MR-szimulátort adtak át a Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központjában azzal a céllal, a PTE KK Gyermekgyógyászati Klinikán kezelt betegek a tervezett diagnosztikus vizsgálat előtt játékos körülmények között ismerkedhessenek meg a készülékkel és majd altatás nélkül is nyugodtan, mozdulatlanul feküdjenek benne a vizsgálat során.
A gyermekonkológiában az egyik legfontosabb diagnosztikai eszköz az MR, mivel ez ionizáló sugárzás nélkül ad részletes, pontos képet a daganatokról. A vizsgálattal az orvosok képesek feltérképezni az áttéteket, de alkalmazzák kezelés közben a terápiás válasz, illetve a kezelés után a betegség esetleges kiújulásának ellenőrzésére is.
– A diagnózistól az utánkövetés végéig 10-15, de agydaganat esetén akár 20-25 MR-vizsgálat is szükséges – ismertette dr. Vojcek Ágnes, a gyerekklinika onkohematológiai osztályának osztályvezető helyettese. – Nem mindegy, hogy eközben a gyerek altatásban van vagy éber, illetve, hogy szorong a kezelés miatt, vagy tudja, mi vár rá.
Egy ilyen vizsgálat hosszú – akár 30-45 percig is tarthat -, ráadásul a kis betegeknek mozdulatlanul kell feküdniük egy rendkívül hangos gépben. Ez nagy kihívás, a 10 év alatti gyerekeket rendszerint ilyenkor el kell altatni, de előfordul ez idősebbeknél is. Mint azt Ottóffy Gábor, az onkohematológiai osztály vezetője elmondta, az altatások száma a pécsi központban kiemelkedően magas. Bár így jobb minőségű felvételek készülnek, a vizsgálat több ideig tart, a várólista hosszú, ezért akarnak változtatni. Ennek kapcsán merült fel, hogy be kellene szerezni egy MR-szimulátort, amelynek segítségével a gyerekeket megfelelően fel tudják készíteni a vizsgálatra. Kutatások bizonyítják, hogy így akár 60 százalékkal csökkenthető az altatásos vizsgálatok száma.
A berendezést az élelmiszeripari gépeket gyártó Sampo Kft. készítette a gyermekklinika részére. Csirke József, a cég vezetője elvállalta, hogy megtekint egy valódi gépet, és annak alapján gyártják le a szimulátort. A gép az országban egyedülálló prototípus, amelytől azt remélik, hogy nemcsak az altatásos vizsgálatok számának, hanem a gyerekek szorongásának csökkentésében is segíteni tud.
– A felkészítésben a fokozatos megközelítés elvét alkalmazzuk – fogalmazott Paczur Hanna, gyermekpszichológus. – Egy beszélgetéssel indítunk, hogy a gyerekek minél többet tudjanak a vizsgálatról. Ezután egy játékos modell segítségével végig nézzük, miként zajlik a kezelés, majd, ha már elég bátrak, be is feküdhetnek a gépbe.
A berendezés egyébként nemcsak az MR-vizsgálatokra, hanem a sugárterápiára való felkészülést is támogatja. Utóbbinál szintén mozdulatlanul kell feküdniük egy ágyon a betegeknek, a kezelésen ráadásul több héten keresztül, szinte minden nap meg kell jelenniük a gyerekeknek. Ha szorongásuk oldódik, ezeken a vizsgálatokon sem kell elaltatni őket.
A szimulátor a Tölösi Péter Alapítvány Rehabilitációs Központjába került. Dr. Decsi Tamás, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója hangsúlyozta, az intézmény és az alapítvány hosszú ideje dolgozik együtt, a szimulátor ennek az együttműködésnek egy újabb eleme, amely fontos kiegészítője lehet a betegellátásnak.