A hírekből egyre többször hallani, hogy végre beköszönt a jó idő és magasabb lesz a hőmérséklet. Ennek köszönhetően egyre többen merészkednek ki a szabadba és húznak újra futócipőt.
A hideg téli hónapokat követően azonban érdemes fokozatosan, tudatosan visszatérni a rendszeres futáshoz. Ezzel nemcsak a sérüléseket kerülhetjük el, de a fejlődés is hatékonyabb lehet. Jöjjön most néhány tipp, amelyekkel eredményesen vághatunk neki a szezonnak!
- Haladjunk lépésről lépésre!
Ha télen kevesebbet vagy egyáltalán nem futottunk, ne várjuk el magunktól azt, hogy azonnal a régi formánkban tündököljünk. Még akkor sem, ha egy, az Endurance.hu által forgalmazott sportital van a segítségünkre. A heti kilométerszámot növeljük fokozatosan legfeljebb 10-15%-kal és mindenképpen iktassunk be pihenőnapokat is.
- Alapozzuk meg az állóképességet!
Tavasszal a hőmérséklet nagyon kellemes, amely motiváció szempontjából sem elhanyagolható. Tökéletes időszakot jelent a hosszabb, egyenletesebb futásokhoz. Az ilyen típusú edzések serkentik a keringési rendszert, növelik az állóképességet és a kitartást is javítják. Erre pedig óriási szükségünk lesz a versenyszezonban.
- Ne hanyagoljuk el a résztávos edzéseket sem!
A résztávos edzések remek módszerként szolgálnak a gyorsaság és a tempó növelésére, illetve az oxigénfelvevő képesség fejlesztésére. Iktassunk be rövidebb, de gyorsabb távokat, köztük pedig kocogjunk vagy sétáljunk.
- Erősítsünk célzottan!
Ahhoz, hogy a futásban jók legyünk, az erősítésekről sem szabad elfeledkezni! A törzs, a csípő és a láb izmainak erősítése nagyon fontos, ráadásul sérülések is kevesebb eséllyel alakulnak ki akkor, ha ezek a területek kellően edzettek. Végezzünk súlyzós vagy saját testsúlyos edzést heti néhány alkalommal, és szakítsunk időt a mobilizációra is!
- Soha ne hagyjuk ki a bemelegítést és a nyújtást!
A bemelegítés és a nyújtás a futóedzés azon része, amelyet sokan hajlamosak elbliccelni. Ez azonban óriási hiba, hiszen a megfelelő bemelegítés előkészíti a szervezetet az intenzív testmozgásra és hozzájárul a sérülések elkerüléséhez. A nyújtás pedig tökéletes levezetés, amely során érdemes SMR hengert vagy egyéb masszázseszközöket is alkalmazni.
- Táplálkozzunk tudatosan!
Hosszabb futások előtt elengedhetetlen a kellő fehérjebevitel. Ilyenkor válasszunk gyorsan felszívódó, egyszerű ételeket, amelyek nem terhelik meg túlságosan a gyomort.
- Pótoljuk a vitaminokat és az ásványi anyagokat!
Az edzés közben jelentkező izzadással rengeteg ásványi anyagot vesztünk, ezek pótlása fontos. Gondoskodjunk a magnézium, a kálium, a cink és a D-vitamin beviteléről, pláne hosszabb edzéseket követően. A megfelelő táplálékkiegészítők használata a regenerációt és a teljesítményt is fokozhatja.
A tavaszi futószezon nagyszerű lehetőség arra, hogy új lendületet vegyünk és megalapozzuk a nyári versenyformát. Ha figyelünk a fokozatosságra, a helyes táplálkozásra, valamint a regenerációra, akkor nemcsak élvezetesebbé válnak az edzések, de hatékonyabban is fejlődhetünk.
(x)