Péterffy Attila az Európai Polgármesterek Szövetségének elnökségi tagjaként szeretné elérni, hogy a szövetség tagjai kellő összefogással és közös fellépéssel hatékonyabban tudják megvalósítani a fenntartható városfejlesztési célokat.
Ahogy arról Péterffy Attila nemrég a Facebook-oldalán beszámolt, Pécs május közepén bemutatkozott az Európai Polgármesterek Szövetségének politikai testületében. A polgármester immár a szövetség igazgatótanácsi tagjaként képviseli Pécset, ennek apropóján mutatta be a várost a testület tagjainak egy online prezentáció keretében. A beszélgetés angol szövege a szövetség honlapjára is felkerült, az alábbiakban ebből szemezgetünk.
A szöveg szerint Péterffy Attila kiemelte: igazgatósági tagként a célja a közepes méretű városok képviselete a szövetségen belül, valamint szorosabb együttműködés kialakítása a zöld átállás felgyorsítása érdekében.
A kérdésre, hogy polgármesterként mik a prioritásai, és ezek hogyan illeszkednek Pécs hosszú távú fenntarthatósági víziójához, Péterffy Attila a következőket mondta:
„Amikor 2019-ben átvettem Pécs vezetését, megbízást kaptam a pécsiektől, hogy vezessem ki a várost a depressziós, eladósodott, jövőképtelenség állapotából. Azóta helyben hozott, kollektív döntésekkel építjük újjá Pécset, olyan közösséget formálunk, amely tiszteli a párbeszédet, és képes biztosítani a hosszú távú fenntartható fejlődést. Ennek kulcsfontosságú része a város fenntarthatósági céljainak meghatározása, amelyeket a közgyűlés civil és politikai szereplőivel közösen tűztünk ki. A város a klímasemlegesség és az intelligens városfejlesztés felé halad, felelősen gazdálkodik erőforrásaival, támogatja a fenntartható beruházásokat és ösztönzi a tudásalapú, környezet- és egészségbarát ipari tevékenységeket. Egyik fő célunk, hogy Pécs továbbra is vonzó maradjon a fiatalok számára, miközben tovább erősíti a fővároson kívüli kulcsfontosságú kulturális központ szerepét. Ebben a törekvésben kiemelten fontos a művészi autonómia és a civil szektor megbecsülése.”
Azok közül a folyamatban lévő pécsi fejlesztések közül, amelyek segítenek elérni a szövetség fenntarthatósági céljait, a polgármester egy konkrét projektet emelt ki, amely reményei szerint sok város számára nyújthat majd kézzelfogható hasznot.
„Egy pécsi cég 2007 óta foglalkozik üzemanyagcellákkal. A cég szakemberei jelenleg egy hidrogénüzemű elektromos jachton, és egy hidrogén-elektromos hibrid hulladékgyűjtő jármű prototípusán dolgoznak. Utóbbi, a cég várakozásai szerint, 2025 végére el is készülhet. Őszintén remélem, hogy Pécs egy napon ezzel a projekttel hozzájárulhat egy tisztább levegőjű Európa megteremtéséhez” – mondta Péterffy Attila.
Mint mondta, a Polgármesterek Szövetségének elnökségi tagjaként szeretné, ha a kellő összefogással és közös fellépéssel hatékonyabban tudnák megvalósítani a fenntartható városfejlesztési célokat.
„Számos európai város szembesül ugyanazokkal a kihívásokkal – legyen szó a közlekedés környezetbarátabbá tételéről, az energiahatékonyság javításáról vagy a fenntartható közszolgáltatások biztosításáról. Ha ezeket a fejlesztéseket nem városonként külön-külön, hanem együttesen valósítanánk meg, jelentősen csökkenthetnénk a költségeket és felgyorsíthatnánk a kivitelezést. Például elektromos buszok vásárlásakor a városok együttműködve és közvetlenül a gyártókkal tárgyalva sokkal jobb feltételeket biztosíthatnak. Számunkra nem az a prioritás, hogy a támogatás közvetlenül az egyes városokhoz kerüljön, hanem az, hogy azt a lehető leghatékonyabban használják fel közös céljaink szolgálatába” – fogalmazott a polgármester.
A fenntarthatóság terén elért eredményei közül Péterffy Attila a pécsi távhőrendszer klímabarát modelljévé alakításában vállalt aktív szerepére a legbüszkébb, mondta az erre vonatkozó kérdésre. Kiemelte: ezt az önkormányzat és az általa akkoriban vezetett erőmű között 2000-ben kötött hosszú távú hőszolgáltatási szerződés tette lehetővé, amely mindkét fél számára jelentős előnyöket biztosított.
„Megbízható és bőséges hőenergia-forráshoz jutott a város, miközben az energetikai társaság kiszámítható környezetet kapott, amelyben a fenntarthatóságot szem előtt tartva hosszú távú beruházásokat hajthatott végre. Ennek a folyamatnak a részeként az egykori széntüzelésű erőmű két ütemben tért át a megújuló energiaforrásokra. Ennek az átalakulásnak köszönhetően 2013 óta Pécsett több mint 30 ezer távfűtéses otthon és közel 50 közintézmény fűtésének 99 százaléka megújuló energiaforrásból származik. Ez a jelentős fejlesztés alapozta meg, hogy polgármesterként kezdeményezzem a Pécsi Klímaegyezmény megalkotását, amit 2023 szeptemberében írtunk alá kulcsfontosságú partnereinkkel. Ez több, mint egy dokumentum – ez egy közös kötelezettségvállalás, amely meghatározza a város legfontosabb fenntarthatósági céljait” – idézte fel Péterffy Attila.
Végezetül hangsúlyozta, hogy a fenti kezdeményezés döntő szerepet játszott abban is, hogy Pécset beválasztották az Európai Bizottság Net Zero Cities missziójába.