Hirdetés

Vene-Halász Ritával, az önkormányzat Időskorúak Szociális Intézményének (ISZI) igazgatójával beszéltünk az idősotthonokban történt fontosabb változásokról, felújításokról, valamint az intézmény fejlesztésének legnagyobb kihívásairól.

– Tavaly májusban vette át az ISZI vezetését. Össze tudná foglalni, hogy ebben az elmúlt másfél évben az intézmény otthonaiban milyen változtatásokra volt szükség?

– Mikor átvettem az intézmény vezetését, célkitűzésem volt, hogy az ISZI-ben ellátott idősek a leginkább egyénre szabott, szeretetteljes, és szakmailag is a lehető legmagasabb szintű ellátást kapják. Ennek érdekében a változtatások során prioritást élvezett az ellátás átszervezése és a színvonal emelése. Módosítottuk a szervezeti működési szabályzatot, csökkentve a vezetői munkakörök számát, ugyanakkor bővítve a szakmai létszámot. A célom az, hogy minél magasabban kvalifikált szakembereket foglalkoztassunk, ami az egyik legfontosabb biztosítéka annak, hogy az itt élő idősek megfelelő bánásmódban és érzelmi támogatásban részesüljenek. Ennélfogva a részlegek vezetői pozícióiban jelenleg olyan kollégák és szakemberek dolgoznak, akik többéves szociális és egészségügyi szakmai tapasztalattal rendelkeznek. Több mint 25 éve, 1997 óta dolgozom a szociális szférában és munkám során ezeket a szempontokat mindig ugyanúgy szem előtt tartottam, mint például a dolgozók érdekeit és a fenntartó céljait. Az intézményt képviselve továbbá részt veszek az Idősügyi Tanács ülésein, a szociálpolitikai kerekasztal megbeszélésein és Helyi Esélyegyenlőségi Fórumokon, ily módon is közreműködve a Pécsett élő idősek szociális helyzetének javításában.

Vene-Halász Rita
Vene-Halász Rita

– A város idősügyi koncepciójának egyik fontos célkitűzése, hogy felmérjék és bemutassák az idősellátás területén működő helyi intézményrendszer hiányosságait és orvosolandó problémáit. Mik Ön szerint a legégetőbb ilyen gondok?

– A legtöbb szociális intézményben nincs elegendő szakember, a szakképzett ápoló-gondozók felvétele pedig nehézséget okoz. Nehezíti a helyzetet az egészségügyi dolgozók és a szociális szférában dolgozó ápolók bérkülönbsége. Jelenleg lényegesen magasabb bért kapnak az egészségügyben dolgozó kollégák, így elszippantva az értékes munkaerőt a szociális szférából. Mi próbáljuk ezt a nehézséget úgy megoldani, hogy motiváljuk és segítjük az intézményben dolgozó szakképzetlen munkatársakat a továbbtanulásra, a szakma megszerzése után pedig arra törekszünk, hogy meg is tartsuk az értékes munkaerőt. Jövőre épp ezért más intézményekkel közösen tervezzük egy duális képzés elindítását is.

– És másrészről?

– A másik probléma a tárgyi feltételek, különösen az intézmények épületeinek elavultsága. Folyamatos felújításokat végzünk, idén főként a Tüzér utcai otthonban, jövőre pedig nagyrészt a Zipernowsky utcai intézményünkben. Idén elkészült az energiamegtakarítási-tervünk is, amit szintén figyelembe veszünk a felújítások tervezésénél.

– Ezzel kapcsolatban ki kell térni arra, hogy több kritika is érte az utóbbi időszakban az ISZI otthonainak állapotát.

– Igen, kaptunk kritikát, ami a Tüzér utcai úgynevezett „kisházak” állapotára vonatkozik. Jelenleg a Tüzér utcai idősek otthonában 50 lakónk van, 44 lakót a felújítás alatt álló főépületben, 6 lakót pedig egy még üzemelő „kisházban” látunk el. A többi, korábban szintén 6 személyes „kisházként” üzemelt épület már nem lakható, mert nagyon rossz állapotban vannak.

– A még működő „kisház” állapota is kapott kritikákat.

– Igen, ennek a „kisháznak” az állapota valóban megoldást kíván. Az ott élő hat gondozott életkörülményeinek javítása 2024-ben prioritást fog élvezni.

– A rossz állapotban lévő, lakatlan „kisházakat” nem tervezik felújítani?

– A felújításuk azért sem lenne célszerű, mert az a tapasztalat, hogy évről évre egyre több olyan idős vár intézményi elhelyezésre, akik állapotuk miatt teljes ellátást, folyamatos nővéri felügyeletet igényelnek, vagy demensek és nem lehet őket magukra hagyni az udvaron elszórtan található, különálló „kisházakban”. Tehát, ha ezeket az épületeket fel is újítanánk, nagy valószínűséggel kihasználatlanul állnának. Ha már korszerűsítésről van szó, ilyen munkákat inkább a főépületben végzünk. Ebben az évben 6 lakószoba és a hozzájuk tartozó folyosó festése már megtörtént, de a többi lakószoba felújítása is folyamatban van. Új éjjeli szekrényeket, színes függönyöket és falvédőket szereztünk be, komfortosabb és otthonosabb környezetet biztosítva így az időseknek. Mindemellett a folyosó akadálymentesítésén is javítottunk új kapaszkodókkal. A parkot, kertet is szépítjük, idén új pavilonokat állítottunk fel, hogy jó idő esetén kellemesebbé tegyük az idősek kint eltöltött idejét.

Milyen jövőbeni fejlesztéseket terveznek az intézmény otthonaiban? 

– A célom egy olyan bentlakásos otthon kialakítása, ahol az idősek és az őket meglátogató hozzátartozók is családias körülmények között érezhetik magukat. Ennek érdekében épül a Tüzér utcai telephelyen egy új, akadálymentesített közösségi helyiség is. Az utolsó fázisok még ebben az évben elkészülnek, terveink szerint pedig 2024 első negyedévében át tudjuk adni az időseknek. Az épület megfelelő helyet fog adni a foglalkoztatásoknak, közösségi programoknak, mozgásterápiáknak, emellett a látogatóknak is sokkal kulturáltabb körülmények között tudjuk majd itt fogadni. Folytatjuk továbbá a Tüzér utcai intézmény említett belső felújítását és a „kisházban” lakó idősek életkörülményeinek javítását is. A Zipernowsky utcában a lift felújítása lesz a következő nagy feladatunk, ami igen költséges munka, ugyanakkor tovább már nem várhat. Meg kell jegyezni, hogy mindkét intézményben szükségessé vált a nyílászárók cseréje is. Bőven lesz tehát dolgunk, de a fejlesztések és az üzemeltetés során is a költséghatékonyság, az észszerűség elvei vezetnek minket. Mindemellett 2024-ben célunk a szakápolási ellátás engedélyeztetése az intézményeinkben.

– Ez utóbbi egészen pontosan mit jelent és mivel jár?

– Az idősotthonok kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont talán, hogy az adott otthonba költöző idősek milyen egészségügyi szolgáltatásban részesülhetnek. A szociális törvény ugyan előír bizonyos kötelező gondozási elemeket, egy jobban felszerelt idősotthon azonban ezeken túlmenő szakápolási engedélyhez kötött egészségügyi szolgáltatásokkal óvja a bentlakók egészségét. A szakápolás keretében olyan egészségügyi tevékenységeket tudunk majd folytatni az intézményben, mint például a vérvétel, vagy a katéterezés. Magyarán az engedély birtokában színvonalasabb ápolást tudunk nyújtani az időseknek

– Azokat az időseket, akik nem nyitnak, nem járnak közösségbe, sok esetben magányosak, bizalmatlanok, nagyon nehéz elérni, kimozdítani helyzetükből. Az ISZI tud az ilyen esetekben tenni valamit?

– Az intézményben biztosítjuk, hogy a lakók napjaikat aktívan tölthessék el, mentálhigiénés munkatársak közreműködésével naponta változatos foglalkoztatásokat szervezünk számukra. Az intézményeinkbe rendszeresen érkeznek külsős fellépők, vendégek is, novemberben például Vermes Tímea operaénekes szórakoztatta a lakókat. Aktívabb lakóinkat emellett külső programokra is elkísérjük. Jelen vagyunk továbbá a Kodály Központ Még1Esély programjának keretében a premier előtti főpróbákon, a PTE szervezésében kreatív terápiás táncórára kísérjük a lakókat, a Pécsi Kulturális Központban sakk és társasjáték klubokon veszünk részt, valamint a nálunk élő idősek a Senior Akadémia előadásaira is eljuthatnak. Jelenleg készülünk a karácsonyra, várjuk a fellépő vendégeket.

– Milyen az együttműködésük a városvezetéssel és a különböző szervezetekkel?

– A városvezetés nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a Pécsett élő idős és az idősödő lakosság minél tovább meg tudja őrizni önállóságát, társadalmi aktivitását, ugyanakkor megfelelő módon és mértékben hozzájusson a különböző ellátásokhoz. Mivel a szakfeladatok egymásra épülnek, szoros szakmai együttműködésre van szükség a pécsi alapellátást, szakellátást nyújtó intézményekkel és a civil szervezetekkel. Pozitív előrelépés, hogy az utóbbi években az egyes önkormányzati, egyházi és civil szervezetek vezetőivel rendszeres kapcsolatban állunk és közös munkacsoport-megbeszéléseken tudjuk megvitatni a problémákat és megtalálni a lehetséges megoldásokat.

Hirdetés