Újságírók, tartalomgyártók, civilek szerveztek megmozdulást Kéretlen tartalom címmel a hivatalosan átláthatóságinak nevezett, bírálói szerint inkább ellehetetlenítési törvénytervezet ellen Pécsett. Körülbelül 1000-1500 ember gyűlt össze a Széchenyi téren szombat délután öt órára.
Tölgyfa Gergely színész, drámapedagógus moderálása mellett több mint egy tucat pécsi vagy pécsi kötődésű újságíró, tartalomgyártó, és civil aktivista szólalt fel a rendezvényen. Volt, aki videós formában mondta el véleményét, és volt, akinek szövegét a moderátor olvasta fel. Az alábbiakban a felszólalók fontosabb mondatait, gondolatait olvashatják.
Ungár Tamás újságíró, a Népszabadság egykori munkatársa: Aki az országot tönkreteszi, azt úgy hívják, hogy hazaáruló, a hazaárulók elleni küzdelemben kér segítséget. Elmaradt volna a rendszerváltás, ha ezt a törvényt 1988-ban fogadják el.
Nemes Márk közösségszervező, médiakutató, slammer: Nem muszáj büntetnie a hatalomnak, elég megfélemlítenie. A szavainkért jönnek. Manapság elég, ha elveszik a kedvet a szólástól. Vissza kell vennünk a szabadságot. Először a civilekért jönnek, aztán a sajtóért, aztán nem fogjuk tudni, mi történik.
Tasnádi Zsófia, az Élménytár Tanoda vezetője: Azért vagyunk veszélyesek, mert kimondjuk, bajok vannak az oktatásban és a gyermekvédelemben. Mindenkinek joga van beleszólni a politikába.
Bakó Bea jogász, újságíró: Akkor tud tartósan szabad lenni a sajtó, ha az olvasói tartják el. Ezt akadályozná meg ez a törvény. Megint eljutottunk a nyílt cenzúrához. Egyre gyorsabban menetelünk a diktatúra felé vezető úton. Csak magunkra számíthatunk. Itt az ideje, hogy megmutassuk, nem alattvalók vagyunk.
Schell Bence, a 7300 újságírója, videós bejelentkezéssel: Leuralták a médiapiacot, most pedig nem a hazát féltik, hanem a hatalmukat.
Kövér András Kövi, aki soha nem szólalt még fel ilyen rendezvényen, erre az alkalomra írt slammel készült.
Bosák Levente pedagógus, civil: Örül, mert lehet segíteni különböző társadalmi csoportoknak, például az adó egy százalék felajánlásával, a sajtó támogatásával. Végre meg kéne érteni, hogy függetlenek vagyunk a hatalomtól. Legyünk szuverének. Legyünk már végre normális emberek.
Racskó Ádám, a törvény elleni első budapesti tüntetés kezdeményezője: A magyar nép nem érzi úgy hogy Orbán Viktor az ő érdeküket képviseli. Úgy kéne kormányozni, hogy ne lehessen őket kritizálni. A civil szervezetek a kormány helyett végeznek hatalmas munkát.
Vági Márton újságíró (Tölgyfa Gergely olvasta fel a szövegét): Nem az a hazaáruló, aki milliárdokat lop, hanem az, aki mindenről beszámol? Hát menjenek ezek a picsába. Az orosz érdekeket kiszolgáló politika veszélyezteti a szuverenitást. Ők a hazaárulók, nem mi. Nyerni fogunk.
Pitz Dániel közéleti tartalomgyártó a kormánypárti szavazókhoz szólt: Komolyan gondoljátok, hogy mi tönkre akarjuk tenni az országot? Utaztatok már a Mávval? Egy 15 éve teljhatalommal kormányzó hatalmat újságcikkekkel el lehet téríteni? Másokat vádolnak a szuverenitás megsértésével, de ők maguk teszik ezt, például Le Pen támogatásával, vagy a magyarellenes román elnökjelölt melletti kiállással. Miért nem sikerpropagandát folytat a kormány, ha itt minden rendben van?
Bogos Csaba tartalomgyártó: Ahogy 1956-ban a mecseki láthatatlanoknak, nekünk is bátorságra van szükségünk. Ez a törvény nem az átláthatóságról szól, hanem a teljes kontrollról. Putyintól lopták ezt is. Mi, akik itt vagyunk, nem a haza ellen vagyunk, hanem érte. Minél jobban támadnak minet, annál inkább csináljuk.
Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője: a pedagógusok lépjenek be a szakszervezetbe, így könnyebben jutnak segítséghez, például jogsegélyhez, amire most hatalmas az igény. Nyugat-Európában a munkásosztály a szakszervezetek által erősödött meg.
Balogh Robert író, újságíró: Orwell könyvének több jelenete a ráismerés borzalmát jelentheti sokunknak. Orwellnek nemcsak igaza volt, hanem igaza lett. Az 1984 elnyomó rendszerének jelmondata: A háború béke, a szabadság szolgaság, a tudatlanság erő. Ami tavaly a könyvfóliázás volt, az idén a kitekert szuverenitásvédelem. Én nem ilyen országot akartam, ahol törvénnyel fenyegetik, aki kimondja, hogy a király meztelen.
Pankotai Lili tartalomgyártó, slammer: Ez a törvény olyan, mint egy lebetonozott homokozó. Ez nem a haza védelme, hanem a hatalomé. Ez nem haza, ez birtok, uradalom. Aki eladja a szabadságát, az nem szuverén, az egy bóvli diktátor egy akciós országban. A golfpályás demokráciát féltik. Félnek, mert vége van. Kapaszkodnak az utolsó fűszálba. Viktor, szívesen kikísérünk benneteket a történelem hátsó kijáratán. Mert mi vagyunk a jelen és a kibaszott jövő.
Babos Attila újságíró: Sokat elárul a hatalomról, hogy kiket akarnak hosszú évek óta ellehetetleníteni és jegyzékre tenni. Csak most végre le merték írni. Sokat elárul a hatalomról, hogy szerintük mi a sajtó? Ami őket kizárólag dicséri, az ellenfelükbe folyton belerúg, és az igazsággal nem foglalkozik. Az elnémítási törvénytervezet abszurd, de már az tűrhetetlen volt, amit a hatalom az elmúlt 8-9 évben tett a magyar sajtóval és a közmédiával. Mi éppen a közélet átláthatóságáért küzdünk, ők meg attól félnek a legjobban. Nem fogok hallgatni, amikor az már nem tisztességes. És a hallgatás most nem az, mert azzal szemben az elhallgattatás és a totális hatalom vágya áll.