Civil szervezetek rendeznek nyilvános fórumot a pécsi települési támogatásokról május 16-án a Trafikban. A kerekasztal beszélgetés után egy vitaszínházi előadás a szociális ellátások témáját járja majd körül.
Magyarországon az állam egyre inkább magára hagyja a nehéz anyagi körülmények között élő embereket – írja sajtóközleményében az Utcajogász Egyesület. Ez pedig felvet olyan kérdéseket, hogy kinek a feladata az állami ellátórendszer hiányosságait pótolni, illetve hogy egy önkormányzat mit tehet a rászorulókért, az anyagi eszközökön kívül milyen együttműködésekkel, szövetségekkel támogathatná a város szegénységben élő lakosait?
Ezek a kérdések kerülnek majd fókuszba a nyilvános fórumon, amely öt civil szervezet – a Pécsi Civil Lakhatási Szövetség, a Mindenki Pécsért Egyesület, a Város Mindenkié Pécs, az Utcajogász Egyesület, valamint a Mosolymanó Egyesület – összefogásában valósul meg május 16-án a pécsi Trafikban (Perczel utca 22.).
Ahogy a közlemény kiemeli, 16 órától egy kerekasztal-beszélgetést hallgathatnak meg az érdeklődők a pécsi települési támogatásokról. Ezen szakmai hozzászólóként részt vesz dr. Kamarás Péter, a város Népjóléti és Civil Bizottságának elnöke, Bognár Szilvia civil tanácsnok, Sándor Andrea, a pécsi családok átmeneti otthonát működtető Kapocs Nonprofit Közhasznú Kft. vezetője, Nagy István, az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ igazgatója, valamint dr. Szatmári Andrea, az Utcajogász Egyesület lakhatási és szociális jogi koordinátora.
A szervezők célja, hogy nyilvános, társadalmi vitát indítsanak el a helyi szociális támogatások kérdéseiről és problémáiról, hogy felhívják a figyelmet az ellátórendszer hiányosságaira, és hogy változást kezdeményezzenek a nehéz körülmények között élő emberek önkormányzati támogatásának ügyében.
Ezt követően 19 órakor kezdődik az Utcajogász új, Segélykilátás című vitaszínházi előadása, amely a szociális ellátások témáját járja körül. A vitaszínház során színházi jelenetekkel emelnek ki az alkotók egy-egy fontos témát, majd lehetőséget adnak a közönség tagjainak, hogy azt alaposan megvitassák – írja az egyesület.
„Kevés fontosabb dolog van mostanában, mint hogy újra megtapasztaljuk, képesek vagyunk egymással kulturáltan vitatkozni. A politikai közbeszéd és a kommentkultúra sajnos fényévekre távolított minket attól, hogy egymás szemébe nézve, a másikra odafigyelve mondjuk el véleményünket a közéletet, a társadalmat érintő kérdésekről. A Segélykilátás című előadásnak lényeges komponense, hogy benne az Utcajogász tagjai is megszólalnak, és szakértőként beszélnek a szegénységet övező jogi környezetről” – mondta el Szivák-Tóth Viktor, a Szkéné Színház drámapedagógiai műhelyének vezetője, az előadás egyik alkotója.
A programokon való részvétel ingyenes, ám a vitaszínház férőhelyei limitáltak. Regisztrálni ezen az űrlapon keresztül lehet.
Kiemelt képünk forrása: Schneider Márton