Hirdetés

A tavalyinál is nagyobb nyomás alatt van az idei pécsi költségvetés, elsősorban az elszabadult infláció következményei (ár-bér spirál) miatt, miközben az előző városvezetéstől örökölt állami hitelt is fizetnie kell. Az évi 1,7 milliárdos törlesztőrészletből a teljes önkormányzati szférában meg tudnák oldani a szükséges bérfejlesztést, és az áramár-emelkedésből származó több száz milliós plusz költséget is ki tudnák pipálni.

Ruzsa Csaba, Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere lapunknak elmondta, az önkormányzat idei költségvetése továbbra is három fő cél köré épül: ezek a város működőképességének fenntartása, a gazdaságfejlesztés, és az adósságok törlesztése.

Az alpolgármester az áram árának változásán keresztül mutatta be, hogy költségoldalon milyen kihívásokkal néznek szembe. 

– A tavalyi 20,5-ről 82 forintra emelkedett az áram ára, ami 400 százalékos növekedés – fogalmazott.

Beszélt arról is, hogy folynak a bértárgyalások az önkormányzati cégeknél, 10 százalék körüli, azaz a várható inflációt meghaladó növekedésre számíthatnak a munkavállalók. Mindez félmilliárdos plusz költséget jelent tavalyhoz képest.

Mindez azért fontos az önkormányzat költségvetése szempontjából, mert a cégeknek nincs saját forrásuk egyik említett plusz költség (energia+béremelés) finanszírozására sem, azaz a városnak kell ezt megoldania a saját büdzséjéből. Ruzsa Csaba elmondta, mivel mindenre nincs meg a fedezet jelenleg, bérfejlesztési alapot építenek be a költségvetésbe, amit a beérkező bevételekből folyamatosan töltenek fel havi és negyedéves szinten. Kijelentette: plusz bevételekre van szüksége a városnak, és a cégeknek egyaránt, hogy kezelhető maradjon a helyzet és továbbra is meg kell tartani a hatékony költséggazdálkodást, azaz a ciklus elején bevezetett takarékossági intézkedések is érvényben maradnak. 

A költségvetési alapok rendszere rugalmas finanszírozást biztosít – magyarázta az alpolgármester. Nagyon leegyszerűsítve ennek lényege az, hogy mivel a fejlesztési, dologi költségek esetében nem látják pontosan előre, hogy mikor melyiket kell kifizetni, a beérkező bevételekből mindig a legszükségesebb költségeket rendezik.

Ruzsa Csaba

Ruzsa Csaba szerint a büdzsé kapcsán nagyon fontos tényező, hogy a helyi cégek bevételei összességében elmaradnak a 2019-es szinttől, ami a befizetendő helyi adón és az önkormányzati cégek különböző bevételein is látszani fog. Ha nő is a gazdaság idén, az csak jövőre fog megjelenni az önkormányzati adóbevételekben, mert idén a tavalyi bevételeik alapján adóznak a vállalkozások.

A nehézségek ellenére az iparfejlesztés nem állhat le – jelentette ki az alpolgármester. Ennek kiemelt helyszíne a Déli Ipari Park. Az önkormányzat és a park üzemeltetője is jelentős infrastruktúra-fejlesztésre törekszik, az áramkapacitást például biztosan növelni kell. A tavaly elindított telekprogram azt mutatja, hogy a helyi vállalkozások elkezdték felvásárolni a szabad telkeket, így rövidesen újabb területkijelölésre lesz szükség, amit a korábbiakhoz hasonlóan a helyi építési szabályzat módosítása előz majd meg. Ruzsa Csaba szerint 2-3 év alatt megszülethetnek azok a döntések a vállalkozások részéről, melyek révén teljesen beépülhet a déli ipari park.

Végezetül az alpolgármester a fideszes városvezetéstől örökölt állami hitelről is beszélt. A még 2024-ig fizetendő éves, 1,74 milliárdos törlesztőrészlet azt jelenti, hogy Pécs napi közel 5 millió forintot fizet be az államkasszába. Ez olyan, magyarázta Ruzsa Csaba, mintha januártól májusig kifizetnék a bérfejlesztési alapba szánt pénzt a kormánynak, azt követően év végéig pedig az energiaár-emelkedésből származó költségnövekedést “törlesztenék”, plusz még néhány nagyobb útfelújítás is beleférne az 1,7 milliárdba. 

– Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a város a pécsiek pénzéből fizet óránként 200 ezer forintot a kormányzatnak a korábbi városvezetés idején bekövetkezett csődközeli helyzet miatt. Szombat, vasárnap, és nemcsak nappal, hanem éjjel is minden órában fizetni kell 200 ezret – fogalmazott Ruzsa Csaba.

Éppen ezért a város kezdeményezné a törlesztés felülvizsgálatát a kormánynál. 

– Ahogy a pandémia alatt rendkívüli intézkedésekre van szükség, úgy a pandémia miatti gazdasági helyzetben is rendkívüli lépések szükségeltetnek – jelentette ki Ruzsa Csaba.

Dossziénk a költségvetésről:

Költségvetés 2022: máig nyögi Pécs a fideszes időszak csődjét

Mutatjuk Pécs idei költségvetésének legfontosabb számait

A rendkívül feszített költségvetés ellenére Pécs idén sem mond le a fejlesztésekről

Hirdetés