Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapSportLabdaHősként esett ki az Eb-n a magyar válogatott

Hősként esett ki az Eb-n a magyar válogatott

Kétszer is vezetett Németország ellen idegenben a magyar labdarúgó-válogatott, amelyet mindössze pár perc választott el a csodától, a továbbjutástól. Végül 2-2-re végzett Marco Rossi csapata, és 2 szerzett ponttal befejezte Eb-szereplését.

Egyvalami a német–magyar Eb-csoportmeccs első félidejében biztosan kiderült: Marco Rossi együttesének nem számít, hogy hőségben, de 50 ezer magyar drukker, vagy zuhogó esőben és idegenben kell helyt állnia. Azt a játékot, amit már a Portugália elleni derbi nagy részében, és a franciák elleni csodás 1-1 során a teljes 90 perc alatt, bizony képes bármikor kipakolni a gyepre.

Merthogy a világsztárok sorát felvonultató Németország sem igazán tudott mit kezdeni az (olasz)magyar stílussal. Olyannyira nem, hogy alig tíz perc telt a meccsből, és máris ünnepelhettünk egy aprócskát. Vagyis, persze nem volt az olyan apró, hiszen Sallai pazar beadását Szalai Ádám egy látványos, levegőben úszós, oldalasan bevetődős csukafejessel stukkolta Neuer kapujába. Az 1-0 után pedig még nagyobb magabiztossággal tudta a válogatott a rá jellemző, nagyon stabil védekezésre épülő játékot. Ugyan az első negyvenöt percben egy kapufáig eljutottak a hazaiak is, de igazából nem forgott komoly veszélyben a magyar előny.

Ez pedig a szünet után is sokáig így volt. Rendkívüli szervezettség jellemezte Botkáék játékát, és bár Németország egyre fokozta a tempót, mégsem nagyon érezhettük azt, hogy komolyabb idegeskedésre lenne okunk. Aztán – milyen a sors – az Eb-n eddig parádésan védő Gulácsi rossz ütemű kimozdulása után egyenlíteni tudott Joachim Löw csapata. Igen ám, csakhogy a középkezdés utána azonnal válaszolni tudott Schäfer, aki Szalai tökéletes kiugratása után fejelte el a labdát a kilépő Neuer mellett.

Csodaszámba menő dolognak lehettünk szemtanúi ismét. És bár tudtuk jól, hogy az utolsó húsz perc bitang nehéz lesz, mégis óriási lelki plusszal vághattunk neki. Aztán ahogy teltek a percek, egyre inkább kezdtük elhinni, hogy megcsinálhatja azt a válogatott, amire előzetesen egy lyukas garast sem adott volna senki. A 84. percben viszont, az addigra összes támadóját pályára küldő németek ismét egyenlíteni tudtak, egy többszörösen megpattanó Goretzka-góllal.

Innen pedig már nem volt sem elegendő idő, sem kellő energia a magyar válogatottban ahhoz, hogy sokadszor is csodát tegyen.

Hogy milyen lehet a hősi halál egy futballpályán? Olyasmi, mint amit Magyarország Münchenben ma este bemutatott.

Németország–Magyarország 2-2 (0-1)

Labdarúgó-Európa-bajnokság, F csoport, 3. forduló. München. V.: Karaszjov (orosz).
Németország: Neuer – Ginter (Volland, 82.), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Kroos, Gündogan (Goretzka, 58.), Gosens (Musiala, 82.) – Havertz (Werner, 67.), Gnabry (Müller, 68.), Sané. Szövetségi kapitány: Joachim Löw.
Magyarország: Gulácsi – Botka, Orbán, Szala A. – Nego, Kleinheisler (Lovrencsics, 88.), Nagy Á., Schäfer, Fiola (Nikolics, 88.) – Szakai Á. (Varga K., 82.), Sallai (Schön, 75.). Szövetségi kapitány: Marco Rossi.

Gólok: Havertz (66.), Goretzka (84.), ill.Szalai Á. (11.), Schäfer (68.).