Hirdetés

Bizonyára neked is feltűnt már, hogy az utóbbi időben egyre többet hallani arról, miként használják fel a közösségi oldalak a felhasználók adatait – most éppen a mesterséges intelligencia fejlesztése került a figyelem középpontjába.

A legfrissebb hírek szerint az egyik legismertebb platform új AI-modelljét a felhasználók nyilvánosan elérhető tartalmaiból szeretné „megtanítani”.

Ha már a tanulásnál tartunk, az Amazing AI vállalkozóknak összeállított anyagai jó alapot adnak arra, hogy a cégek könnyen beépítsék a mindennapi munkájukba a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket. Különböző oktatóanyagok, kipróbált praktikák, promptok, friss hírek várják az informálódni vágyókat.

Kanyarodjunk vissza az eredeti témához és nézzük meg, hogyan kerülhetjük el, hogy a Facebook a te adataidat használja fel az AI tanítására.

Amit megosztasz, az már nem csak a barátoknak szól

Gondolj csak bele: amit posztolsz, amilyen megjegyzést írsz, vagy amit egy chatbotnak küldesz üzenetként, az mostantól egy gépi tanulási rendszer „tankönyvévé” válhat. Ez a változás elsőre nem is tűnik olyan borzasztónak, de valójában a személyes online jelenléted egy új szerepet kap. A barátaidon és ismerőseiden túl már egy algoritmus is látja a gondolataidat, amely ezekből próbál „tanulni”.

Nem kötelező részt venni benne

A jó hír az, hogy van lehetőség nemet mondani erre. Ha zavar, hogy a tartalmaid – még ha nyilvánosak is – egy AI-modell alapanyagává válnak, tehetsz ellene. A közösségi oldal beállításai között elérhető egy adatkezeléssel kapcsolatos űrlap, amelyen keresztül jelezheted, hogy nem szeretnéd, ha az adataidat ilyen célra használnák. Ez egy egyszerű folyamat, és ha kitöltöd, egy visszaigazoló üzenetet is kapsz, amely megerősíti, hogy kérésedet elfogadták.

De van egy apró csavar is

Fontos tudni azonban, hogy vannak esetek, amikor ha nem engedélyezed az adataid felhasználást, akkor is bekerülhetnek a rendszerbe. Ha például mások olyan tartalmat tesznek közzé, amelyben te is szerepelsz – mondjuk egy közös fotó vagy egy hozzád kötődő komment –, akkor ezekre már nincs teljes rálátásod. Ilyenkor az adataid mégiscsak megjelenhetnek az AI „tudástárában”.

Mit érdemes mérlegelni?

Ebben a helyzetben talán az a legfontosabb, hogy tudd: jogod van dönteni arról, hogyan kezelik az online jelenléted nyomait. Az adatvédelem ma már túlmutat a jogi kérdésen, nagyon is személyes ügy lett. Érdemes tehát időt szánni arra, hogy átnézd a beállításaidat, és ha szükséges, módosíts rajtuk.

Ne feledd, a közösségi felületek jellemzően gyorsan változnak, és amit ma még természetesnek veszünk, az holnap már egészen más jelentést kaphat. Egy kis tudatossággal viszont megőrizheted a kontrollt a digitális életeden belül is.

Ha nem szeretnél része lenni ennek az új iránynak, bátran élj a lehetőséggel, és állítsd be úgy a fiókodat, hogy az valóban téged képviseljen – és ne egy tanulni vágyó algoritmust szolgáljon.

(x)

Hirdetés