültetés szakszerűségéről beszélt. Ahogy kifejtette:
– a városok terjeszkednek, egyre nagyobb a forgalom, a burkolt felültetek pedig egyre több hőenergiát vesznek fel és sugároznak vissza. Ezeket a negatív hatásokat a zöldfelületek növelésével tudjuk tompítani,
– a faültetés ennek az egyik legnépszerűbb formája, viszont sok korlátja van. A városi környezetben sok objektum jogszabályi védelem alatt áll (például a közművezetékek és -alagutak, különböző infrastruktúra elemek). Ezért a faültetést is meg kell tervezni, egyeztetni kell az érintett szolgáltatókkal, területhasználókkal,
– a közterületi faültetésnek ráadásul van magyar szabványa, amelyet a Magyar Faápolók Egyesülete dolgozott ki. Ebben többek között szerepel, hogy milyen növények ültethetők ki, a különböző fákhoz milyen méretű ültetőgödörre van szükség, illetve az, hogyan kell ápolni a fákat a telepítés után,
– mindemellett még arra is kell figyelni, hogy olyan növények kerüljenek ki, amelyek jobban bírják nemcsak a szélsőséges időjárást, de a városi környezetet is. Ezekhez az őshonos fajok sok esetben nem tudnak alkalmazkodni.
Mindezek figyelembevételével választották ki azokat a fajokat, amelyeket a Domus parkolónál elültettek, valamint azokat, amelyeket a lakosságnak osztottak ki. Összesen ötven facsemete talált gazdára, amelyek között volt magyaltölgy (ami egy örökzöld tölgyféle), gránátalma (ami csak tavasz végén kezd hajtani, hogy a levelei ne fagyjanak el), mályvacserje (amely jól bírja a szárazságot is), illatos lonc (ami enyhébb teleken nem hullajtja le leveleit), illetve törpe gránátalma (ami szintén jól bírja a meleget és a szárazságot).
A programsorozat április 29-én egy előadással folytatódik a Pepita Közösségi térben, ahol a magaságyásokról és a komposztálásról lesz szó. Április 30-án pedig a Pécsi Tudományegyetem Botanikus kertjében a már működő esőkertet mutatják be az érdeklődőknek. További részletek ezen az oldalon olvashatók.