Magyar festmény is látható a Montréali Szépművészeti Múzeum szombaton megnyitott Berthe Weill, a párizsi avantgárd műkereskedője című kiállításán. Czóbel Béla Ülő fiúk című alkotását a pécsi Janus Pannonius Múzeum (JPM) Modern Magyar Képtára adta kölcsön.
Ahogy a JPM sajtóközleményében olvasható, a nagyszabású tárlatot, amelyhez számos európai és tengerentúli múzeum és magángyűjtemény anyagából válogatott anyagot a kurátor, először New Yorkban láthatta a nagyközönség. Innen vándorolt Montréalba, utolsó helyszíne pedig a párizsi Musée d’Orangérie lesz.
A kiállítás Berthe Weill műgyűjtő és galerista munkásságát mutatja be, aki pályafutása során mindvégig a fiatal, feltörekvő tehetségek felkarolását tekintette fő feladatának; olyan művészek indulását egyengette, mint Pablo Picasso, Raoul Duffy, Marc Chagall, Amadeo Modigliani vagy Henri Matisse.
A magyar avantgárd művészet egyik meghatározó alakja, Czóbel Béla szintén Berthe Weill felfedezettjei közé tartozott – emeli ki a pécsi intézmény. Korai, a fauvizmus irányzatához kapcsolódó munkáit Weill olyan sokra becsülte, hogy már 1908-ban önálló kiállítást rendezett a számára (évente mindössze egyetlen művésznek lehetett része ebben a kitüntetett figyelemben). Az 1907-es Ülő fiúk egy amerikai magángyűjtőtől kölcsönzött Czóbel-portré szomszédságában látható a tárlaton.
A kiállítás szeptember 7-ig látható Montréalban, majd október 8. és január 26. között Párizsban. Az Ülő fiúk ezt követően visszatér a pécsi JPM Modern Magyar Képtár állandó kiállításába, ahol a tág értelemben vett 20. századi magyar képzőművészet kiemelkedő alkotásai között ismét megtekinthető lesz – zárul a közlemény.