8 C
Pécs
szombat, április 20, 2024
KezdőlapPécs AktuálIT HUB Pécs: Informatikai és innovációs cégek költözhetnek a Hattyú-házba

IT HUB Pécs: Informatikai és innovációs cégek költözhetnek a Hattyú-házba

Az önkormányzat „IT HUB Pécs” projektjének első lépéseként ősszel a Király utcai Hattyú-házba költözhet az informatikai és innovációs iparágban érintett számos kisebb-nagyobb pécsi cég és intézmény. A kezdeményezés fő célja, hogy összefogják és segítsék az informatikai cégeket, és új irodai funkcióval lássák el az önkormányzat kezelésében lévő egyes épületeket, ezáltal növelve a belvárosi ingatlanok iránti keresletet.

Rendhagyó és hiánypótló projektet indított az önkormányzat az elmúlt hónapokban a Pécsett működő informatikai és innovációs területen működő cégek, vállalkozások, intézmények (például a pécsi egyetem Műszaki és Informatikai Kara) tevékenységének összehangolása és az iparág szereplőinek összefogása érdekében.

Ruzsa Csaba mutatta be a projektet

A Király utcában található Hattyú-ház első emeletén, egy összesen 280 négyzetméteres területen kap helyet az „IT HUB Pécs” első közösségi tere, avagy információtechnológiai szereplőket összefogó „csomópontja”, ahol az informatikai és innovációs színtér rendezvényei és eseményei, különböző találkozói (például új vagy már meglévő képzések, előadások, workshopok, ötletversenyek) mellett az olyan kisebb – az iparágban érdekelt – vállalkozások is teret kapnak munkájukhoz, amelyek egyébként még nem engedhetik meg maguknak saját iroda vagy tárgyaló fenntartását.

– Még tavasszal indult meg Nemes Balázs önkormányzati innovációs biztos vezetésével az a közös beszélgetés a Deutsche Telekom IT Solutionsszel (DT ITS), melynek az volt a célja, hogy megtaláljuk a cég pécsi bővülésének lehetőségeit, illetve hogy a helyi informatikai cégeket minél jobban bevonjuk ebbe a projektbe úgy, hogy hatékonyan együtt tudjanak működni, ezáltal erősítve és bővítve a helyi informatikai és innovációs cégek közösségét. A projektnek több lépése van, az első a Hattyú-házban kialakított szakmai közösségi tér, melynek létrehozását a Deutsche Telekom IT Solutions mellett 6-7 érintett cég kezdeményezte, hogy egy így kialakított közösségen belül tudjanak közös fejlesztésekben, közös projektekben gondolkodni. Ezekből a közösségekből pedig a jövőben akár nagyobb informatikai cégek is létrejöhetnek – mondta lapunknak a kezdeményezésről Ruzsa Csaba alpolgármester, majd hozzátette, hogy több tucat cég érdeklődik már a projekt iránt.

Az „IT HUB Pécs” menedzselése non-profit jelleggel történik majd, az Információmenedzsment Innovációs Klaszteren keresztül zajlik majd, a Hattyú-házban kialakított helyet a klaszter a Pécsi Vagyonhasznosítótól fogja bérbe venni. A közösségi tér használatával járó költségeket (bérleti díj, rezsi, egyéb kiadások) pedig a belvárosi épületbe beköltöző cégek fedezik, úgynevezett támogatói csomagokon keresztül, melyeket négy kategóriában érhetnek el (évi 50 ezer, 120 ezer, 240 ezer, illetve 1,2 millió forintos csomagokat terveznek). A három kisebb csomaggal a különböző méretű kis- és középvállalkozásokat, míg a legnagyobb csomaggal az intézményi támogatókat és a nagy cégeket célozzák meg.

Az önkormányzatnak tehát nem jelent plusz pénzügyi terhet a projekt: az erre az évre tervezett és kigazdálkodható 300 ezer forintos csomagdíjon (ami az éves intézményi csomag negyede) felüli forrással nem szükséges megtámogatnia azt.

A fejlesztés két fő célja – foglalta össze az alpolgármester –, hogy segítsék az informatikai cégeket, és új irodai funkcióval lássák el az önkormányzat kezelésében lévő egyes épületeket, ezáltal növelve a belvárosi ingatlanok iránti keresletet.

Ruzsa Csaba kiemelte, hogy ha minden terv szerint halad – és a járvány is engedi –, az „IT HUB Pécs” szeptemberben, de legkésőbb október elején megnyithatja kapuit.

Végezetül hozzátette, hogy tervben van több hasonló szakmai közösségi tér kialakítása a városban, ezzel a céllal alakíthatják majd át a Jókai tér és a Széchenyi tér sarkán található Tünde Divatház épületét is.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő