Egy friss törvényjavaslat szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázhatja, a kormány pedig jegyzékre teheti azokat az újságokat, civil szervezeteket, akiknek a tevékenysége a Fidesz szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását.
Kedden nem sokkal éjfél előtt Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője benyújtotta a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatát, amely rendkívüli módon megnehezítené a külföldi támogatásokat kapó szervezetek munkáját és létezését.
A pécsi Emberség Erejével Alapítványt, valamint a Szabad Pécs, és a Mecseki Müzli szerkesztőjét kérdeztük e-mailben arról, mi a véleményük a törvényjavaslatról, és amennyiben azt a jelenlegi tartalommal elfogadják, mennyiben érintheti működésüket. A három megkérdezett szereplőben a politikától való függetlenségen kívül az a közös, hogy más források mellett külföldi támogatásokból és pályázatokból is finanszírozták tevékenységüket az elmúlt években.
Mester Zoltán, az Emberség Erejével Alapítvány kommunikációs vezetője – nemrég interjúztunk vele – a következő választ küldte lapunk megkeresésére:
„Mindig átláthatóan és nyíltan működött alapítványunk, a tevékenységünket a törvényeknek megfelelően végeztük. Ha szükséges volt, felemeltük a szavunkat az emberi jogokat sértő jogszabályok ellen, ha kellett, akkor a polgári engedetlenséget választottuk. Ezen a jövőben sem fogunk változtatni, de még elszántabban és még nagyobb odaadással dolgozunk majd. Soha ilyen nagy szükség nem volt az emberek támogatására, ezért különösen fontos, hogy ha valaki még nem tette, a hátralévő egy hétben rendelkezzen adója 1 százalékáról.”
Gűth Ervin, a Mecseki Müzli szerkesztője szerint egyedül azoknak jelent újdonságot ez a törvény, akiknek eddig kérdéses volt, hogy diktatúrában élünk-e vagy sem. A válasz innen egyértelműen igen. – De mégiscsak szégyenteljes, hogy a tervezet alapján egy bizonyíthatóan hazugságokat terjesztő, pártpolitikailag elkötelezett szervezet mondhatja meg, hogy ki dolgozik a magyar társadalom ellen. A közpénzből luxuskörülmények között működő „Szuverenitásvédelmi Hivatal” eddigi tevékenysége, a koholt vádak, szándékos csúsztatások és a vezetők arcpirító nyilatkozatai jól mutatják, hogy kik lesznek a célkeresztben – fogalmazott a pécsi újságíró, aki egyben a Telex helyi tudósítója is.
Gűth Ervin úgy véli, a pályázatoktól, támogatásoktól való függés – legyen az hazai vagy külföldi forrás – sosem jó. – A Mecseki Müzli hírlevelet éppen ezért indítottam kifejezetten olvasói előfizetésekre alapozva. Az elmúlt majdnem négy évben bebizonyosodott, hogy van igény arra, amit csinálok és szűken, de mégiscsak fenntartható a hírlevél. Emellett többször nyertem nemzetközi, nyílt, szakmai pályázatokon, de ezeknek sose a működés, hanem a gyorsabb növekedés, a fejlődés volt a célkitűzése. Illetve olyan programok indítása, cikkek írása, események szervezése, amik a helyi közélet és a nyilvánosság javítását célozták. Mondvacsinált okokból most mégis az alapvető működés került veszélybe – írta a Pécsmának. Hozzátette: a sors furcsa fintora lenne egy hasonló törvény Romániában, ami Orbán Viktor új barátjának köszönhetően nem is elképzelhetetlen.
Babos Attila, a Szabad Pécs főszerkesztője a következőket válaszolta megkeresésünkre, kérdéseinkre.
„Egy színtelen-szagtalan politikus az éj leple alatt benyújtott egy törvényjavaslatot, amelyre Putyin és Kim Dzsongun is csettintene. És csettint rá Orbán Viktor is.
Érint bennünket, mert vettünk igénybe külföldi pályázati forrásokat és kapunk olvasói támogatást, ami a legtermészetesebb dolog. Ami nem természetes, az az, hogy ez kényszer.
A leendő új pártdirektíva alapján, itt, Titániában nemcsak elterelés miatt döntöttek az orosz-szovjet típusú törvényjavaslatról, az csak mellékes haszon. Tereli a figyelmet arról, hogy az Oroszország által megtámadott Ukrajna ellen kémkedő beszervezett magyarok buktak le. Hogy Orbán Viktor egy szélsőséges magyargyűlölő román politikusnak
udvarolt. Hogy a Tisza Párt nagyon vezet a Fidesz előtt. Hogy a Matolcsy György vezette Nemzeti Bankból több száz milliárd forint tűnt el, sőt vélhetően jóval több. Hogy Orbánék Matolcsyékat futni hagyják.
A szovjet-típusú törvényjavaslat nem a benyújtóé. Ez Orbán Viktor és Rogán Antal törvényjavaslata. Nem a szuverenitásról szól. Nem az ország védelméről szól. Hanem róluk. Maguk miatt írták. Ez a félelem törvényjavaslata. A bukástól és elszámoltatástól való félelemé.
Orbán Viktorék azt szeretnék, hogy mi is féljünk. Féljen a sajtó és féljenek a közélettel is foglalkozó, nem talpnyaló civilek. Egy teszt is ez, persze, mert ha ez átmegy, akkor politikai pártokkal szemben is lehetnek még keményebbek.
Csakhogy mi nem fogunk félni, én nem félek. Mi a munkánkat tisztességgel végezzük.
Igen, nemcsak megnehezítenék ezt a munkát, hanem ellehetetlenítenék a működésünket. Amire készülnek, az törvénytelen. Nem amiatt, mert minket érint. Önnön jogán törvénytelen. A javaslat törvénytelen, mégha a szatyros köztársasági elnök alá is fogja írni. De erkölcstelen és becstelen is – és az ország elárulása.”
Az újságírás hivatás. Nem azért csináljuk, mert máshoz nem értünk, nem azért, mert más munkát nem szívesen végzünk, hanem mert hiszünk a nyilvánosságban, hiszünk a sajtóban, hiszünk abban, hogy a hatalmat ellenőrizni kell. Hogy a hatalom ellenőrzése nem valakik ellen, hanem valakikért van: az országért.
A mindenkori kormánynak is ez lenne a feladata. Mindannyiunkért dolgozni.”