Hogyan juthat közvetlen uniós támogatásokhoz Pécs a következő években? Többek között erről is tárgyalt a városvezetés a Vilniusban megrendezett Cities Mission Conference 2025 eseményen. A pécsi delegáció szakmai javaslatokat is tett a klímasemleges városokat támogató uniós program fejlesztésére, miközben új pályázati lehetőségekről és fontos brüsszeli egyeztetésekről is döntés született.
A litván főváros (kiemelt képünkön) adott otthont az idei találkozónak, amely az Európai Unió száz klímasemleges mintavárosát tömörítő program éves kiemelt eseménye. Az konferencián Pécs városvezetése is részt vett egy delegációval, hogy közvetlenül az Európai Bizottság döntéshozóival egyeztessen a jövő városfejlesztési forrásairól.
A konferencia különösen fontos időpontban zajlott, hiszen nemrég alakult meg az új Európai Bizottság, és a következő uniós költségvetési ciklus tervezése is most van folyamatban. Ebben a helyzetben kiemelten számít, hogy a városok hogyan tudnak közvetlen támogatásokhoz jutni. Pécs pedig élni kíván ezzel a lehetőséggel.
A rendezvényen Péterffy Attila polgármester és Ruzsa Csaba gazdasági ügyekért felelős alpolgármester részt vett a missziós városok polgármesterei tanácsadó testületének (Cities Mission Mayors Advisory Group) zárt körű ülésén is. Itt több európai városvezetővel közösen szakmai javaslatot tettek arra, miként lehetne hatékonyabban elérni az uniós fejlesztési forrásokat a régiók számára, különösen annak fényében, hogy a korábbi Európai Regionális és Fejlesztési Alap források szerepe várhatóan csökkenni fog.
A konferencián megerősítették: Pécs elkötelezett abban, hogy a zöld átállás és a városi klímacélok mentén aktív pályázóként jelenjen meg az uniós térben. Új pályázatok benyújtásáról is egyeztetések zajlottak, melyeket ősszel tervez beadni a város.
– A pécsiek érdekében dolgozunk Brüsszelben is. Az a célunk, hogy a város minél több közvetlen támogatáshoz jusson a következő években. Vilniusban konkrét javaslatokat tettünk le az asztalra arra, hogyan gyorsíthatók fel a pályázati eljárások, és miként tudunk valódi helyi fejlesztéseket megvalósítani – mondta Péterffy Attila.
A városvezetés várhatóan olyan fontos uniós döntéshozókkal is tárgyalási lehetőséget kap, mint az Európai Bizottság kohéziós forrásokért felelős alelnöke, Raffaele Fitto, aki az uniós pénzek elosztásának egyik kulcsszereplője. A találkozóra a tervek szerint júniusban kerül sor.
A Vilniusban szerzett tapasztalatokat és jó gyakorlatokat Pécs igyekszik a helyi fejlesztéspolitika alakításába is beépíteni.
Péterffy Attila a Facebook-oldalán is beszámolt az eseményről: