Hirdetés

Molnár F. Tamás professzor ha éppen nem tüdőrákot operál, arra is szorít időt, hogy a gyermekek lelki világával foglalkozzon. Gyűjteményének néhány darabjából Pécsett nyílt kiállításával nem csak a kicsik fantáziáját szeretné megmozgatni, de a szülők figyelmét is fel akarja hívni az „igazi”, ha úgy tetszik, a 3D-s játék fontosságára. Ez egy igazán kedves és szerethető kezdeményezés!

Több évtizedes gyűjtőmunkája legérdekesebb darabjait állította ki a pécsi
gyermekkönyvtárban dr. Molnár F. Tamás, aki a Pécsi Tudományegyetem Műveleti
Medicina Tanszéken tanít, műtéteit pedig Győrben végzi.

Íme a vadnyugat az 1970-es évek figuráival

– A papírmaséból, ólomból és műanyagból készült figurák a gyerekkorom hozadékai, akiket
vagy amiket a mai napig őrzök és becsben tartok. Alkalmasint ma is bővül a kollekció –
meséli Molnár F. Tamás, aki több mint ötven éve gyűjti a különböző korok figuráit,
katonáit ábrázoló alakjait, járműveit.

Még orvostanhallgatók is találkozhattak a figurákkal

A mellkassebész gyűjteményével tanítványai, a Medicina Tanszék hallgatói is találkozhattak
már. A tábori kórház, az evakuációs lánc modellezésére is kiválóan alkalmasak a kis figurák.

– A tanszéken katonai orvoslással is foglalkozunk és volt már rá példa, hogy a hevenyészett kórház megtervezéséhez vagy kiürítésének bemutatásához használtam fel a gyűjtemény egyes darabjait – mondja a sebész.

Az üzenet: a játék fontossága

Most viszont egészen más üzenetet szeretne a szülőkhöz eljuttatni az orvos.
Vallja, hogy a mai gyerekeket ugyanúgy meg kell tanítani játszani, ahogyan apáikat, anyáikat – meglehet, sokkal egyszerűbb módszerekkel. A videójátékok, módszerek mellett  a kézzelfogható darabokra is szükség van.

[su_quote]A fantázia csak akkor korcsosul el, ha hagyjuk. A „való világban”, a szabályok megismerésében, a közösségben végzett játéknak óriási szerepe van. Ezt a tablettel, mobillal nem lehet kiváltani. [/su_quote]

– Éppen a pécsi orvosi egyetem világhírű professzora, Grastyán Endre mutatott rá a játék
hallatlan fontosságára. Korunk idegtudósai pedig megerősítik ezt a tényt. Huizinga óta tudjuk, hogy a játék a legmagasabb szintű emberi tevékenységek egyike. De ezt ápolni, gazdagítani kell – s ebben a múltnak nagy szerepe van. Hálás vagyok Dezső Krisztina könyvtárosnak, hogy lehetővé tette ezt a kiállítást. Bízom benne, hogy sikerül felhívni a szülők figyelmét arra, mennyire fontos, hogy ők is leüljenek a gyerekeikkel játszani – a mobilt pedig tegyék kicsit félre – hangsúlyozza a mellkassebész.

A gyűjtemény érdekességei

A több ezer darabot számláló gyűjtemény számos darabja származik a pécsi vásárból és
külföldi bolhapiacokról.

[su_slider source=”media: 411989,411988,411987,411986,411984,411983,411980,411979,411978,411977″ limit=”100″ width=”720″ height=”460″ title=”no”]KÉPGALÉRIA ITT![/su_slider]

– Ha külföldre szólít a munkám, akkor sem maradhat ki egy-egy játékbolt felkeresése. Más kérdés, hogy Londontól Budapestig, Minszktől Pécsig rendre ugyanazokat a kínai rémségeket kínálják. Kár, mert például Magyarországon is nagyszerű játékokat készítettek: gondoljunk csak a „pénzverdei vonatra” vagy a lemezárugyár „csodáira”. A kiállításon a MALÉV lendkerekes kétmotorosa képviseli ezeket. Egy darab hiányzik csupán – az 1950-es évek végén gyártott, vélhetően Csepel teherkocsiból kialakított mentőautó, amely emlékeim szerint fémből és bakelitből áll – teszi hozzá.

A kiállítás március 14-ig ingyenesen megtekinthető a Tudásközpont IV. emeletén, a gyermekkönyvtárban. 

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét